Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

PRIETENIA...ce este ea?in ce consta?cum ia nastere?cum imi pot da seama daca "el/ea" este un prieten/a adevarat/a?De cate feluri este?Cum se poate mentine prietenia intre doua persoane?Exista doar prietenii pe "interes"?Ce trebui sa faci pentru a devenii prieten/a cu cineva?mai multe intrebari la care ma tot gandesc.

 

 

P.S.-sper ca am trecut unde trebuia tema.

 

 

 

 

Cu respect Kal-El

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant subiect

a venit ca un raspuns la intrebari ce mi le pun si eu in ultimul timp

am prieteni care ma dezamagesc pe zi ce trece

avem asteptari prea mari sau ii judecam prin filtrul faptelor noastre?

si totusi nu cred ca la "dragoste" trebuia deschis topicul, mai degraba la ceva gen socializare

desi, orice prietenie cred eu, presupune si dezvoltarea unui sentiment de afectiune

deci cum vedeti voi prietnenia intre doi oameni, indiferent de sex, ce asteptari aveti, cit suflet puneti in pastrarea acestei flori rare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

frumos, multumesc

dar, ce facem cu viata asta si cu prieteni in care, constati cu durere, nu poti sa mai crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frumos, multumesc

dar, ce facem cu viata asta si cu prieteni in care, constati cu durere, nu poti sa mai crezi?

n-am astfel de experiente. eu am prieteni putini si buni. de incredere si care nu m-au dezamagit niciodata. nu la modul serios, adica.

gasesc de fiecare data justificari pentru actiunile lor care ma supara pe moment. dar imi trece si dupa o perioada supararile se dovedesc a nu avea nici o baza reala. :)

atentie, asadar cui acordati increderea voastra. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa dau un raspuns.

Prietenul este o persoana pe care te poti baza. Este cel care chiar si atunci cand nu are chef de tine, te asculta. Este cel care o data la catva timp te cauta sa vada daca si cum mai traiesti. Este cel care te va ajuta cat va putea in orice situatie, cel care va gasi intotdeauna timp pentru tine - o usa care este intotdeuna deschisa. Si in acelasi timp, o persoana cu care ai lucruri interesante de discutat.

Cum iti faci un prieten ?... Pai, aici e mai complicat, ca prietenii adevarati in general nu ti-i faci tu ca vrei ci apar de la sine. Prieteniile adevarate se infirpeaza singure si de multe ori tin toata viata.

Prieteni care sa nu dezamageasca nu cred ca exista, dar cei adevarati intotdeuna se revanseaza. Intr-o prietenie adevarata, oamenii se iarta unii pe altii. E in firea omului sa fie egoist si sa comita greseli fata de semenii sai, dar prietenii se inderapta singuri si raman intotdeauna pe metereze sa iti asigure o viata in care sa fii lipsit de singuratatea apasatoare a celor inchisi in ei.

In ceea ce priveste increderea pe care o acorzi unui prieten - societatea de azi impune sa acorzi o incredere limitata, mult mai mare decat in orice alte persoane, dar totusi limitata. Si e important ca si tu insuti sa fii demn de incredere.

Intr-o prietenie e bine sa fii de incredere si sa stii sa ierti. Un prieten adevarat va aprecia asta. Cel ce nu va aprecia in timp vei constata ca nu iti mai este prieten, va veti indeparta unul de altul.

Ar mai fi de discutat pe tema asta, dar deocamdata asta imi trece prin cap la 1 noaptea...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-ar fi trecut prin cap sa pun asa intrebarea :spiteful: ...vorbesc cu fel si fel de persoane zi de zi, in viata reala, virtuala, dar intrebarea pe care o pun e ce inseamna/cum se definesti pt tine a fi prieten?....e foarte usor usor sa spui ca ca ti-ai facut un nou prieten asta din cauza diluarii adevaratului sens al cuvantului, in loc de a spune ca ai mai facut cunostinta cu o persoana interesanta.

eu una consider ca prietenia intre 2 sau mai ulte persoane e atunci cand se accepta unul pe altul asa cum sunt, fara reprosuri

sau alte lucruri care te fac sa te simt intr-un mod mai neplacut, se ajuta...si indiferent de cat timp nu sau mai vazut se primesc cu aceleasi brate deschise unii pe altii... :)

prieteniile se formeaza in timp...nu peste noapte.iar daca vrei sa fii prieten cu cineva anume...aici intervine interesul, un prieten ti-l faci fara sa realizezi, treptat, treptat....odata ce sari de la o etapa de jos ...la o etapa mai desus...se pierde ceea ca v-ar lega , ceea ce v-ar faca sa va apropiati unul de altul mai mult....s-ar forma un gol :roll: .

P.S. a nu se confunda prieten cu amic. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frumos, multumesc

dar, ce facem cu viata asta si cu prieteni in care, constati cu durere, nu poti sa mai crezi?

pai prietenia se masoara in capacitatea ta ca om de a fi prieten cu cineva .... deci in cazul in care celalalt a facut-o lata capacitatea ta de prieten rezista .... :alien:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PRIETENIA...ce este ea?in ce consta?cum ia nastere?cum imi pot da seama daca "el/ea" este un prieten/a adevarat/a?De cate feluri este?Cum se poate mentine prietenia intre doua persoane?Exista doar prietenii pe "interes"?Ce trebui sa faci pentru a devenii prieten/a cu cineva?mai multe intrebari la care ma tot gandesc.

 

 

P.S.-sper ca am trecut unde trebuia tema.

 

 

 

 

Cu respect Kal-El

 

Iti dai seama daca cineva iti e prieten daca e acolo si la bine si la rau. Cand ai cu adevarat nevoie de prieteni iti dai seama daca ai vre unul adevarat, asta e parerea mea, oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×