Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mai eficienta oare ? Hai sa propunem atunci niste modificari ale constitutiei care sa permita fiecarui partid sa detina majoritatea in parlament si presedentia simultan, prin rotatie , timp de un mandat .

 

 

si posibilitatea ca rotatia sa se opreasca la momentul cand alegatorii sunt multumiti de partidul/presedintele care-i conduc, iar cei care n-au facut treaba sa nu mai intre niciodata in schema rotatiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si posibilitatea ca rotatia sa se opreasca la momentul cand alegatorii sunt multumiti de partidul/presedintele care-i conduc, iar cei care n-au facut treaba sa nu mai intre niciodata in schema rotatiei

 

Aici gresesti - puterea corupe - statul la putere pe termen nedefinit corupe inca si mai tare

 

Bine ar fi sa stie ca dupa ce pleaca de la putere sunt controlati si bagati la inchisoare daca au facut acte de coruptie - FRICA pazeste bostanaria

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pe termen nedefinit, ci cat timp merita

cand li se urca puterea la cap sau se lasa pe tanjala - next

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si posibilitatea ca rotatia sa se opreasca la momentul cand alegatorii sunt multumiti de partidul/presedintele care-i conduc, iar cei care n-au facut treaba sa nu mai intre niciodata in schema rotatiei

 

Daca se opreste rotatia riscam ca cei ramasi la putere sa devina dictatori dar imi place ideea ca cei care nu si-au facut treaba sa fie eliminati din schema . Dar , in principiu , votul asta face , elimina din schema pe cei necorespunzatori ,gindeste-te la PNT-CD care nu a mai intrat in parlament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PNTCD e un exemplu nepotrivit - in 1990 erau probabil cea mai mare colectie de oameni cu principii din politica romaneasca - de-aia au si fost anihilati ...

 

Ca sa ramana in politica doar cei de incredere, cu state vechi, muncitoresti, securitizati ( :roll: ) ...raspanditi echilbrat in toate partidele .....pe principiul

 

pleaca ai nostrii, vin ai nostrii ...traiasca ai nostrii

 

Ceea ce continua si astazi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PNTCD e un exemplu nepotrivit - in 1990 erau probabil cea mai mare colectie de oameni cu principii din politica romaneasca - de-aia au si fost anihilati ...

 

Ca sa ramana in politica doar cei de incredere, cu state vechi, muncitoresti, securitizati ( :roll: ) ...raspanditi echilbrat in toate partidele .....pe principiul

 

pleaca ai nostrii, vin ai nostrii ...traiasca ai nostrii

 

Ceea ce continua si astazi

 

PNTCD este un exemplu real indiferent ca ne convine sau nu ( si eu i-am simpatizat !) . Alegerile sunt un fel de "dictatura" a celor care aleg. Ca principiile dupa care aleg sunt bune sau nu e alta mincare de peste......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PNTCD este un exemplu real indiferent ca ne convine sau nu ( si eu i-am simpatizat !) . Alegerile sunt un fel de "dictatura" a celor care aleg. Ca principiile dupa care aleg sunt bune sau nu e alta mincare de peste......

 

Pe acelasi principiu va fi neutralizat si Basescu !

 

Pentru linistea "noastra" ( cum zicea un mare comunist "reformat" de odioasa prezenta amintire ) .... si nu se va mai auzi nici un murmur despre coruptie si corupti - vor dispare ca prin farmec .... ei cu ale lor , ceilalti muritori de foame ca si pana acum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Conform Constitutiei actuale, NU - nu au NIMIC de spus la PROPUNERE

 

Au de spus doar atunci cand vor vota sa il confirme sau nu

 

Si e si logic asa - ce rost ar mai avea sa voteze o candidatura cu care au fost deja de acord inainte de a fi facuta ????

 

:roll:

Stai asa ca nu inteleg.

 

Presedintele numeste un prim-ministru, da? Parlamentul trebuie sa-l confirme, adica sa fie de acord cu inscaunarea lui, nu? Cel putin asa inteleg eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci ce e clar, daca PDL facea peste 50%, este ca terminau astia autostrada noastra mult iubita de la Campia Turzii pana la iesirea din tara catre Ungaria. amu` nu stiu ce sanse sunt sa fie gata tronsonul cel mult trambitat Campia Turzii - Gilau.

 

pentru asta tre sa-i multumim lui Traian Basescu ca-l place pe Emil Boc. nu putem fi chiar atat de ipocriti. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai asa ca nu inteleg.

 

Presedintele numeste un prim-ministru, da? Parlamentul trebuie sa-l confirme, adica sa fie de acord cu inscaunarea lui, nu? Cel putin asa inteleg eu.

 

Exact

Si pana acum exact asa s-au petrecut lucrurile

Basescu a numit un candidat

Urmeaza consultari si vot parlamentar

Trece - bine

Nu trece - trece timpul - altul la rand

 

Cine a scris Constitutia , ori nu l-a dus capul mai mult - sau nu a crezut ca vreodata va fi utilizata impotriva celor ce au scris-o :roll:

 

NU e scrisa de Basescu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×