Sari la conținut
Forum Roportal
NikKos

Transmitere paternala a hepatitei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut Nikkos,

multumesc pentru felicitari si gandurile frumoase.

Referitor la tine: care este numele doctoritei care te-a tratat la Fundeni? Nu am reusit sa inteleg sub nici o forma care este noima vorbelor doctoritei referitor la dorinta ta de a deveni parinte? Care e legatura cu viremia? Se teme cumva ca tatal poate transmite genetic virusul? Totusi, nu am inteles. Revin-o, te rog, cu lamuriri pentru ca sunt derutat. Altfel te-as sfatui sa schimbi medicul pentru ca asa ceva nu am mai auzit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Nikkos,

multumesc pentru felicitari si gandurile frumoase.

Referitor la tine: care este numele doctoritei care te-a tratat la Fundeni? Nu am reusit sa inteleg sub nici o forma care este noima vorbelor doctoritei referitor la dorinta ta de a deveni parinte? Care e legatura cu viremia? Se teme cumva ca tatal poate transmite genetic virusul? Totusi, nu am inteles. Revin-o, te rog, cu lamuriri pentru ca sunt derutat. Altfel te-as sfatui sa schimbi medicul pentru ca asa ceva nu am mai auzit.

 

Salut!

D-na doctor de la Fundeni se numeste Zamfirescu Narcisa. Catre ea am fost indrumat de medicul meu din Galati. Ce parere ai despre dansa?

Nici eu n-am inteles ce a vrut sa zica si de ce anume se teme, n-a dat mai multe lamuriri si pe deasupra era mereu pe fuga. Initial spusese ca nu-i nici o problema, ca n-are legatura virusul meu cu dorinta de a fi parinte, dar apoi s-a contrazis singura spunandu-mi ca e mai bine sa astept poate incep tratamentul si mai scade viremia. Nu stiu care a fost faza. M-a lasat in ceata. Asa, in general a fost draguta si mi-a dat mai multe explicatii decat alti medici. Era si foarte grabita ce-i drept, dar eu nu vin zilnic in Bucuresti.

Nu stiu ce sa mai cred despre doctorii astia. In urma cu ceva timp am fost si la Matei Bals la dr Streinu cel vestit si personal am fost cam dezamagit de el. Desi m-am prezentat cu o viremie foarte mare si atunci (dar transaminazele tot cu valori putin peste limita normala) mi-a zis ca n-am nimic, sa stau linistit si sa nu ma agit degeaba. Ca nu tre sa fac decat un TGP din cand in cand si atat. Si pentru dosar mi-a zis ca n-am nici o sansa, ca degeaba as incerca sa-l fac, ca nu trebuie sa fac nici punctie, nici nimic altceva. Doar sa stau asa linistit mult si bine.......... :)

Ce parere ai despre tratamentul pe care mi l-a prescris?

Eu am observat ca de cand iau acest Sargenor nu ma mai simt asa obosit. Mentionez ca muncesc zilnic 12 ore si uneori chiar mai mult.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Stiu ca au trecut multi ani de la ultima postare pe acest subiect, dar as avea o intrebare la care nimeni nu imi poate raspunde din propria experienta.

 

Aveti idee, daca este vreo problema pentru o viitoare sarcina/bebe in cazul in care tatal urmeaza un tratament cu entecavir de 5 ani? Mama este cu analizele la zi, fara nici o problema. Am intrebat si doctorii daca acest tratament luat de tata poate afecta fatul, dezvoltarea lui, dar parerile sunt impartite.

 

Asa ca daca cineva de aici a trecut prin aceasta situatie, poata ma lamureste si pe mine daca trebuie facuta o pauza de entecavir pentru un bebe sanatos.

 

Merci mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sub nicio forma tratamentul cu entecavir NU trebuie intrerupt. Tratamentul se opreste doar in 2 situatii: seroconversia AgHBs (caz fericit) sau aparitia rezistentei la Entecavir (caz nefericit).

Despre conceptia unui copil in timpul tratamentului tatalui cu Entecavir, parerile sunt impartite pentru ca nu exista studii in aceste sens. In prospect se spune ca mama gravida poate lua tratament cu Entecavir doar in conditii exceptionale. Despre tata, nu cred ca genetic poate fi influentat de Entecavir intr-atat de serios incat sa nu poata concepe. Cel mai bine intreaba medicul curant (infectionist sau gastroenterolog).

Sanatate si noroc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma numesc claudia si am 24 de ani.in copilarie( 6-7 ani aveam) am avut hepatita b.

imi amintesc ca am fost taiata sub limba si in frunte dupa o luna de spitalizare la spitalul din bailesti.

am intentia sa am un copil in curand dar nu stiu cat de riscant ar fi sa ii transmit asta.

am inca in corp hepatita?

imi cer scuze pt ignoranta dar nu am mai urmarit in niki un fel parcursul sau o posibila evolutie a bolii.

ultimele analize le am facut pentru examenul de bacalaureat dar nu stiu in ce masura se putea verifica cv.astept urgent un raspuns

multumesc anticipat

ajutoooor

Editat de claudia1990

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Claudia,

cel mai bine te prezinti la medic si ii povestesti ca ai avut hepatita B in copilarie. Medicul o sa iti recomande niste analize generale dar si cateva specifice Hepatitei B. Nu sunt costisitoare si multe din ele sunt deconatate prin Casa de Asigurari. Astfel de actiune (mers la medic si facut analize) nu trebuie sa iti ocupe mai mult de 1 saptamana incepand din momentul asta.

Asa ca nu vad cu ce ti-ar da peste cap planurile tale de a avea un bebe.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Avem si noi o mica nedumerire: sunt gravida in 13 saptamani in momentul de fata iar sotul meu are hepatita B, incarcatura virala  UI/ml : 1989 iar incarcatura virala copii/ml 11576 iar Anti-Hbe 21,26. Din cate am inteles nu ar trebui sa se transmita de la tata la bebe dar o doctorita din Romania ne-a spus ca ar trebui sa facem sex protejat. Ce parere aveti? sau cum ati procedat voi? Multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este corect ceea ce a spus medicul. Infectia cu virus B nu se transmite de la tata la fat. In schimb poate sa te infecteze pe tine. Totusi, viremia tatalui e foarte mica si pana acum tu nu ai luat virusul B. Oricum, faceti sex protejat pana cand vei putea incepe imunizarea cu un vaccin anti HBV.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×