Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Pictori

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe langa topicul deschis de tosca (o pictura pe zi) m-am gandit sa facem cunostinta si cu pictorii. (romani sau nu)

 

O sa incep cu: Michelangelo Merisi da Caravaggio www.caravaggio.com

 

Caravaggio's life during the 17th century is certainly among the most adventurous ever led by the world's great creators.

His life story takes place between shadow and light: a man of a passionate nature, he ran the gamut from provocation to murder. A reward was offered for his capture, sending him into perpetual flight and hiding. Yet none of this transpires in his oeuvre, which is doubtlessly the most profoundly fervent oeuvre in all of Baroque painting. This is the miracle of Caravaggio, the miracle of the sacred portrayed in dimensions he alone mastered.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Caravaggio

http://www.bergerfoundation.ch/Home/Ahigh_caravage.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa topicul deschis de tosca (o pictura pe zi) m-am gandit sa facem cunostinta si cu pictorii. (romani sau nu)

 

O sa incep cu: Michelangelo Merisi da Caravaggio www.caravaggio.com

 

 

Ma bucur de initiativa ta , felicitari.

 

Numai scriu ce am scris aici despre Caravaggio , dar cu timp am sa reiau subiectul despre care se pot scrie tomuri intregi.

 

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...t&p=1343390

aici si postarile urmatoare .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caravaggio personaj de cronica neagra si grandoare artistica , viata tumultoasa cu multe semne de intrebare si extraordinara genialitate ne face partasi la tot ce el a trait.

Croncarii vremii erau mereu in dilema a scrie sau nu despre extraordinarul talent al pictorului care in viata normala era un pacatos , depravat , crimnal.

Chiar si moartea lui invaluita de mister a fost privita ca o pedeapsa divina.

Era considerat un om violent in contrast cu pictotul carismatic.

Cum am mai spus cand esti in fata unui tablou nu te simti spectator , te implica in actiune , esti "martor ocular" , te simti responsabil de ce se intampla , de ce vezi , dupa secole reuseste sa transmita sentimente , nu admiri doar o opera de arta , intre lumini si umbre , TU ESTI ACOLO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Titian. Ma intreb cum arata Venetia in sec 16 cand Tiziano Vecellio picta landscapuri prin preajma orasului natal, dupa ce a deprins primele taine ale culorilor de la un unchi.

Cateva fresce de-ale lui sunt bine pastrate in Biserica Carmelita din Padova.

 

Iar in Basilica Santa Maria dei Frari din Venetia , The Assumption of the Virgin este cea mai mare piesa de altar si totodata capodopera orasului. Infatiseaza glorioasa "recunoastere" a (castitatii) Mariei si se spune ca , imediat dupa dezvelire , clericii se indoiau de calitatea lucrarii, iar Charles al V lea spunea ca ar fi dispus sa cumpere fresca in cazul in care ei s-ar hotari sa o indeparteze

post-126111-1258502006_thumb.jpg

post-126111-1258502062_thumb.jpg

post-126111-1258502151_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Giotto di Bondone

 

 

Giotto este cel care a adus despărţirea picturii bizandine de cea occidentală, prin introducerea profunzimii planului.

El s-a născut nu departe de Florenţa, la Colle di Vespignano din provincia Mugello,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jan van Eyck

 

 

 

Din biografia lui Jan van Eyck lipsesc numeroase date. Nu se cunoaşte cu exactitate nici data naşterii sale. Primul document

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce bucurie mi/ai facut !

Eu am acces mai putin la pc dar citesc ce scrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rogier van der Weyden

 

 

Rogier van der Weyden (1400 - 1464 ), a fost un pictor flamand din Ţările de Jos, unul dintre cei mai mari ai secolului al XV-lea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×