Sari la conținut
Forum Roportal
Andreyvrj

Probleme internet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

 

De ceva timp ma confrunt cu o problema enervanta rau de tot.

 

Seara nu ma pot conecta la internet (am fibra optica prin Rds), sau mi se conecteaza dar face un trafic greu de tot si de cele mai multe ori mi se deconecteaza de 3 ori pe minut.... Daca ma duc la Local Area Connection scrie "Unidentified network".

 

Evindent, i-am sunat pe savantii astia de la Rds, au trimit un fotbalist (cel putin asa arata) sa imi rezolve problema. I-am explicat care e treaba, iar el mi-a zis ca nu se pricepe si ca sa schimb placa de retea.

 

Eu ma gandesc cu capu asta al meu (ma rog eu nu sunt de la Rds sa fiu asa destept) ca nu are cum sa fie de la placa mea de retea din moment ce in restul zilei merge.

 

Mentionez ca daca tin calc deschis vreo 3 ore isi revine. In principiu cam pe la 7-8 asa face fite vreo 3 ore....

 

De la ce ar putea fi? EU ma gandesc sa renunt la serviciile celor de la RDS-RCS ca sunt de tot......

 

Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EU ma gandesc sa renunt la serviciile celor de la RDS-RCS ca sunt de tot......

 

Va multumesc

Mie mi se pare ca au servicii bune de internet. Cu telefonia stau ei mai prost.

Chiar nu am probleme cu netul... intr-adevar, acum cativa ani, la inceput se mai deconecta sau refuza sa ma conecteze dand diverse erori... dar de o perioada buna de timp, totul e ok.

Asa ca... probabil ca tot pe la tine e problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara,

 

De ceva timp ma confrunt cu o problema enervanta rau de tot.

 

Eu ma gandesc cu capu asta al meu (ma rog eu nu sunt de la Rds sa fiu asa destept) ca nu are cum sa fie de la placa mea de retea din moment ce in restul zilei merge.

 

Mentionez ca daca tin calc deschis vreo 3 ore isi revine. In principiu cam pe la 7-8 asa face fite vreo 3 ore....

 

De la ce ar putea fi? EU ma gandesc sa renunt la serviciile celor de la RDS-RCS ca sunt de tot......

 

Va multumesc

Roaga un prieten care are un laptop sa vina pe la tine la ora cand iti merge greu, si daca si la el se comporta identic, suna din nou la RDS. Daca nici asa nu se rezolva, treci pe Romtelecom, UPC sau alt provider local.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok am sa fac si asta.....

Dar cum se face chestia aia cu ip-ul?:)

Va multumesc

stelistu' te-a rugat sa ne spui ce setari ai tu la placa de retea (Control Panel->Network Connection->(click dreapta)Properties->Internet Protocol (TCP/IP)->Properties

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai am 2

Internet protocol version 6

si Internet protocol version 4.

Amandoua sunt setate pe automat....e bn?

Vezi ca la unele retele RDS cere sa debifezi tot ce ai acolo, suna si intreaba`i.

 

 

Edit Darianna:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×