Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Semnul fiarei = cipul ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inseamna ca eu sunt un simplu nebun. Eu nu mai vreau sa ma intorc in aceasta lume dupa ce mor. Nu, multumesc! :)

 

le: ci intr-o alta lume...

 

Poate multi s-au saturat de lumea asta in care traim, asa cum este ea acum!

Ca sa avem parte de alta lume, mai buna, trebuie sa o schimbam pe asta si sa o facem sa fie mai buna!

Depinde de noi toti, daca oamenii se vor "trezi" si nu vor mai avea mintea in plina visare de basme religioase, nicio fiara n-ar mai putea sa puna stapanire pe destinul lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ceea ce presupui tu ca se va intampla, si le pui pe seama cipului, nu este decat un basm ortodox, pe care il crezi si tu.

In tot ce ai spus, nu ai scos in evidenta decat un singur lucru:ca cipul va fi indreptat impotriva omului. Total gresit, pentru ca cipul, daca ar fi intr-adevar semnul fiarei(cum spui tu!), ar trebui sa se indrepte impotriva lui Dumnezeu. Caci fiara despre a carei semn discutam noi aici lucreaza cu toata autoritatea primita de la diavolul.

Acuma, sa ne rezumam deocamdata la cum vezi tu ca cipul poate fi indreptat impotriva lui Dumnezeu.

Pentru ca ni se spune clar ca semnul fiarei are directa legatura cu incalcarea poruncilor lui Dumnezeu si a credintei lui Isus: "Si nici ziua, nici noaptea n'au odihna cei ce se inchina fiarei si icoanei ei, si oricine primeste semnul numelui ei! Aici este rabdarea sfintilor, cari pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus." (Apoc.14.11,12)

Cum poate cipul sa influenteze pazirea poruncilor lui Dumnezeu si a credintei lui Isus?

 

Facand asemenea afirmatii, si sunt multi ca tine, te mai miri de ce Biserica vede in aceste tendinte un pericol...? Doar asta e intrebarea din topicul tau, nu? "Religia trebuie sa dispara", "dar de ce se revolta Biserica in fata acestei idei?"

Religia la care ma refeream eu ca va trebui sa dispara nu este credinta in Dumnezeu, ci este acea religie prezentata in Apoc.17, numita ca si curva cea mare sau Babilonul. Adica religia aceea care a fost si inca mai este implicata astazi in afacerile statului, si totodata este sustinuta de stat.

Asa ca, desi revolta bisericii aceleia e mare, ziua pedepsirii Babilonului se apropie. Ai vazut cum incet incet icoanele si insemnele bisericiilor sustinute de stat sunt scoase din scoli? Acesta este doar inceputul, pentru ca "Cele zece coarne, pe cari le-ai vazut, si fiara, vor ura pe curva, o vor pustii, si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca, si o vor arde cu foc." (Apoc.17.16) Desi biserica apostata se va opune, caderea ei este inevitabila caci "...Dumnezeu v'a facut dreptate, si a judecat-o." (Apoc.18.20)

 

Nu sunt basme; deschide ochii si uita-te in ce lume traim. De unde si pana unde faci afirmatii de genul "sutului in cur?", ca si cand ai sti cum se comporta crestinii? Scuza-ma, dar gresesti si nu ar trebui sa faci asemenea generalizari.

Crestinii ipocriti, vrei sa spui? Da, exista si din astia. Exista oameni de toate felurile. Dar nu generaliza.

Daca ai fi observat ghilimelele, ("crestinii") nu ai mai fi facut o astfel de observatie. :)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate multi s-au saturat de lumea asta in care traim, asa cum este ea acum!

Ca sa avem parte de alta lume, mai buna, trebuie sa o schimbam pe asta si sa o facem sa fie mai buna!

Depinde de noi toti, daca oamenii se vor "trezi" si nu vor mai avea mintea in plina visare de basme religioase, nicio fiara n-ar mai putea sa puna stapanire pe destinul lor!

 

:)

Foarte frumos spui.

Mare dreptate ai! Dar cred ca nu intelegi un lucru. Tu pentru a ajunge sa crezi in ceea ce crezi in acest moment, ai crezut si in bazme, sunt sigur ca nu ma insel. Sunt inca multi care inca au nevoie sa creada si in basme. Intr-adevar totul trebuie facut treptat.

 

Eu nu am nimic cu aceasta lume, din punctul meu de vedere este minunata asa cum este. Doar ca nu ma mai regasesc in ea. Nu stiu daca ma intelegi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, cum am mai spus, nu am intrat in contact cu abordarea subiectului de catre Biserica.

Tot ce am scris se bazeaza pe ceea ce vad in jurul meu, viitorul fiind previzibil.

In al doilea rand nu am pus nimic pe seama cipului. Am spus ca cipul este un simbol pentru acest tip de societate, repet pentru a doua oara, idee pe care am dezvoltat-o. Deci nu am nimic cu cipurile sau cu orice inventie.

Atitudinea pe care o ai, dpdv social, e periculoasa. Dar suntem pe aria de religie asa ca o las balta.

Multa sanatate.

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am nimic cu aceasta lume, din punctul meu de vedere este minunata asa cum este. Doar ca nu ma mai regasesc in ea. Nu stiu daca ma intelegi....

Te intelegem. Deja esti prea evoluat pentru ea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu este. Cipurile nu au nici o legatura cu religia sau cu eu stiu ce semn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar totul trebuie facut treptat.

 

Nu stiu daca ma intelegi....

 

Este imposibil altfel, oamenii au nevoie de timp.

 

Te inteleg, fii sigur de asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te intelegem. Deja esti prea evoluat pentru ea...

 

:roll:

Chiar ma intrebam cand o sa vina o replica trimisa din orgoliu.

 

Poate sunt prea involuat...nu se poate sti...nu-i asa? Eu cred ca nu exista prea evoluat. Egoul evolueaza sau involueaza, esenta exista, atata tot!

 

 

Prea evoluat, am auzit-o si pe asta! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cata filozofie de doi lei in replici '' intelegatoare'' :) pura mandrie :roll:

multa iubire

 

Te intelegem. Deja esti prea evoluat pentru ea...

tare replica ironica :yahoo:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×