Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

LHC- din nou

Postări Recomandate

Desigur ca ai dreptate. Poate am folosit "termenul" gresit. Rog useri care viziteaza topicul sa ma ierte.

 

Nu cred ca sint un bun organizator.

Dar sint convins ca exista persoane care au aptitudini de mobilizatori, fiind si credibili, in sensul bun al cuvintului.

Ceia ce cred eu este ca trebuie FACUT ceva, dar cum nu stiu, din pacate. Nu ma pricep.

 

Cu stima si toate cele bune.

 

Buna, te rog sa ma ierti si tu pe mine pentru o reactie cam aspra, dar ma saturasem de "destepti" care se cred mai buni decat "pleava", insa constat cu bucurie ca nu e cazul. Iti multumesc.

 

Legat de capitolul mobilizare, ma tem ca mai mult decat online eu nu pot face nimic acum, dar promit ca o sa fac mai mult cat de curand ma voi intoarce "acasa". Intre timp, mai jos e o postare a mea mai veche:

 

.. sunt 157,904 de membri in mod curent pe Roportal Forum, ceea ce inseamna ca daca macar 1/2 din ei ar contribui nu cu bani dar cu o fapta buna pe an (cel putin, daca nu odata la trimestru) pentru intr-ajutorararea unui alt om sau animal, sau planta, ar iesi minim 70.000 de ajutoare pe an, va dati seama ce inseamna cifra asta? Si nu vorbim de a da bani, ci de lucruri gen: haine, alimente (nealterate), jucarii, medicamente, lemne, etc. sau pur si simplu a face ceva de ajutor altor fiinte, cum ar fi: 2 ore petrecute la o casa de copii citind o poveste unui copil fara rude, sau schimband asternutul unui batran la un azil, sau curatand la adapostul de animale pentru cativa catei sau pisicute, sau plantand un copacel mic in orasul unde locuiti, sau sortand gunoiul pentru reciclare, etc. ar putea ajuta enorm. Stiu ca e posibil de pus in practica si chiar nu e mare lucru, adica nu costa nimic, ci doar putin timp si putin efort (nu chiar asa de mult), e vorba doar de cca 2 ore pe an in orasul unde locuiti, in ce moment al anului doriti si se poate.

 

Tot ce trebuie sa faceti pentru asta este sa va interesati de organizatiile de voluntariat cele mai apropiate de zona unde locuiti. Inca o data, nu costa nimic, absolut nimic in bani ci doar in timp si effort

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ calauza,

Eu sint de acord cu asa ceva.

As fi de acord, daca un numar semnificativ de membri roportal ar fi, chiar cu o contributie baneasca. Sa zicem doi lei lunar. Ar trebui cineva credibil de pe aici sa preia intiativa. Adica sa se constituie un CORP de administratie al fondului care urmeaza sa se adune si la sugestia userilor sa fie ajutate, casele de batrini sau copii de ex.

Uita. Am si o propunere. Enki si Lupini.

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ calauza,

Eu sint de acord cu asa ceva.

As fi de acord, daca un numar semnificativ de membri roportal ar fi, chiar cu o contributie baneasca. Sa zicem doi lei lunar. Ar trebui cineva credibil de pe aici sa preia intiativa. Adica sa se constituie un CORP de administratie al fondului care urmeaza sa se adune si la sugestia userilor sa fie ajutate, casele de batrini sau copii de ex.

Uita. Am si o propunere. Enki si Lupini.

 

As adauga si pe Apopii.

Imi pare o initiativa extraordinara,Calauza.

Numai ca,din cati membri sunt inscrisi pe roportal,uita-te la statistici si vezi cati si activeaza.Totusi,chiar si asa tot ar insemna mult.Numai sa se implice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As adauga si pe Apopii.

Imi pare o initiativa extraordinara,Calauza.

Numai ca,din cati membri sunt inscrisi pe roportal,uita-te la statistici si vezi cati si activeaza.Totusi,chiar si asa tot ar insemna mult.Numai sa se implice.

