Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

Turul II - alegeri

Turul II?  

114 membri au votat

  1. 1. Cu cine votati in turul II?

    • Traian Basescu
      71
    • Mircea Geoana
      43


Postări Recomandate

Sa stii ca "nem tudom" are minte proprie si poate decide. Ciudat, nem igaz?

 

Corect si iti spun si cum vor decide ,iar dupa turul doi o sa poti sa ma verifici:

 

50% stau acasa si nu mai voteaza.

10 % cu Geoana

40% cu Basescu.

 

De aici alea 2% pe care i le-am adugat lui Basescu pe langa cele 8% cu care se va distanta din votul celorlalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar motivele preferintei care ar fi ?

 

Ca nu mai suport sa vad mutra lui Base. Lu` Eba, lu` Videanu, Lu` aia mare a lu` Base, cu vanzari anterioare, nu mai suport ca pe oriunde suntem ultimii oameni, nu mai suport forfetarul, nesimtirea pedeleiilor din oras.............

Nu il ador pe Geoana, dar vreau LINISTE! Iar pentru asta voi vota Geoana si muuuuuuuulti "nem tudom-i" (cum frumos i-ati intitulat) au minte si voteaza cum doresc ei, nu cum dicteaza curvele politice ale udemereului.

Ahhhhh, nu am votat nici udmr. De curve.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi merge muuuuuult mai rau decat acum 5-6-7 ani. De kiki.

kiki nu este un motiv..

sau poate nu-l percep eu cum trebuie...

in afara de modificarea calendaristica si intrarea in europa nu vad nici o mare schimbare ...

salariul este acelasi, sistemul sanitar acelasi, bugetarii la fel, s-a mai miscat pe ici pe colo prin justitie dar fara efecte majore,,,

supermarketurile vand de rup, oamenii pleaca cu carucioare pline,,,,

aceiasi caini vagabonzi,,,aceleasi delicte..

aceiais bisnitareala si evaziune fiscala...

s-a schimbat ceva???

in ultimii 5 ani au fost ceva miscari...

daca nu se faceau nu existau scandalurile atat de mult mediatizate...

dar ca sa ii votez tot pe cei care au fuck-uit tara timp de 15 ani ...da-o ba in Doamne iarta.ma...

tot ei mai?...tot ei..?!!!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca nu mai suport sa vad mutra lui Base. Lu` Eba, lu` Videanu, Lu` aia mare a lu` Base, cu vanzari anterioare, nu mai suport ca pe oriunde suntem ultimii oameni, nu mai suport forfetarul, nesimtirea pedeleiilor din oras.............

Nu il ador pe Geoana, dar vreau LINISTE! Iar pentru asta voi vota Geoana si muuuuuuuulti "nem tudom-i" (cum frumos i-ati intitulat) au minte si voteaza cum doresc ei, nu cum dicteaza curvele politice ale udemereului.

Ahhhhh, nu am votat nici udmr. De curve.

 

Linistea pe care o doresti inseamna liber la coruptie, liber la hotie, liber la comisioane din privatizari, liber la compromisuri. Toate aceasta liniste se va abate asupra noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect si iti spun si cum vor decide ,iar dupa turul doi o sa poti sa ma verifici:

 

Dar sa stii ca "nem erdekel" , eu am zis stric de unguri, doar faptul ca pot decide si fara indicatii, la fel cei care au votat si candidatul pnl sau pe Oprescu..........toti pot decide fara a primi indicatii. nu stiu de alt electorat ,unii pot decide si singuri.

ARGUMENTUL : M-AM SATURAT DE MUTRA CHIORULUI MIE IMI AJUNGE. NU VREAU PALAVRAGELI DOCTRINARE. O SA FACA TOTI UN PRAPAD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
kiki nu este un motiv..

 

BA ESTE. In conditiile in care tot tu admiti ca nu este nimic schimbat, uite asa de kiki eu nu mai suport mutra lui Basescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca nu mai suport sa vad mutra lui Base. Lu` Eba, lu` Videanu, Lu` aia mare a lu` Base, cu vanzari anterioare, nu mai suport ca pe oriunde suntem ultimii oameni, nu mai suport forfetarul, nesimtirea pedeleiilor din oras.............

Nu il ador pe Geoana, dar vreau LINISTE! Iar pentru asta voi vota Geoana si muuuuuuuulti "nem tudom-i" (cum frumos i-ati intitulat) au minte si voteaza cum doresc ei, nu cum dicteaza curvele politice ale udemereului.

Ahhhhh, nu am votat nici udmr. De curve.

uiti cumva ca Geoana este "pastarnacul" lui Ilici Iliescu?

nu-ti mai aduci aminte de Iliescu?..

Stii ce a "infaptuit" Ilici Iliescu?...sau ce nu a "infaptuit"..???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu dedicatie peneleilor...

