Sari la conținut
Forum Roportal
Pippo

Cenzurarea INTERNETULUI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Romanii care descarca filme si muzica de pe Internet risca pedepse grave

Romania a intrat ieri in razboiul impotriva torrentelor. Ce lege controversata au semnat reprezentantii tarii noastre

 

romania-intra-in-razboiul-impotriva-torrentelor-internetul-cenzurat_size6.jpg

 

Site-urile europene de torrente vor fi ingropate, iar reprezentantii industriilor muzicala si de film vor putea cere direct furnizorilor de Internet date referitoare la clientii care descarca fisiere pirat, fara sa fie nevoie de mandate ale judecatorilor.

 

Acest lucru se va intampla ca urmare a unui tratat semnat ieri de tara noastra impreuna cu celelalte state ale Uniunii Europene. ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) sau Tratatul Comercial Anti-Contrafacere este un document comercial propus ca raspuns la

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată e doar drobul de sare. Pe de-o parte, un pic de ordine este necesară şi pe Internet. Nu e nici o problemă dacă-i dai unui prieten un DVD cu un fim copiat ilegal, dar aşa cum nu e normal să te duci în piaţă cu 6.000 de DVD-uri copiate ilegal, tot aşa nu e normal să le distribui nici pe Internet. Chiar dacă o faci gratis.

 

Pe de altă parte, utilizatorii avansaţi vor păcăli oricum sistemul folosind soluţii inteligente. Dar nu e normal ca orice retardat, care nu e în stare nici măcar să folosească Alt+Tab sau Ctrl+X de pe tastatură, să-şi facă "hub" acasă.

 

Acest tip de "cenzură" pe Internet e la fel de necesară ca "cenzura" pe stradă.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Mda, acum va trebui sa folosesc proxy-uri multe si sa hack-uiesc conturile altora. Deci ce a rezolvat legea asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, auzi! Tare! Control vamal asupra laptopurilor si playerelor! :lol: Bine, asta spune cineva ca va fi, inca nu se stie... Dar cum o sa stie un vames daca o melodie in format mp3 e cu copyright sau nu? Poate are copyright pus de mine, ca am facut-o eu! Fapt e ca internetul e mult mai liber decat alte domenii ale vietii - asta spun eu, e parerea mea, si e firesc sa se doreasca sa se controleze si asta. Urmeaza controlul gandurilor, putin mai tarziu...

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Electronicele mele sunt facute de mine din piese si am lipit pe ele abtibilduri cu Intel, IBM etc.

Laptopul e ASUS, dar avea displa AON, acum are display Samsung, ca ala vechi s-a stricat.

Deci e aberant, nu ? :P

Semnaturi digitale ? Stie vamesul ce e aia ? Programele de compresie vor deveni ilegale ? De exemplu eu daca imi iau albumul Parazitii, dar il fac mp3 ca sa-l ascult in metrou spre munca, o sa scrie pe el ca nu e furat, sau tocmai l-am piratat comprimandu-l ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Site-urile europene de torrente vor fi ingropate, iar reprezentantii industriilor muzicala si de film vor putea cere direct furnizorilor de Internet date referitoare la clientii care descarca fisiere pirat, fara sa fie nevoie de mandate ale judecatorilor.

 

Asta se intampla si inainte de semnarea tratatului.

 

 

A mai deschis cineva un astfel de topic, acum cateva zile. Se vor combina.

 

 

LE: combinate.

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-a pus in discutie si libertatea de a instala pe calculator orice program - nu in cadrul ACTA. Astfel programele de comprimare sau torrent, pot deveni ilegale (abia atunci, Roportalule, nu inca!). Aceasta ingradire de care spuneam, e deja un abuz! Pentru ca daca eu imi fac propria muzica si vreau sa o comprim in format mp3 si sa o sharuiesc online, nu ar trebui sa aiba nimeni dreptul sa ma opreasca sao fac. Omul devine vinovat in momentul in care savarseste o infractiune, si acest fapt este si dovedit.

 

Eu daca downloadez un kit de Ubuntu (asta, pentru informatia laicilor, e gratuit), mai bine folosesc torrentele, pentru ca nu las intregul task in mana unui server. E mult mai scump pentru cine dezvolta si distribuie aceste kituri, sa puna la dispozitie servere care pot duce traficul unei tari intregi, sau mai mult decat atat, decat sa il uploadeze odata pe torrente si treaba sa mearga de la sine mai departe. Lucrurile sunt in mare masura discutabile, si ceea ce se doreste, este o dictatura - la scara globala, de data asta. Internetul nu (prea) are frontiere, dar smecheria e ca si daca se doreste controlarea lui, trebuie sa se faca la scara globala.

 

Inca o problema este ca aceasta dictatura, pare a fi initiata de corporatii nonguvernamentale. Corporatiile au gasit calea sa ocoleasca metodele democratice. Si aici nu vorbesc numai de RIAA, ci si de corporatiile farmaceutice, de exemplu. Vorbim de o dictatura la scara globala, care este in mana catorva corporatii.

 

Nu va aprindeti, nu sustin pirateria prin ce scriu pe Roportal, deci va rog nu cenzurati si ultimul gram de libertate de exprimare care mai exista!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmarile cenzurii sunt tot mai evidente. In curand vor incepe sa fie inchise situri de informatie libera si necenzurata precum http://www.infowars.com/

Editat de Darianna
scos citat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A inceput cu wikileaks... Internetul este o arma puternica. E foarte periculos ca oamenii sa poate sa vorbeasca intre ei, sa se informeze sau sa se organizeze. In perioade de criza, una dintre primele resurse care este blocata este internetul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×