Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Carta pentru Compasiune

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre Carta pentru Compasiune?

http://charterforcompassion.org/

 

 

versiunea tradusa in Romana: Carta pentru Compasiune

 

Nu ar fi frumos ca toata lume sa nu uite niciodata ca ar trebui sa-i trateze pe cei din jur mai intai cu compasiune?

Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre Carta pentru Compasiune?

Nu ar fi frumos ca toata lume sa nu uite niciodata ca ar trebui sa-i trateze pe cei din jur mai intai cu compasiune?

Utopie... cred ca e un cuvant bland.

Din punctul meu de vedere, compasiunea este necesara numai in masura in care ea reprezinta un element de echilibru intre ratiune si nebunie, nicidecum nu o vad ca pe un lucru indispensabil pentru accederea catre o lume ideala. Compasiunea este, de fapt, un fenomen opus principiilor fundamentale ale vietii fizice. Universul nu functioneaza pe baza de compasiune, ci pe baza de cruzime. Dezvoltarea unei fiinte atrage distrugerea altora, indiferent ca ar fi fiinte inferioare, plante sau materie sub orice forma s-ar prezenta ea. Viata consuma, allright. Intr-o lume in care exista mare-mic, mult-putin, puternic-slab, compasiunea convine doar celor inferiori pe scara evolutiei.

Si apoi cred ca o asemenea lume ar fi plictisitoare. O mardeala nu strica din cand in cand, mai pune sangele in miscare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Compasiunea este, de fapt, un fenomen opus principiilor fundamentale ale vietii fizice.

Evolutia civilizatiei umane este oglindita de evolutia compasiunii.

 

 

Si apoi cred ca o asemenea lume ar fi plictisitoare. O mardeala nu strica din cand in cand, mai pune sangele in miscare.

Ma indoiesc. Este prea mult de munca in lumea asta incat sa mai fie nevoie sa fie irosita energia umana in "mardeli".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evolutia civilizatiei umane este oglindita de evolutia compasiunii.

Ba dimpotriva. Conchistadorii spanioli au fost la fel de cruzi ca Napoleon Bonaparte, cand a intrat cu tunurile in populatia unui Paris razvratit sau ca soldatii lui Hitler, diferenta au facut-o tehnologia si imprejurarile. Ca o paranteza, am observat ca armele sunt uneltele cu cel mai frumos design din toate lucrurile inventate de om spre a-l ajuta in atingerea obiectivelor. Nu poti compara un Uzzi cu un tarnacop, sau un T34 cu o roaba da carat pamant de flori. Lumea isi etaleaza pe fata aversiunea pe care o are fata de sentimentul numit compasiune. Compasiunea se manifesta sporadic, mai mult ca un spasm de moment decat ca o stare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jedi, am io un pitic pe creier sau a mai fost un topic tot cu carta asta?

 

creieru meu asa imi zice, ca a mai fost, finca tin minte ca am inceput exact, da fix la fel ca bird, adica am zis ca-i utopie.

 

eu stau si ma intreb daca noi chiar avem asa sentiment in bagajul nostru uman. raspunsul meu e ca NU. finca inca din eden Eva n-a avut pic de mila cand a rupt fructul si l-a si mancat. Dumnezeu i-a tratat sa zicem pe masurasi a inceput astfel lantul slabiciunilor in care veriga proasta sau slaba...pleaca la nani. asa zicea odata un nene.

 

in biblie sau cel putin in vechiul Testament gasim un sentiment intitulat mila, care are roade absolut sublime, iat in carta asta compasiunea, mila ma tem ca are alt sens. asa vad eu lucrurile.

 

adica e vorba de asa zisa mila crestina, impusa, conditionala si conditionata, nu stiu, ca pe o bodoaba pe care o falfai.

 

eu astazi am primit un gest de compasiune, ceva concret de tot, de la un inger de aici, de pe ropo, de la Poricel. mergeam pe strada si plangeam si ma intrebam daca visez sau nu. te rog sa ma crezi ca ce am simtit din partea ei a fost ceva cu totul si cu totul diferit de ce am gasit in carta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Compasiunea se manifesta sporadic, mai mult ca un spasm de moment decat ca o stare.

Aici iti dau dreptate. Toate religiile mari incearca sa faca lumea aceasta mai plina de compasiune si... nu prea au succesul pe care si-l doresc.

Practic asta se vrea cu aceasta Carta, sa atraga atentie lumii ca, miezul fiecarei religii sta in compasiune.

 

 

Jedi, am io un pitic pe creier sau a mai fost un topic tot cu carta asta?

E posibil sa mai fi postat ceva cand a fost prima data anuntata carta... cred ca prin vara sau primavara...

 

 

e vorba de asa zisa mila crestina, impusa, conditionala si conditionata, nu stiu, ca pe o bodoaba pe care o falfai.

 

Stai ca nu mai inteleg.... pentru tine mila crestina este ceva impus si conditionat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai ca nu mai inteleg.... pentru tine mila crestina este ceva impus si conditionat?

 

mila....crestina deja e o conditie, adica nu e exista altfel de mila decat crestina? nu exista mila hindusa, mila musulmana sau mai stiu io de care?

de ce neaparat crestina? ingradesti notiunea intr-un concept religios, ii dai culoare si conditionalitate religioasa. iar asta e manipulare 100%.

 

singura care are vro valoare pe orizontala si pe verticala este compasiunea, mila UMANA.

 

restu e apa de ploaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×