Sari la conținut
Forum Roportal
Ciprian8989

Frica de dentist

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

io de fiecare data cand merg l dentist ii spun clar ca daca ma doare......musc.

 

si la detartraj mi-a facut anestezie si p-orma mi-a umplut gura de sange.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari.

 

Vin si eu cu o problema, sau mai bine zis, cu frica...

De la varsta de 7 ani, nu am mai trecut pe la dentist datorita fricii. Mi-e frica de dentist ca de michiduta si acum, cred ca a venit vremea sa mai trec pe la el. Am vre-o cativa dinti cariati, si 2 masele aproape distruse... cariate excesiv.

Pana acum nu am avut probleme, dar de o vreme incoace, o masea a inceput sa imi faca probleme, si sa ma doara.

 

Acum, va cer voua sfaturi legate de mersul la dentist.

 

1. Cum se face anestezia ? Am auzit ca inainte, se da cu spray anestezic, dupa care se foloseste " o seringa cu ac mare " :( Doare ?

 

2. Cred ca am nevoie de cateva plombe, si o curatare. Cat ma costa ? (am sub 18 ani )

 

3. In ce consta punerea unei plombe ? Ce e aceasta si la ce ajuta ?

 

Ce sfaturi aveti pentru mine, care sa ma ajute sa trec peste frica asta de dentist ? Oare nu exista sedative? Sa dorm bustean, iar cand ma trezesc sa fiu gata ? :flowers:

 

Astept niste raspunsuri si recomandari. Multumesc

Eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa te duci urgent la dentist daca nu cumva ai facut-o deja , daca ai un dentist bun sa stie cum sa te ia nici nu simti ca esti la dentist , mai intai poate sa-ti dea cu spray inainte sa-ti faca injectia ca sa nu simti acul , eu am un dentist foarte bun si nu am probleme .

 

Eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa te duci urgent la dentist daca nu cumva ai facut-o deja , daca ai un dentist bun sa stie cum sa te ia nici nu simti ca esti la dentist , mai intai poate sa-ti dea cu spray inainte sa-ti faca injectia ca sa nu simti acul , eu am un dentist foarte bun si nu am probleme .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dentisti si...dentisti ,iar frica pe care o capeti se datoreaza atat tie cat si lui.

La detartraj am avut si eu gura plina de sange,ei si ce?

Practic nu am simtit nimic,mai mult ma enervau pansamentele si faptul ca trebuia sa clatesc gura si sa scuip mereu.

Nu vreau sa fiu gresit inteles ,dar daca vei gasi stomatologul potrivit tie vei uita ce inseamna frica.

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari.

 

Vin si eu cu o problema, sau mai bine zis, cu frica...

De la varsta de 7 ani, nu am mai trecut pe la dentist datorita fricii. Mi-e frica de dentist ca de michiduta si acum, cred ca a venit vremea sa mai trec pe la el. Am vre-o cativa dinti cariati, si 2 masele aproape distruse... cariate excesiv.

Pana acum nu am avut probleme, dar de o vreme incoace, o masea a inceput sa imi faca probleme, si sa ma doara.

 

Acum, va cer voua sfaturi legate de mersul la dentist.

 

1. Cum se face anestezia ? Am auzit ca inainte, se da cu spray anestezic, dupa care se foloseste " o seringa cu ac mare " :doh: Doare ?

 

2. Cred ca am nevoie de cateva plombe, si o curatare. Cat ma costa ? (am sub 18 ani )

 

3. In ce consta punerea unei plombe ? Ce e aceasta si la ce ajuta ?

 

Ce sfaturi aveti pentru mine, care sa ma ajute sa trec peste frica asta de dentist ? Oare nu exista sedative? Sa dorm bustean, iar cand ma trezesc sa fiu gata ? :soc:

 

Astept niste raspunsuri si recomandari. Multumesc

1. anestezia nu te doare

2. nu stiu sigur depinde de cabinetu la care mergi

Nu te teme de stomatologi chiar daca doare un pic o sa iti treaca repede altfel sar putea sa faci infectie si atunci o sa vezi tu ce inseamna cu adevarat durerea de dinti :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×