Sari la conținut
Forum Roportal
carbunaru

Numai libertatea poate face asemenea minuni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Numai libertatea poate face asemenea minuni!

 

Motto:"Coincidentele reprezinta modul prin care Dumnezeu vrea sa ramana anonim" A. Einstein

 

Lucruri stranii se intamplau in Brasov,in primele sase luni ale anului 2009!

In timp ce cazul primarului Brasovului, George Scripcaru era ascuns,discret,de atentia opiniei publice,iata tot un primar dintr-un mare oras din Romania,e vorba de primarul Constantei Radu Mazare se impune,brusc, atentiei presei internationale!

Ciudata simetrie!

Pe 19/20 iulie 2009,la o parada a modei,la Constanta,apare pe podium si defileaza in uniforma de ofiter nazist.

Declaratia sa : s-a inspirat dintr-un film,operatiunea Valkiria,unde un grup de ofiteri,in timpul celui de al doilea razboi mondial,vroiau sa scape Germania de Adolf Hitler.

Exact in acele zile de iulie se implineau 65 de ani de la celebrul atentat esuat.

Nimic nu este intamplator!

De fapt Radu Mazare nu a facut decat sa verifice acustica acestei sali de spectacole numita Romania!

Ecoul in mas-media internationala a fost rapid

http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-07-22&id=34058

Excentricul primar al Constantei putem spune, ca a facut o proba de microfon( mai tineti minte:1,2,3,..proba de microfon...) a celebrei cantarete Madonna care la 26 august 2009,in timpul concertului de la Bucuresti era huiduita copios, cand afirma ca romii din Estul Europei sunt discriminati.

Iarasi ecoul international al incidentului a fost imens

http://www.antena3.ro/stiri/showbiz/presa-...esti_78903.html

Iata si reactia presedintelui Romaniei Traian Basescu:

"Presedintele Romaniei Traian Basescu a declarat,vineri seara la Sinaia,la Festivalul Romani Kultura,ca in Romania nu exista o politica de discriminare a romilor,transmite postul Realitatea TV.

Presedintele a facut aceasta declaratie dupa ce a fost intrebat cum comenteaza incidentul de la concertul Madonnei cand artista a fost huiduita,dupa ce a spus ca a aflat ca romii din Estul Europei sunt discriminati....

Presedintele a avut si o scurta intalnire cu reprezentantii romilor aflati la festival,carora le-a spus ca romii trebuie sa-si trimita copii la scoala,afirmand ca aceasta este o sansa pentru ei"

Articol:"Basaescu:In Romania nu exista o politica de discriminare a romilor" Cotidianul 29 august 2009

http://www.realitatea.net/basescu--in-roma...lor_601632.html

 

Pozitia Presedintelui Romaniei,din pacate pentru el a fost lipsita de ecou, atat pe plan intern cat si international.

 

Pe 3 noiembrie 2009 apare un comunicat de presa:

"Trei ambasadori voluntari pe santierul Habitat din Baltesti,jud Prahova"

 

"Baltesti.03 noiembrie 2009-Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucuresti,E.S. Dl Mark Gitenstein,cel al Canadei,E.S. Philippe Beaulne,cel al Austriei, E. S. Dl Martin Eichtinger si E. S. Dl Hans Sandce alaturi de alti 20 de angajati ai ambasadei SUA au participat voluntar,in aceste zile,la evenimentul Ambassador s Build desfasurat pe santierul Asociatiei non-profit Habitat for Humanity din comuna Baltesti,jud Prahova.

Diplomatii impreuna cu autoritatile centrale si locale... au lucrat pe santier la finisajele interioare a doua case destinate locuirii decente a unor familii defavorizate de romi...

...Ambasadorul SUA:"Sprijinul nostru acordat acestor familii este o experienta emotionanta,speram ca familia aceasta isi va aminti cu drag de noi" a spus E.S. Dl Mark Gitenstein.

" Ma bucur sa fiu invitat aici pentru a ajuta la construirea acestei case,este un proiect minunat. Am facut asa ceva si inainte. In Austria, cand eram foarte tanar,parintii mei au construit o casa, si i-am ajutat si eu putin" a declarat E. S.Dl Martin Eichtinger ambasadorul Austriei la Bucuresti

Si Ambasadorul Canadei la Bucuresti s-a aratat incantat ca a participat la acest proiect.."Cand construiesti o casa ca aceasta,rupi cercul saraciei. Si acest lucru este foarte important" a precizat E.S. Dl Philippe Bealne

http://www.habitat.ro/comunicat/Trei_ambas...unicat_106.html

 

Comunicatul aparut atat pe site-ul asociatiei Habitat cat si pe comunicatedepresa.ro are data 03 noiembrie 2009.

Cu 24 de ore inainte de 4 noiembrie 2009,ziua de nastere a Presedintelui Traian Basescu!!!

 

Fiecare dintre noi poate trage singur concluzii,daca exista sau nu asemanari intre mesajul primarului Constantei,Radu Mazare, si gestul ambasadorului SUA la Bucuresti,care, alaturi de alti diplomati a preferat sa lucreze la constructia unor case de romi!

Nu mult-de la inceputul campaniei electorale pana aproape de ziua de nastere a lui Basescu. Atat!

 

Ce este fascinant este modul cum acest ambasador s-a solidarizat,practic, cu declaratia Madonnei!

Mecanismul acesta a fost surprins de Cornel Nistorescu,dupa atentatele de la 11 septembrie 2001,cand America in fata terorismului isi cauta solidaritatea.

"Cantarea Americii" de Cornel Nistorescu, Evenimentul Zilei 24 sept 2001

" De ce sunt americanii atat de solidari intre ei? Nu se aseamana unul cu altul nici daca ii vopsesti;Vorbesc toate limbile pamantului si alcatuiesc un amalgam ametitor de civilizatii! Unele sunt aproape disparute,altele incompatibile intre ele,iar in materie de credinte religioase nici Dumnezeu nu le mai tine socoteala...

...Ce Dumnezeu poate sa-i uneasca pe americani intr-un asemenea hal?Pamantul acela?Istoria galopanta?Puterea economica? Banul?

Ore intregi am cautat sa gasesc un raspuns fredonand melodii si inganand propozitii ce risca sa sune a locuri comune.Le-am intors pe toate fetele,dar n-am putut trece de o idee:numai libertatea poate face asemenea minuni!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de la Mazare la Madona si Basescu, pana la libertatea americanilor - n-am prins ideea acestui topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil este vorba de libertatea de a crede in coincidentele divine ca altfel nu se leaga .Pana la minuni mai este.

Vreau si eu o minune mica, mica ,mica.

In drum spre cabina de vot, fiecaruia dintre politicienii nostri, sa le apara Iisus precum i-a aparut lui Saul pe drumul Damascului si sa -i intrebe: Dinule Paturica [ca asta sunt toti], de ce ma prigonesti?

Iar cand politrucul intreaba, cine esti tu smechere? [Doamne nu pot zice ca le cade limba]

Sa le spuna Iisus ,cum ca El este Domnul acestui neam pe care ei il prigonesc si sa le traga asa un sut divin, in curul ala mare si nesimtit ,de sa-l simta pana in creierul lor mic si ingust de mafioti politici.

Poate ne alegem si noi in sfarsit dupa asta ,cu un Presedinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×