Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 hours ago, adal* said:

Cateodata nu vrem sa acceptam realitatea dura si incercam sa ne convingem ca a fost un caz izolat, ca nu este vorba de altceva, ca nu sunt im[plicate persoane din politie, din justitie sau din politic. Incercam sa respingem evidentele care induc ideea ca traim intr-o tara de rahat, pentru ca disconfortul este aproape de nesuportat. Si atunci incercam metoda soft. Eu recunosc ca nu prea mai urmaresc cazul, poate chiar din cauza asta, poate si eu fac parte din categoria pe care tocmai am descris-o.

Da, m-as simti atat de groaznic la gandul unui caz complicat in care sunt implicate persoane cu functii publice, incat deocamdata am schimbat canalul.

 

Mda, ai cam punctat bine. Tre sa recunosc faptul ca si eu, pentru a nu cadea in depresie, încerc deseori sa trec peste „realitatea dura” a plaiului nostru mioritic. 

Cazul „Caracal”, practic n-a făcut decât să releve imensa bubă urât mirositoare care din nefericire e prezenta în mai toate sectoarele sferei sociale românești. Corupție la vârf, pactizare dintre grupări mafiote și persoane cu funcții în administrația statului (politicieni, polițiști, procuriori, judecători etc.). Din ce am urmărit până acum, transpiră ideea că jegul ăla uman era prezent la chiolhanurile unor conducători locali, era omul bun la toate și le furniza „materia primă„ pentru petreceri. De aici și întârzierea reacțiilor autorităților, că altfel nu se explică. Trist e că astfel de lucruri se întâmplă în multe zone ale țării. Dacă încerci să te informezi despre amploarea cangrenei, pur și simplu te îngrozești. Sute și mii de cazuri de sechestrări, violuri și dispariții de fete luate de rețele, asta în timp ce unii polițiști și magistrați au vile și bani în bancă de te doare capul, chestie care evident că e cu mult peste resursele lor financiare omologate. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Veorica a aflat ca 52% dintre votanti ar fi femei si, mizind pe solidaritatea feminina, cere cu disperare tuturor reprezentantelor sexului frumos sa o voteze :lol2:

Sigur ca se vor gasi citeva care sa o voteze pentru ca este femeie, la fel cum mai multe nu o vor vota tocmai pentru ca este femeie, iar si mai multe nu o vor vota deoarece constata ca prea tine cu dinții de ciolan și nici nu o prea ajuta inteligenta.

Stie si ea ca intr-o tara misogina ca Romania nu poate conta pe votul prea multor barbati :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Enki said:

Cei vinovați să fie pedepsiți exemplar - inclusiv poliția, procurorii, politicul. 

 

 

Mda, corect zis. Numai că pentru mine, cel puțin, ăsta este doar un deziderat. Și sunt foarte sceptic că el se va îndeplini pe termen scurt.

Pedepsele? Poi, ca până acum...Ieșirea la pensie a unora (cu pensii nesimțite, evident!), scoaterea din funții a altora pentru a fi puși în alte funcții - un fel de rotire a cadrelor. 

Sunt pesimist, asta e. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Vriies a spus:

Mda, corect zis. 

Ar fi fost si culmea sa contrazici cu ceva fraza avand in vedere ca e luata cu copy/paste chiar dintr-unul din mesajele tale.

din pacate in acelasi timp este un conversation killer si un dead end. Cum ai zis, e un deziderat si e putin probabil sa vedem ceva concret pus in aplicare. Mai e ceva de discutat pe marginea pedeselor fara sa repetam ceea ce s-a zis deja? Nope.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 minutes ago, Enki said:

Ar fi fost si culmea sa contrazici cu ceva fraza avand in vedere ca e luata cu copy/paste chiar dintr-unul din mesajele tale.

din pacate in acelasi timp este un conversation killer si un dead end.  

Bun și ce vrei să spui cu asta? Ești invitatea mea să răspunzi cu fraze mult mai sclipitoare decât ale mele și care să nu fie  conversation killer si dead end.  

5 minutes ago, Stu' said:

Voi semnați sau nu pt Barna?

Sincer, nici nu mi-am pus problema. Din partea mea poate să candideze, no problem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar pe Mircea Diaconu, alias Mere Roșii, nu-l votează nimeni? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai uite, Vriies despre ce am putea discuta. Unu la mana ar fi faptul ca se speculeaza ca Luiza e in viata doar pentru faptul ca nu s-a evidentiat niciun ADN la analiza oaselor din padure, s-a specificat doar varsta intre care se incadreaza. Ideea este ca, chiar daca nu ar fi Luiza acolo, este alta fata.

INML a anuntat ca va relua analiza pe toate probele gasite in padure de data asta in speranta ca vor gasi ADN, ceea ce inseamna ca prima analiza s-a facut doar pe o bucata de os.

Ce ar trebui sa comunice clar anchetatorii este de la cate persoane provin resturile umane gasite atat in padure cat si in curte.

Ce ar trebui sa faca familia Alexandrei/Cumpanasu e sa mearga cu o contraexpertiza la rezutatul INML care confirma ADN=ul Alexandrei, asa cum au spus la inceput. Se pare insa ca nu este in interesul celui pe care nu-l mai numesc aici sa se confirme si la contraexpertiza ADN-ul Alexandrei si de aia nu mai auzim nicio vorbulita despre asta.

In casa lui Dinca a fost gasit sange care se pare ca apartinea Luizei (aici am dubii daca nu e doar un fake news pentru ca nu mai stiu unde am auzit asta).

Sunt bijuterii si genti inca neidentificate gasite in masina lui Dinca.

La cine e telefonul Luizei? Se poate depista? Parerea mea e ca a fost gasit de cineva intamplator. Daca era la vreun complice nu se risca ala sa fie gasit activand un cacat de telefon.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Vriies a spus:

Dar pe Mircea Diaconu, alias Mere Roșii, nu-l votează nimeni? 

Lol. Ala de si-a angajat nu stiu cati conslieri si secretari ca sa nu faca nimic?

Cert e ca va fi o mare disctractie campania pentru prezidentiale.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×