Sari la conținut
Forum Roportal
krys_tyna_07

Hdd Extern-intern .... Dilema !

Postări Recomandate

Buna! Vreau sa achizitionez un Hdd extern de 1 TB si nu stiu exact de care ... Ma gandeam la :

http://www.pcfun.ro/componente-pc/hard-dis...western-digital

sau

http://www.pcfun.ro/componente-pc/hard-dis...d101-rk-seagate.

Mi-l trebuie pentru downloadurile de pe torrent. So...? Ce parere aveti ? care e mai bun ? Seagate-ul are cache-ul de 32Mb , iar WD il are de 16Mb ...se simte diferenta ? :spiteful: Dar diferenta de viteza dintre un hdd extern si unul intern se simte ? Ce ma sfatuiti ? Hdd intern sau extern ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seagate as zice ca e mai bun. HDD-ul intern e mai rapid decit cel extern, dar daca vrei sa faci stocare de pe torent e mai convenabil ala extern, pentru ca-l poti duce la prieteni sa-ti tragi direct de pe hardul lor sau sa-si copieze ei de la tine, ceea ce e mai rapid decit de pe torent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Florianb, nu te contrazic am extern si cand ma gandesc ca am fisiere tip iso care refuza pur si simplu sa se copie pe el inebunesc . Am in acelasi tip si intern 2 unu de 500 gb , merg nu au nici o treaba. Problema la mine apare in general daca vreau sa pun un iso de 7 gb de exemplu ...nu se pune si gata , deci in concluzie pe intern nici o problema pe extern destul de mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Florianb, nu te contrazic am extern si cand ma gandesc ca am fisiere tip iso care refuza pur si simplu sa se copie pe el inebunesc .

Schimba partitia din FAT32 in NTFS, asta poate fi problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok ... deci se simte diferenta ... pai atunci imi iau unul intern + adaptor pci-e -sata ca n-am suport sata pe placa de baza .

Doar pentru stocare, e preferabil extern, chiar daca e mai lent. Dar pentru activitate continua pe el, cum ar fi descarcatul sau prelucratul fisierelor, e preferabil intern.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
jocurile ruleaza bine de pe unul extern ?

Nu, tot ce instalezi pentru folosinta, trebuie sa fie pe HDD intern.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×