Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asa din scurt, pe google, tot dumnezeu imi da si mie, dar in ungureste poate are cine stie ce conotatii pe care un strain nu le poate sti.

tot curios am ramas. merci oricum stu.

 

Acum am vazut postul lui Olga. In sfarsit, iar n-am inteles. Nu stiu cum ma prinde mereu Olga cu chestii de astea care ma bulverseaza.

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Stu' a spus:

vine de la istenem, sau ceva in genul, care inseamna Dumnezeu (le).  Cred ca se refera, prin prescurtare, la injuratura de toti Dumnezeii..

Isten = God, Dumnezeu

Istenem = de la  "Jajj Istenem" = Vai de Dumnezeul meu ...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, The Unknown a spus:

Isten = God, Dumnezeu

Istenem = de la  "Jajj Istenem" = Vai de Dumnezeul meu ...

"em" este particula de genitiv meu, mea?

Te intreb pentru ca si in limba turca este la fel, din cate am vazut urmarind serialul Ertugrul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In maghiara, multe injuraturi incep cu "Az Isten" ... dar sint si vorbe normale cand se foloseste acest cuvant.  

Ce urmeaza dupa, schimba directia!!!  

Nu cunosc limba turca decat niste cuvinte precum: ceai  :meeting:  kashkaval, si mai sint cateva insa sint putin familiar doar with "em" ca am avut o vecina din Turcia si-mi vorbea parca  eram si eu de acolo ca Magyaristan era pe lista lor, presupunea ca vorbim cu toti turceste. 

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mvai, ce m-am saturat de discursul de fata mare ofensata a pnl-ului, ala cu usere s-a aliat cu pesede si aur, si acum cu aia sa faca guvern. Hai sictir, penele.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
30 minutes ago, Enki said:

Mvai, ce m-am saturat de discursul de fata mare ofensata a pnl-ului, ala cu usere s-a aliat cu pesede si aur, si acum cu aia sa faca guvern. Hai sictir, penele.

De ce zici asta? Nu aș zice că guvernul Cîțu a fost unul bun, nici pe departe. Însă din moment ce PSD, USR și AUR au dat jos un guvern, ar fi de dorit să facă împreună un alt guvern mei bun, nu? 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citu e un mic dictator cu apucaturi pesediste care s-a folosit de bani publici ca sa-si cumpere voturile penelistilor. Pe fata, fara nicio jena. Atat am de spus.

In acest moment, ca usr face coalitie cu psd, sau cu pnl, e totuna, astea doua au ajuns la fel.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mvai, Clorin Fitu a venit imbracat casual la intalnirea cu Ciolos, sa arate ca nu il ia in serios. E cu geaca de piele si cu sapca, ca si cum ar merge la cinema nu la o intalnire politica.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

Mvai, Clorin Fitu a venit imbracat casual la intalnirea cu Ciolos, sa arate ca nu il ia in serios. E cu geaca de piele si cu sapca, ca si cum ar merge la cinema nu la o intalnire politica.

Se face de rahat și mai și claxonează. 

Dincolo de interesele politice și viața personală, Dacian Cioloș are două clase peste "politicienii" români, așa că sunt sigur că nu va fi impresionat de prestația fostului prim-ministru.

Ce surpriză benefică pentru țară ar fi ca Cioloș să reușească, against all odds, vorba francezului, să formeze un guvern! 

Numai răuvoitorii nu văd că omul ăsta este un munte de competență și modestie! 

E părerea mea personală, nu sunt plătit să zic asta. Dintre toți politicienii din România, cel mai mult îl respect pe Dacian Cioloș, urmat de Daniel Funeriu, cel care a încercat să oprească plagiatul și copiatul la examene, "părintele" supravegherii video în timpul examenelor.

Klaus Iohannis a căzut în clasamentul meu personal la nivelul "etc.". Se vede din satelit că e șantajabil, prin deciziile contra naturii pe care le-a luat în ultima perioadă.

Dar, ca o notă ultra-personală, am constatat că, deși îl sprijină pe Cîțu, dacă l-ar prinde la toaletă între patru ochi, i-ar sparge fața. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×