Sari la conținut
Forum Roportal
dulgherul

LHC- din nou

Postări Recomandate

Acuma stiu ca tu ai deschis topicul asta pentru a te lua de aia care au indraznit sa incerce sa caute particula lui dumnezeu . Si nu zic ca e nimic rau in asta , tu doar iti aperi teriroriul .

Insa ar trebui sa stii ca fizicienii astia cand spun particula lu dumnezeu , nu vorbesc despre dumnezeul bibilic < si da da stiu , exista doar unul singur , bla bla bla >... ci despre dumnezeul lui Einstein .

 

Dumnezeul biblic "al credinciosilor" al religiei este de o natura , iar cel al stiintei de o alta !

Cel din biblie este privit si descris doar ca un personaj intr-o piesa , iar cel al stiintei este acela de nepatruns , misterios , care a creat universul !

Degeaba se mai lauda lumea religioasa cu marturiile catorva mari oameni de stiinta care au "admis" existenta lui dumnezeu , pentru ca se vorbeste de doua lucruri diferite . In timp ce in religie EL este personificat , umanizat si aratat cu degetul...acolo e ! plus fiindu-i atribuite dorinte , temeri si slabiciuni umane.... in stiinta el este unul fara forma , unul atat de maret incat mintea si limbajul uman nu il pot cuprinde si descrie ! Un mister creator , care este undeva in afara creatiei sale si in acelasi timp inauntrul ei . Este un principiu/fiinta dintr-o realitatea prea "inalta" pentru a fi "zarit" de oameni... si transpus in povestiri si pilde .

 

Ce vreau sa spun e ca ar trebui sa iti deschizi mintea putin si sa intelegi lucrurile mai in ansamblu si nu atat de mult in detaliu cand vine vorba de : spiritualitate vs stiinta ! Nu e nici un versus... ele merg mana in mana odata ce umanitatea va face un salt de constiinta . Si nu va putea face acest salt , daca unul dintre aceste brate ale vietii/cunoasterii nu va fi folosit !

Nu il mai apara asa de tare pe dumnezeu... ca nu il cunosti , cunosti doar povestea grafica si distorsionata a sa .

 

 

 

Revenind la LHC mi se pare o totala prostie sa cred ca nu a fost folosit deloc decand s-a construit si ca s-a defectat la prima apasare de buton , mai ales ca exista zvonuri ca el functioneaza inca din 2001 !

C'mon... Elvetia e sediul mondial al masonilor si nu pot sa cred ca aia au investit atata banet intr-o instalatie intinsa pe 5 kilometri , doar pentru a proba existenta unei particole teoretice .

 

Daca aia nu au acolo : o poarta dimensionala , un dispozitiv de teleportare , o fabrica de producere a antimateriei - folosita ca si combustibil pentru navelor spatiale , o masina a timpului sau o poarta stelara.... atunci eu sunt de acord ca noi traim in Wonderland tara lui Alice . :tease:

 

Serios , nu stiu altii cum sunt :spiteful: dar mie mi se pare destul de evidenta treaba ! Mai ales ca tin minte , ca am vazut un documentar pe dicovery in care arata cum s-a construit LHC-ul . Cata munca si investitii s-a bagat acolo... e ceva extraordinar - sute de milioane de dolari si buncare subterane de tip S.F. , pentru a descoperi o amarata de particola ? :spiteful:

No way.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cata munca si investitii s-a bagat acolo... e ceva extraordinar - sute de milioane de dolari si buncare subterane de tip S.F. , pentru a descoperi o amarata de particola ? :spiteful:

No way.....

 

Trebuiau sa justifice cumva multele miliarde de euro cheltuite din banii platitorilor de impozite!

In mod sigur, acolo exista o "fatada" folosita pentru aruncat praf in ochii lumii si o parte ascunsa care foloseste pentru scopuri despre care noi putem doar presupune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Zen sei si Apopii,

In sfirsit cineva si-a dat seama de ce am deschis topicul.

Doream discutii despre ce se crede a fi sub "perina"!!

Oi fi eu prost, dar nu atit de idiot sa cred ca sau cheltuit sume uriase numai pentru un bozon. Hai sa fim realisti.

 

Cit despre Dumnezeu fiecare cu parerea lui. Fie EL al Bibliei sau al... stiintei!!!! :stars:

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Posibil, ca acolo sa-si faca unii niste adaposturi pentru orice eventualitate...

 

Heheheiii!

Acolo sint probabil cele mai sofisticate si bine dotate.

Cit despre adaposturi au fost construite dinainte de a fi noi nascuti!!!

Editat de dulgherul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heheheiii!

Acolo sint probabil cele mai sofisticate si bine dotate.

Cit despre adaposturi au fost construite dinainte de a fi noi nascuti!!!

 

Si care ar fi rostul lor? Sunt oare atat de siguri ca acele buncare ar rezista in cazul unui cataclism planetar? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care ar fi rostul lor? Sunt oare atat de siguri ca acele buncare ar rezista in cazul unui cataclism planetar? :stars:

 

In cazul unui cataclism planetar nu mai rezista nimic facut de mana omului, dar ar rezista in cazul unui razboi nuclear sau in cazul in care viata n-ar mai fi posibila la suprafata planetei, poate datorita unei incalziri excesive. Daca temperatura medie anuala, la nivelul planetei, creste cu 6 grade celsius, viata devine imposibila (sursa: documentar TV pe Discovery)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul unui cataclism planetar nu mai rezista nimic facut de mana omului, dar ar rezista in cazul unui razboi nuclear sau in cazul in care viata n-ar mai fi posibila la suprafata planetei, poate datorita unei incalziri excesive. Daca temperatura medie anuala, la nivelul planetei, creste cu 6 grade celsius, viata devine imposibila (sursa: documentar TV pe Discovery)

 

Cat egoism! In loc sa se faca tot posibilul pentru diminuarea incalzirii globale,pentru constientizarea in masa a efectelor poluarii,pentru a actiona in acest sens, s-au cheltuit sume enorme pentru supravietuirea unui numar limitat de oameni. :stars:.

Oare cred ca vor deveni nemuritori sau ca urmasii lor vor avea resurse suficiente pentru supravietuire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca temperatura medie anuala, la nivelul planetei, creste cu 6 grade celsius, viata devine imposibila (sursa: documentar TV pe Discovery)

Ajung si 2 grade :stars: evaporarea amplificata a apei din Amazon urmata de uscarea padurii si aprinderea ei... poate scurta puternic agonia celor ce au mai ramas pe pamant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de buncare nu cred ca acolo e locul lor . Adica sunt atatea deserturi sub care se pot face , incat nu are rost sa afle cineva din opinia publica ca ai sapat undeva ! sa nu mai zic de munti . Pana la o adica , crearea de buncare subterane ar fi o initiativa logica... mai ales daca ai fi constient de anumite tehologii pe care tu insuti le detii . Ca in vorba aia - hotul de furat se teme !

 

Totusi spatiul ala e prea mare pentru a nu fi ceva util , stiintific . Desi eu am crescut citindul pe Asimov , nu prea mai vad mare discrepanta intre povestirile sale si tehnologia actuala - sau in cel mai rau caz cea din viitorul apropiat . Cel putin teoretic , calatoria in timp e posibila

, desi nu cred ca la asta foloseste LHC-ul ! Daca ar fi sa ghicesc as spune ca e un fel de "stargate" pentru calatorii pe alte planete sau in alte dimensiuni , folosind o forta centrifuga magnetica uriasa care deschide un tunel... un portal !

Bineinteles , cum a zis Apopii - noi doar putem banui cu ce se joaca baietii .

Editat de Zen`sei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×