Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragă Tomaso, ti-am citat din motivare. Motivarea nu a scris o ziare. com :laugh: am pus si surse, cum este normal. 

Nu e adevăr? Ok. :dance:

Acum 13 minute, Tomaso a spus:

 

În sfârșit,  ca să nu ne pierdem în polemici sterile,  ești de acord că procesul va continua și se va judeca în stare de libertate?

Zici tu?  Eu nu am această certitudine. 

Eu zic să așteptăm. Mai sunt proceduri de facut, rechizitoriu de confirmat, cameră preliminară de trecut... ce te repezi așa in proces? 

Cat despre "Se va judeca in stare de libertate " , DACA se va ajunge la proces, păi....Asta e consecința, în puii mei :laugh: nu mai pot dispune alte măsuri. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Există un dosar penal pe rol.   Unul din cele 18 dosare penale pe numele ei.   Eu cred că se va ajunge la proces,  din moment ce procuratura a cerut măsuri.

Pe bune,  chiar nu vă înțeleg cum puteți crede că nu va ajunge să fie judecată.    Toate astea de la o simplă respingere a măsurilor preventive?   Și altora li s-au anulat măsurile preventive solicitate de procurori,  iar procesele au continuat.  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

On topic.

Raportul Inspecţiei Judiciare cu privire la aplicarea protocolului din 2009 dintre SRI şi parchete este finalizat. 

Concluziile raportului:

"1. Prin aplicarea unor prevederi ale protocolului s-a instituit, în fapt, o relaţie de subordonare a parchetului faţă de SRI, deşi conform art. 56 alin. (1) din Codul de Procedură Penală, rolul primordial în cadrul urmărării penale îl are procurorul, care conduce şi controlează nemijlocit activitatea de urmărire penală a poliţiei judiciare şi a organelor de cercetare penală speciale şi supraveghează ca actele de urmărire penală să fie efectuate cu respectarea dispoziţiilor legale.

2. Cooperarea efectivă dintre parchete şi SRI, în cauzele complexe, pe baza unor planuri aprobate de conducerile celor două instituţii, cu precizarea sarcinilor ce revin fiecărei părţi, constituie o imixtiune în activitatea procurorului şi o încălcare a independenţei acestuia în activitatea de urmărire penală.

3. Aplicarea protocolului (art. 32-37 din protocol) a condus la administrarea unor probatorii a căror legalitate poate fi pusă sub semnul întrebării de instanţele de judecată.

4. Prin atribuirea Direcţiei Generale pentru Apărarea Constituţiei (UM 0127) din cadrul SRI a calităţii de unic beneficiar secundar al informaţiei, DNA-SC a declinat, în fapt, calitatea de unic beneficiar al informaţiilor, care ar fi trebuit să fie doar a procurorului de caz, în favoarea unui serviciu de informaţii cu depăşirea chiar a scopului declarat de realizare a unor măsuri de supraveghere tehnică în dosare penale.

Având în vedere, pe de o parte, aparenţa de legalitate a protocolului, la care s-a făcut referire în Decizia Curţii Constituţionale nr. 26 din 16 ianuarie 2019, prevederile, precum şi, pe de altă parte, prevederile art. 64 din Legea 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor cu modificările ulterioare, potrivit cărora dispoziţiile procurorului ierarhic superior date în scris şi în conformitate cu legea sunt obligatorii pentru procurorii din subordine, apreciem că au fost create premisele încălcării independenţei autorităţii judecătoreşti."

 

Fotocopiile raportului sunt postate aici:  

https://www.stiripesurse.ro/justitia-victima-colaterala-raport-devastator-protocolul-sri-piccj-din-2009-pune-sub-semnul-intrebarii-legalitatea-dosarelor_1351127.html

 

Definitivarea raportului Inspecției Judiciare mi se pare foarte interesant.  Este un fapt pozitiv că sunt condamnate actele de colaborare cu serviciile de informații,   în mod nelegal și neconstituțional,  punând cruce oricăror tentative viitoare ale serviciilor secrete (securiștilor) de implicare în justiție.    Raportul este trimis la instanțele din toată țara și sunt așteptate comentarii și concluzii din teritoriu.    Este un eveniment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Miting PSD la Târgoviște. 