 

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6546817...sescu-turul.htm

 

CITAT

Se unesc banii lui Patriciu cu masina de vot a PSD. Ce sanse are Basescu in turul II?

de Dan Tapalaga HotNews.ro

Luni, 23 noiembrie 2009, 14:22 Actualitate | Opinii

 

Dan Tapalaga

Foto: Hotnews

Liberalii se pregatesc sa semneze a treia colaborare cu PSD. Strutocamila ideologica suna la fel de straniu ca fostul PUR al lui Dan Voiculescu, autoproclamat social-liberal. Crin Antonescu a decretat ca Traian Basescu nu-i de dreapta dar, surpriza, a virat stanga. Mircea Geoana l-a intampinat cu bucurie si cu sloganul unei majoritati social-liberale, inventia lui Voiculescu. Haosul ideologic aparent n-are, in realitate, de-a face cu doctrina. Ei, liberalii, continua politica personala a unui singur om: Dinu Patriciu.

 

In cazul omului de afaceri, dorinta de razbunare pentru noaptea din 26 mai 2005, cand a numarat gandacii din celula arestului, depaseste in acest moment orice calcule de ordin economic. Alianta Anti simte ca, strangand acum randurile, are o sansa sa-l bata pe Traian Basescu in turul II. In logica lui Patriciu se afla si Vantu si Voiculescu, debransati brutal de la resursele publice si alergati patru ani de procurori sau fisc. Sub ei se insira o lunga lista de lideri PSD si PNL cercetati penal, teama de justitie fiind cel mai puternic liant care sudeaza acum cele doua partide, aparent despartite ideologic.

 

Extrem de previzibil anuntul lui Crin Antonescu, care a exclus precipitat orice negociere cu Traian Basescu. Pentru un partid aflat intr-o pozitie de negociator dur intre doi candidati cu forte relativ egale, graba sa ar fi de neinteles daca am vorbi de un partid liber si cu adevarat liberal. Orice politician pragmatic si-ar fi exploatat cu cinism pozitia de jucator si s-ar fi straduit sa obtina maxim de avantaje de pe urma pozitiei sale de jolly-joker. Nu doar ca s-a lipsit de negocieri, dar nici nu si-a intrebat mai intai partidul si alegatorii ce vor.

 

Ca depozitar de voturi, Antonescu a incercat un transfer instant in conturile PSD, in loc sa-si lase electoratul sa decida. Asa s-ar fi comportat un liberal autentic, cu respect fata de libertatea de constiinta a camarazilor sai.

 

Pretextul utilizat de Crin Antonescu, cum ca Traian Basescu ameninta democratia, paleste in fata tristei galerii de sustinatori din jurul lui Mircea Geoana: Ion Iliescu, Adrian Nastase, Viorel Hrebenciuc, Marian Vanghelie etc. Ce legatura au ei cu democratia sau cu dreapta? In realitate, am asistat astazi la unirea banilor lui Dinu Patriciu cu masina de vot a PSD, operatiune ascunsa in spatele pseudo-independentului Klaus Johannis.

 

In urmatoarele doua saptamni de foc vom afla raspunsuri la cateva mari intrebari: Cum va reactiona Traian Basescu daca Alianta-Anti il va propune din nou pe primarul Sibiului pentru pozitia de premier iar PSD si PNL vor semna si un acord menit sa-l puna pe seful statului in fata unei majoritati asumate formal? Il va accepta Traian Basescu pe Johannis? Cu ce costuri? Cum vor vota liberalii de rand? Vor asculta incolonati ordinele de la centru? Cum va reactiona masa de liberali atarnati ca un breloc galben de basca lui Ion Iliescu? Isi vor transfera in bloc voturile in contul lui Geoana? Se aduna matematic voturilor celor doi candidati, Antonescu si Geoana? Cati vor vota cu Basescu din motive de incompatibilitate ideologica cu PSD?

 

Sunt posibile intelegeri punctuale in teritoriu intre PNL si PDL, peste capul ordinelor de la Bucuresti? Sunt create conditiile ca Traian Basescu sa rateze turul II? Are un plan B? O solutie? Sau viteza cu care PSD si PNL s-au aliat la loc impotriva lui Traian Basescu, dupa ce Antonescu a jucat parodia anti-sistem, arata disperarea celor doua partide, care au inteles ca jocurile sunt ca si facute si ca e greu pentru un candidat ca Geoana sa-l invinga pe Basescu in turul II?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Linistea pe care o doresti inseamna liber la coruptie, liber la hotie, liber la comisioane din privatizari, liber la compromisuri. Toate aceasta liniste se va abate asupra noastra.

 

Care s-a intamplat si in vremea pedeleiilor, insa nu ii vad exclusi din acelasi minunat partid.

Madam Ridzi a strans pentru campania lu` EBA. S-a aliat cu cine nu trebe.

 

uiti cumva ca Geoana este "pastarnacul" lui Ilici Iliescu?

nu-ti mai aduci aminte de Iliescu?..

Stii ce a "infaptuit" Ilici Iliescu?...sau ce nu a "infaptuit"..???

 

Personal nu l-as fi ales pe Geoana pentru candidatura. insa , acum el este, cu el votez. nu ma intereseaza prea mult viziunea unora despre Iliescu. Votezi cum vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×