Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Urmeaza sa ma casatoresc, eu n-am mai fost casatorita, dar el da si as vrea sa stiu mai multe despre dezlegarea casatoriei (primei lui casatorii).

 

Am gasit si cateva motive pentru care aceasta dezlegare este admisa.

 

Biserica invata potrivit Sfintei Scripturi ca "Ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta" (Matei 19, 6). Astfel, ea este impotriva divortului, indemnand pe soti sa nu-si lase sotiile si pe sotii sa nu-si paraseasca barbatii. Din Noul Testament aflam ca divortul nu este admis decat pentru caz de adulter: "Iar Eu zic voua, oricine isi lasa femeia, afara de caz de adulter, savarseste el insusi adulter" (Matei 5, 32; 19, 9).

 

Motivele de divort admise de Biserica pot fi grupate in urmatoarele patru categorii: motive care provoaca moartea religioasa; motive care provoaca moartea morala; motive care provoaca moartea fizica partiala si motive care provoaca moartea civila.

 

Motivele din prima categorie, adica acelea care provoaca moartea religioasa sunt urmatoarele: apostazia, erezia si tinerea la botez a propriului fiu. Motivele care provoaca moartea morala sunt urmatoarele: alienatia incurabila, crima, avortul, atentatul la viata sotului, osanda grava din partea duhovnicului care se da pentru pacate foarte grele, cum sunt cele strigatoare la cer, adulterul, boala venerica, silirea la acte imorale, refuzul convietuirii conjugale si parasirea domiciliului.

 

Daca este cineva recasatorit si a facut aceasta dezlegare va rog sa-mi spuneti si mie despre ce este vorba. Astept si pareri. Pentru mine este foarte importanta aceasta dezlegare... Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
,,,,

cand se face casatoria religioasa se citesc si anumite "chestii" ( nu stiu cum sa le spun ) care ii dezleaga pe cei care au mai fost casatoriti.

 

Casa de piatra, sanatate si fericire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa de usor e? M-am linistit atunci...

Mi-a zis cineva ca fiindca el a fost casatorit religios cu aia, va ramane mereu legat de ea si pe lumea ailalta ea va fi sotia lui...iar eu.... :o: :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa de usor e? M-am linistit atunci...

Mi-a zis cineva ca fiindca el a fost casatorit religios cu aia, va ramane mereu legat de ea si pe lumea ailalta ea va fi sotia lui...iar eu.... :o: :lol:

daaaaa...

si o sa vine noaptea tiptil si o sa sa bage intre voi..

religia este mult mai permisiva acum decat in urma cu 20-30 de ani.

dar pentru a fi tu impacata vorbeste ,cum a spus si flori de camp, cu un preot....

poti vorbi chiar cu cel care va cununa...

si poate face o dezlegare inaintea oficierii casatoriei voastre..

este simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu stii ce a spus dumnezeu -ai dat citate .

crezi ca preotii sunt deasupra lui dumnezeu ? cu ce putere vor face ei ceva ce este impotriva cuvantului lui dumnezeu ?

nu este ceva lipsit de importanta felul cum iti incepi viata alaturi de o persoana .

veti face un legamant si veti trai impreuna toata viata .

deschide bine ochii ca sa nu suferi mai tarziu . doar tu hotarasti ce vei face .

dumnezeu nu se schimba niciodata ,oamenii pot gresi dar dumnezeu nu .

crezi ca daca un preot spune niste vorbe ''de dezlegare '' se rezolva totul ?

nu stiu care este situatia ta dar ceea ce a spus dumnezeu trebuie sa fie litera de lege in viata fiecarui om care se numeste crestin . alfel nu are rost sa ne tinem de acest cuvant ''crestin '' daca nu facem ce a zis cristos .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Urmeaza sa ma casatoresc, eu n-am mai fost casatorita, dar el da si as vrea sa stiu mai multe despre dezlegarea casatoriei (primei lui casatorii).

Depinde foarte mult de interpretarea pe care biserica din face faceti parte o da celor spuse in biblie.

De exemplu, in biserica Catolica nu exista notiunea de dezlegare pentru o noua casatorie... sub nici o forma (din cate stiu).

Fragmentul din Matei pe care l-ai pus si tu este legat de dezlegarea de atributiile de sot/sotie... adica te poti despartii si sa nu mai fii "obligat(a) sa-ti indeplinesti datoriile de sot... nu sa te recasatoresti.