Orașul a fost practic închis pentru mitingul PSD. Protestatarii care strigau „PSD, ciuma roșie”, bineînțeles că au fost admonestați de bravii jandarmi. Câteva din declarațiile lui Dragnea:

  • Cel mai mare mut pe care l-a dat politica românească a început să facă gălăgie. Credeți că Iohannis are vreun proiect de țară, vreun gând bun pentru România?
  • Ei fac gălăgie pentru a acoperi un sunet care începe să se audă tot mai tare: sunetul creștererii economice, este zornăitul banilor în buzunarele românilor, e mașinăria de guvernare PSD care s-a pus în mișcare
  • Nu cumva Iohannis și oamenii lui, acele partide de securiști care îl susțin vor ca această țară să fie slăbită? Pentru că vor să o pună la picioarele stăpânilor lor.
  • Azi ne confruntăm cu un război securist dus de Iohannis. Nu noi am dorit acest război, dar suntem obligați să-l ducem și să-l câștigăm. Credeți că poate? Ăsta nu poate să țină minte două întrebări: hal de președinte al unei țări, făcea semne să tragă mira. La cine mai venea mira la tv? La Ceaușescu, ne-am întors cu 30 de ani în urmă
  • Noi vrem să câștigăm la vot, Iohannis vrea să câștige cu procurorii.
  • Am modificat legi pentru că a trebuit să modificăm legile strâmbe și fiecare să beneficieze de o justiție dreaptă
  • Am început să demascăm odioasa mașinărie de poliție politică care a fost construită în această țară și care a fost dusă la apogeu de Iohannis și o vom distruge, oameni buni!

https://www.g4media.ro/video-targoviste-oras-inchis-pentru-mitingul-psd-nicio-masina-nu-intra-in-oras-in-afara-celor-ale-psd.html

Același discurs populist, penibil, anti-Iohannis, anti-procurori, cu accentul pe „legile drepte” pe care le fac ei ( ca să scape alde Dragnea de pușcărie!), cu trimitere la „statul paralel”, adică la securiștii și poliția politică care se opun realizărilor mărețe ale PSD-ului care ne-a băgat banu în buzunar de nu-l mai putem duce! :laugh: Jenibil! Din nefericire, acest discurs încă prinde...

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da.

Asta pentru că eveniment nu are numai sensul de „ Întâmplare importantă, fapt de mare însemnătate”, ci și cel de „Ceea ce se întâmplă la un moment dat”.

 

Dar te-a deranjat cumva? :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să mă deranjeze?   Nici vorbă!     Mitingurile,  adunările,  mulțimile,  nu-mi plac și le evit.    

Îmi exprimam o nedumerire și atât.   Nu consider că o adunare de oameni strânsă pentru a susține candidații unui partid ar fi vreun eveniment.     Chestia asta la fel ca prima lecție la facultățile de jurnalism atunci când se discută despre ce este o știre.      Un om mușcat de un câine nu este o știre.   Un câine mușcat de un om este o știre!   Așa și cu evenimentele.   O întrunire electorală pe timp de campanie,  în opinia mea,  nu crede că  este un eveniment.     Ce noutăți de interes public ar putea să rezulte dintr-un miting?     Dacă avem niște camioane în mulțime,  atunci ar fi un eveniment,  dar să auzim perorațiile unui Dragnea,  Orban,  Iohanis,  sau mai știu eu care personaj politic,  încă odată,  zău,  este plictisitor.    Parol! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
39 minutes ago, Tomaso said:

Să mă deranjeze?   Nici vorbă!     Mitingurile,  adunările,  mulțimile,  nu-mi plac și le evit.    

