Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Va pare rau ca veti muri ?!

Postări Recomandate

nu vreau nici sa mor, nici sa imbatranesc

 

dar cum inca n-am prins vreun pestisor de aur ... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Iubesc viata. :jester:

 

Cred ca esti singura de pe aici care a spus ca iubeste viata. Ma bucur nespus sa aud asta ! :) Si eu iubesc viata si pentru ca o iubesc imi pare nespus de rau ca se termina. Asta vroiam sa vad defapt - daca oamenii iubesc viata cu adevarat sau nu. Cei ce spun ca nu le pare rau ca vor muri inseamna ca nu iubesc viata cu adevarat pentru ca daca ar iubi viata cu adevarat atunci le-a parea nespus de rau ca moartea le va lua pentru totdeauna ceea ce ei iubesc mai mult. Dar cum nu o iubesc cu adevarat se pare ca de aceea nici nu prea le pare rau. Iar cei ce spun ca iubesc viata dar nu le pare rau ca vor muri mint sau sunt inconstienti pentru ca daca ar iubi viata cu adevarat le-ar parea nespus de rau ca se termina. Defapt cei ce iubesc viata cu adevarat isi doresc totodata si sa traiasca o eternitate. Cealalta categorie de oameni adica cei ce nu simt nimic pentru aceasta viata (cu exceptia oamenilor neajutorati sau bolnavi) prefera sa moara ceea ce mie mi se pare chiar trist.

 

Cineva spunea pe aici ca daca n-ar fi moartea nu am sti sa pretuim viata. Ba dimpotriva ! Daca nu ar fi moartea bucuria existentei ar fi eterna. Cei mai multi credinciosi nu vor ca viata aceasta sa fie eterna in schimb viseaza eternitate dupa moarte. Deci si ei ar vrea sa fie eterni pana la urma numai ca ei au ales sa iubeasca un vis in schimbul acestei vieti reale. Daca am iubi cu totii viata aceasta care e un miracol real atunci am putea crea din Pamant un paradis.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mirada, eu nu pot intelege cum iubesti viata daca, dupa cate am vazut eu, traiesti doar cu gandul la moarte?! Cand cineva iubeste intr-adevar viata, pentru acel om moartea nu exista, nici macar in gandurile lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista cineva printre noi care sa nu iubeasca viata. Viata este un dar. Doar ca la un moment dat, trebuie sa trecem prin usa numita "moarte". Este doar un prag.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mirada, eu nu pot intelege cum iubesti viata daca, dupa cate am vazut eu, traiesti doar cu gandul la moarte?! Cand cineva iubeste intr-adevar viata, pentru acel om moartea nu exista, nici macar in gandurile lui.

 

Iubesc viata, dar totodata imi si pare nespus de rau ca se termina. Nu pot sa ma iluzionez ca moartea nu exista si nici nu pot sa fiu indiferent in fata mortii. Ea exista si intr-o buna zi imi va lua ceea ce eu iubesc mai mult si din cauza aceasta ma intristeaza profund. Eu as vrea sa nu existe moartea. Pentru mine moartea e cea mai mare nedreptate care a putut fi in acest univers. Din cauza aceasta deschid mereu subiecte de genul acesta pentru ca sincer nu as vrea sa mor. Da ! Imi pare nespus de rau ca o sa mor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Joia trecuta a fost o petrecere de ramas bun,cu familia si prietenii.Nimeni nu a stiut(dintre prieteni)ca sambata urma eutanasierea lui.A fost un soc,dar si-a purtat frica cu demnitate.Astazi a fost incinerarea,fara biserica,fara mare pam-pam.

Am aflat de la sotia lui ca ar fi dat orice sa mai traiasca dar a murit dupa cateva picaturi din injectia letala....

 

Asta este legal la voi?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Prietene, atunci traieste-ti viata fara a te gandesti la moarte. Frica de moarte niciodata nu ne va lasa sa traim cu adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×