 

Biserica Ortodoxa este mai permisiva din punctul acesta de vedere. Are o forma binecuvantata de uniune pentru persoanele care au trecut printr-un divort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu stii ce a spus dumnezeu -ai dat citate .

crezi ca preotii sunt deasupra lui dumnezeu ? cu ce putere vor face ei ceva ce este impotriva cuvantului lui dumnezeu ?

nu este ceva lipsit de importanta felul cum iti incepi viata alaturi de o persoana .

veti face un legamant si veti trai impreuna toata viata .

deschide bine ochii ca sa nu suferi mai tarziu . doar tu hotarasti ce vei face .

dumnezeu nu se schimba niciodata ,oamenii pot gresi dar dumnezeu nu .

crezi ca daca un preot spune niste vorbe ''de dezlegare '' se rezolva totul ?

nu stiu care este situatia ta dar ceea ce a spus dumnezeu trebuie sa fie litera de lege in viata fiecarui om care se numeste crestin . alfel nu are rost sa ne tinem de acest cuvant ''crestin '' daca nu facem ce a zis cristos .

tu, ori ai broblem la nivel ori visezi la filmele cu Humphrey Bogart.

Buna ziua Aujourdhui...wake up..

intrebari:

 

poti trai langa barbactu daca iti aranjeaza cocoasa in fiecare seara cu cate o stachie din gard?

poti trai langa barbactu daca iti vomita in pat tot alcoolul ingurgitat cu baietii la birtul din colt?

poti trai cu barbactu daca o seara sta acasa si doua le sta la alta?

din moment ce esti casatorita cu un astfel de barbat asta nu inseamna ca nu ai deschis bine ochii la inceput.

poate nu era asa ...sau poate in nebunie ai crezut ca-l vei aduce pe calea cea buna odata miruit de preot si cu tainele sfintei casatorii imprtsite..

( ATENTIE!!!--vorbesc la modul general si nu aduc atingere la persoana-ti )

 

valabila si vice versa.

 

conform explicatiilor tale venite din sufletul preasfiintit si milostiv, ai reusi sa induri chinurile zilnice.

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu stii ce a spus dumnezeu -ai dat citate .

crezi ca preotii sunt deasupra lui dumnezeu ? cu ce putere vor face ei ceva ce este impotriva cuvantului lui dumnezeu ?

nu este ceva lipsit de importanta felul cum iti incepi viata alaturi de o persoana .

veti face un legamant si veti trai impreuna toata viata .

deschide bine ochii ca sa nu suferi mai tarziu . doar tu hotarasti ce vei face .

dumnezeu nu se schimba niciodata ,oamenii pot gresi dar dumnezeu nu .

crezi ca daca un preot spune niste vorbe ''de dezlegare '' se rezolva totul ?

nu stiu care este situatia ta dar ceea ce a spus dumnezeu trebuie sa fie litera de lege in viata fiecarui om care se numeste crestin . alfel nu are rost sa ne tinem de acest cuvant ''crestin '' daca nu facem ce a zis cristos .

 

"Iar Eu zic voua, oricine isi lasa femeia, afara de caz de adulter, savarseste el insusi adulter" (Matei 5, 32; 19, 9).

La ei a fost caz de adulter si de aia s-au despartit...

Nu sunt preotii mai presus ca Dumnezeu normal, dar sunt slujitorii Domnului, asa cum ei oficiaza o casatorie ar trebui sa participe si la dezlegarea ei nu?

 

daaaaa...

si o sa vine noaptea tiptil si o sa sa bage intre voi..

:lol: asta mi-a placut tare mult :o:

 

"Mai intai, Biserica a admis divortul pentru un singur motiv si anume pentru acela pe care il socoteste ca atare si Mantuitorul Insusi: si anume adulterul. In cazul acestuia, despartirea casatoriei nu intampina nici un fel de greutate sau impotrivire din partea autoritatii bisericesti. In cazul altor motive insa, care puteau fi oricat de grave, Biserica s-a impotrivit intotdeauna divortului, tinand la trainicia casatoriei, dupa cuvantul Domnului ca: "ceea ce a impreunat Dumnezeu, omul sa nu desparta" (Mat. 19, 6), si dupa cunoscutele rostiri ale Sf. Ap. Pavel: "legatu-te-ai cu femeia, nu cauta despartirea" (I Cor. 7, 27) si apoi: "celor casatoriti, nu eu, ci Dumnezeu le porunceste: femeia sa nu se desparta de barbat" (I Cor. 7, 10)."

 

Am mai citat ceva important si dau si link:

http://www.crestinortodox.ro/nunta/69976-i...iei-si-divortul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci explicati-mi ca sa inteleg si eu mai bine. Luam un caz concret ca sa fie mai clar. Daca o femeie divorteaza pentru ca nu se mai intelege cu barbatsu din motive diferite de adulter nu se poate recasatori. Daca divorteaza pentru ca si-a inselat barbatul - se poate recasatori? Sau trebuie sa-l impinga pe ala sa o insele ca sa aiba motive sa divorteze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×