Îmi exprimam o nedumerire și atât.   Nu consider că o adunare de oameni strânsă pentru a susține candidații unui partid ar fi vreun eveniment.     Chestia asta la fel ca prima lecție la facultățile de jurnalism atunci când se discută despre ce este o știre.      Un om mușcat de un câine nu este o știre.   Un câine mușcat de un om este o știre!   Așa și cu evenimentele.   O întrunire electorală pe timp de campanie,  în opinia mea,  nu crede că  este un eveniment.     Ce noutăți de interes public ar putea să rezulte dintr-un miting?     Dacă avem niște camioane în mulțime,  atunci ar fi un eveniment,  dar să auzim perorațiile unui Dragnea,  Orban,  Iohanis,  sau mai știu eu care personaj politic,  încă odată,  zău,  este plictisitor.    Parol! 

Ți-am explicat ca la copii. :laugh: Este un eveniment intern, în sensul de „Ceea ce se întâmplă la un moment dat”. Sensul îl găsești în DEX, numai să cauți. Dar bag seama că te deranjază foarte tare când cineva îți subliniază  tâmpenia pesedeilor. Bine, tu vii imediat și spui că liberalii sunt de doi bani, adicătelea, tot pesedeul ar fi fruncea:laugh:

Și da, un miting e un eveniment, oricum ai lua-o. Că nu-i un fapt comun cum ar fi traversatul unei străzi sau plecatul la serviciu de dimineață. Întreabă-i pe locuitorii Târgoviștei: Orașul blocat, protestatarii admonestați de jandarmi, tâmpenii la greu debitate de Dragnea etc. Dacă nu-ți convine, nu discuți despre și propui tu un alt „eveniment” pe marginea căruia să-ți etalezi măiestria. 

Uite ce e, dacă vii tot timpul cu chichițe de genul, să știi că nu-ți voi mai răspunde. 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Alegeri Europarlamentare și referendum 2019

Alegerile pentru membrii din România în Parlamentul European și Referendumul naţional au loc simultan, în data de 26 mai 2019, între orele 7:00 – 21:00.

 

https://adevarul.ro/news/politica/basescu-Indemn-oamenii-mearga-referendum-voteze-da-nu-inteleg-doua-intrebare-riscul-e-enorm-nu-valideaza-1_5ce413f2445219c57ee281d3/index.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=Tudose%2C+în+conversaţie+cu+Dragnea%3A+Băi%2C+dacă+eşti+aşa+de+bine+văzut+de+oameni%2C+ia-o%2C+mă%2C+pe+Irina+şi+du-te+la+mall!&utm_content=Newsletter-689326-20190521&utm_medium=email

Băsescu: Îndemn toţi oamenii să meargă la referendum şi să voteze DA, chiar dacă nu înţeleg a doua întrebare. Riscul e enorm dacă nu se validează

Fostul preşedinte Traian Băsescu susţine că invalidarea referendumului pe Justiţie ar crea un risc enorm pentru România, iar coaliţia PSD-ALDE se va folosi de acest lucru pentru a-şi justifica planurile privind justiţia:

* „Tot PSD-ul va fi la nunta ordonanţelor de urgenţă pe justiţie”, a declarat fostul preşedinte pentru HotNews.ro.

* „Un eventual eşec al referendumului va fi o înfrângere foarte grea pentru preşedinte. Va face ca puterea să facă exact ce a cerut Iohannis să nu se facă. Îi slăbeşte şi autoritatea să mai susţină independenţa justiţiei pentru că îi va spune PSD că poporul e de acord cu el. Trebuia căutată o zonă în care dacă pierzi, să nu pierzi de tot”.

* „Orice referendum pe justiţie este riscant”.
 

 

 

 

ccc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 21.05.2019 la 19:17, Vriies a spus:

 Alegeri Europarlamentare și referendum 2019

Alegerile pentru membrii din România în Parlamentul European și Referendumul naţional au loc simultan, în data de 26 mai 2019, între orele 7:00 – 21:00.

 

* „Orice referendum pe justiţie este riscant”.
 

 

 

 

ccc

Voi vota doar pentru Europarlamentare.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×