Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
krys_tyna_07

Hdd Extern-intern .... Dilema !

Recommended Posts

Buna! Vreau sa achizitionez un Hdd extern de 1 TB si nu stiu exact de care ... Ma gandeam la :

http://www.pcfun.ro/componente-pc/hard-dis...western-digital

sau

http://www.pcfun.ro/componente-pc/hard-dis...d101-rk-seagate.

Mi-l trebuie pentru downloadurile de pe torrent. So...? Ce parere aveti ? care e mai bun ? Seagate-ul are cache-ul de 32Mb , iar WD il are de 16Mb ...se simte diferenta ? :spiteful: Dar diferenta de viteza dintre un hdd extern si unul intern se simte ? Ce ma sfatuiti ? Hdd intern sau extern ?

Seagate as zice ca e mai bun. HDD-ul intern e mai rapid decit cel extern, dar daca vrei sa faci stocare de pe torent e mai convenabil ala extern, pentru ca-l poti duce la prieteni sa-ti tragi direct de pe hardul lor sau sa-si copieze ei de la tine, ceea ce e mai rapid decit de pe torent.

Florianb, nu te contrazic am extern si cand ma gandesc ca am fisiere tip iso care refuza pur si simplu sa se copie pe el inebunesc . Am in acelasi tip si intern 2 unu de 500 gb , merg nu au nici o treaba. Problema la mine apare in general daca vreau sa pun un iso de 7 gb de exemplu ...nu se pune si gata , deci in concluzie pe intern nici o problema pe extern destul de mare

Florianb, nu te contrazic am extern si cand ma gandesc ca am fisiere tip iso care refuza pur si simplu sa se copie pe el inebunesc .

Schimba partitia din FAT32 in NTFS, asta poate fi problema.

ok ... deci se simte diferenta ... pai atunci imi iau unul intern + adaptor pci-e -sata ca n-am suport sata pe placa de baza .

Doar pentru stocare, e preferabil extern, chiar daca e mai lent. Dar pentru activitate continua pe el, cum ar fi descarcatul sau prelucratul fisierelor, e preferabil intern.

jocurile ruleaza bine de pe unul extern ?

Nu, tot ce instalezi pentru folosinta, trebuie sa fie pe HDD intern.