 

Din partea mea, desi nu-i cunosc pe respectivii propusi ca Administratori, daca sunt sustinuti de membri care ii cunosc, e OK cu mine. Si scuze de greseala cu privire la nr. de utilizatori activi, eu si tehnica suntem in 2 directii diferite :roll: ... la asta nu m-am mai uitat. Oricum, ca idee, eu sunt available sa dau acesti bani (1-2) lei odata pe luna, daca mi se indica un cont in care sa-i virez. Dar cred ca trebuie putin mai mult decat atat, nu? Adica, nu stiu exact, ma gandesc ca poate trebuie puse la punct: un statut legal, o modalitate de control, niste oameni care au abilitatea si dorinta de a da o directie clara banilor, poate o modalitate de control (suna urat, dar cred ca toata lumea intelege ce am vrut sa spun prin asta), etc. Cum spuneam visavi de tehnica, ma descurc la idei, insa la partea practica s-ar putea sa nu ma descurc asa de bine, deci de aici cred ca ii las pe cei care stiu ce vorbesc sa organizeze lucrurile - sper ca se anunta voluntari, haideti, oamenii cu inteligenta mai dezvoltata si cu experienta in domeniu, va rugam implicati-va!

 

Si inca ceva: poate ar trebui ca aceasta initiativa sa fie postata de catre partea tehnica a roportalului, la inceputul fiecarei pagini, a fiecarui subforum/topic, ce credeti?

 

Numai bine.

 

By-the-way, cum merge la voi "intalnirea" de la ora 21? La mine merge OK, putin greoi pentru inceput, dar merge, cu putina perseverenta.

Editat de Calauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
By-the-way, cum merge la voi "intalnirea" de la ora 21? La mine merge OK, putin greoi pentru inceput, dar merge, cu putina perseverenta.

 

Merge. :roll:

 

Din partea mea, desi nu-i cunosc pe respectivii propusi ca Administratori, daca sunt sustinuti de membri care ii cunosc, e OK cu mine. Si scuze de greseala cu privire la nr. de utilizatori activi, eu si tehnica suntem in 2 directii diferite :D ... la asta nu m-am mai uitat. Oricum, ca idee, eu sunt available sa dau acesti bani (1-2) lei odata pe luna, daca mi se indica un cont in care sa-i virez. Dar cred ca trebuie putin mai mult decat atat, nu? Adica, nu stiu exact, ma gandesc ca poate trebuie puse la punct: un statut legal, o modalitate de control, niste oameni care au abilitatea si dorinta de a da o directie clara banilor, poate o modalitate de control (suna urat, dar cred ca toata lumea intelege ce am vrut sa spun prin asta), etc. Cum spuneam visavi de tehnica, ma descurc la idei, insa la partea practica s-ar putea sa nu ma descurc asa de bine, deci de aici cred ca ii las pe cei care stiu ce vorbesc sa organizeze lucrurile - sper ca se anunta voluntari, haideti, oamenii cu inteligenta mai dezvoltata si cu experienta in domeniu, va rugam implicati-va!

 

Si inca ceva: poate ar trebui ca aceasta initiativa sa fie postata de catre partea tehnica a roportalului, la inceputul fiecarei pagini, a fiecarui subforum/topic, ce credeti?

 

Am sa transmit lui nightwish,ea este administrator.Vedem ce se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am sa transmit lui nightwish,ea este administrator.Vedem ce se poate.

Poi eu chiar va rog.

Nici eu nu` ma` pricep si sint mai atehnic, dar ma gindesc, de ex., la o arie separata unde sa ia cunostinta useri doritori de implicare in "miscarea" respectiva.

Cred ca se poate si m-as bucura ca programul sa "demareze" cit mai curind.

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poi eu chiar va rog.

Nici eu nu` ma` pricep si sint mai atehnic, dar ma gindesc, de ex., la o arie separata unde sa ia cunostinta useri doritori de implicare in "miscarea" respectiva.

Cred ca se poate si m-as bucura ca programul sa "demareze" cit mai curind.

 

Se pare ca nu prea este posibila o asemenea activitatea.Din cate vad eu,noi romanii,nu prea avem experienta si nici nu prea ne inghesuim in a face ceva concret.Dar putem invata de la altii.

Mai jos un site unde putem face donatii pentru diverse actiuni.Ma bucur ca oamenii gasesc solutii si se implica.

 

http://www.concern.net/

 

Poate,intre timp,ne vor veni si noua idei. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×