Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 13 ore, Rodica` a spus:

Eu am tot intrebat pe acest forum dar și în real: care este adevărul? Cine a inventat pandemia și de ce? 

Nu a răspuns nimeni. Pana nu va puteți explica concepțiile, ma scuzați. Nu am de ce sa cred ca spuneti realități. 

Nu au ce sa iti explice, pentru ca regurgiteaza mai departe ce au înghițit pe nemestecate de la altii, fara nicio baza stiintifica, pe care oricum nu o inteleg. In capul lor, care se cred "treziti", totul e o conspirație care implica 99% din oamenii de stiinta. Nu au discernamant cand aleg pe cine sa creada, asa ca aleg ce inteleg ei cel mai usor si fara a citi sute de pagini de material stiintific.  Totul e o conspirație iar ei sunt speciali ca s-au prins de asta, de lucruri care le-au scapat cercetătorilor de top de pe mapamond.:derisive:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, Fiero said:

E orbire,

ei trăiesc intr-o bula, nu te supăra pe ei, nu văd dincolo de știrile oficiale și statistici. Statistica e o știință frumoasă, dar nu se gândesc că poate fi manipulată, sunt in aceeasi situatie ca Ceaușescu, care a crezut până în momentul în care a fost împușcat că planurile care i se raportau reprezentau realitatea și că poporul îl iubea si era mulțumit de modul în care era condus. Era prea fascinat de ceea ce-si dorea ca sa mai fie capabil sa vadă adevarul. Dacă ar lăsa la o parte statisticile și ar vedea oamenii ca pe niste ființe, nu ca pe niste cifre seci, dacă ar discuta cu cat mai mulți   oameni care au trecut prin spitale, s-ar convinge cât de corupt e sistemul si ca cei mai mulți eroi sunt, de fapt, călăi în toata splendoarea. Nu le strica corola, vezi-ți de drum!     

Fiero,  e a nu știu câta oară când te rezumi să jignești la modul direct în loc să vii cu un minim argument. Măcar alde titi_greuceanu, care a venit și el cu o statistică, încearcă să discute pe argumente. 

În schimb, tu o bagi total aiurea cu statisticile și cu Ceaușescu. Ai făcut o aiureală de ghiveci , împănat cu „e orbire”, „ei trăiesc într-o bulă”, „statistici”, „Ceaușescu”, „oameni care au trecut prin spitale”, „sistemul e corupt” etc. Nu cumva, mai degrabă, orbire și confuzie e numai în capul tău și tu ai fi în situația Elenei? Nici nu știi ce-i aia statistică, dar îți place, așa, să crezi că statistica e manipulată de toate guvernele lumii! De fapt, aș putea să-ți spun și eu că tu trăiești în bula ta și strigi tare că ceilalți ar trăi în bula lor!  

Am rude, prieteni, colegi de serviciu, care au trecut prin boală (unii au mai și murit), alții care lucrează în sistemul medical. Și da, se poate spune că sistemul medical e corupt sau că se află undeva la coada Europei - nu contest acest lucru.  

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Vriies a spus:

Am rude, prieteni, colegi de serviciu, care au trecut prin boală (unii au mai și murit), alții care lucrează în sistemul medical. Și da, se poate spune că sistemul medical e corupt sau că se află undeva la coada Europei - nu contest acest lucru.  

Inca dinainte de Thanksgiving nu stiu nimic despre 5 persoane cu care mai vorbeam la telefon.  Le-am trimis prin E-mail felicitari, scriu updates despre noi, am lasat mesaje telefonice mai demult, dar de o vreme telefonul suna putin si se opreste, nu intra masina de lasat mesaj de niciunde.  Liniile sint cam moarte si nici intre morti nu-i gasesc ca se investigheaza cazurile gasite in case.   Nu e bine de mers aproape de case ca lumea este filmata.   Incerc sa le uit dar mi-e putin greu ca nu cunosc sfarsitul doar suspectez.

Una avea multe canceruri operate si se simtea bine, lucra.   Altu recent s-a imbolnavit si a disparut de pe radare, s-a anuntat ca are probleme cu vederea.

Alta era cam alcoolica, deja o vreme mi-a spus fii-sa ca n-as recunoaste.    O alta persoana avea Astma di probleme cu acidul din stomac, dar nimic serios.   Mai lipseste una dar nu se stie nimic despre ea de nimeni, insa n-a murit ca ar fi aflat macar cineva.    Daca pan-la Paste n-aud de ei, le consider morti.  Nu cred ca si-au schimbat telefoanele!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Enki a spus:

Nu au ce sa iti explice, pentru ca regurgiteaza mai departe ce au înghițit pe nemestecate de la altii, fara nicio baza stiintifica, pe care oricum nu o inteleg. In capul lor, care se cred "treziti", totul e o conspirație care implica 99% din oamenii de stiinta. Nu au discernamant cand aleg pe cine sa creada, asa ca aleg ce inteleg ei cel mai usor si fara a citi sute de pagini de material stiintific.  Totul e o conspirație iar ei sunt speciali ca s-au prins de asta, de lucruri care le-au scapat cercetătorilor de top de pe mapamond.:derisive:

Eu mai astept inca. Inafara de colega mea cea noua de care v-am zis ... stiti, vaccinul produce modificari in creier... alte explicatii nu am gasit.

Se contureaza una tot mai pregnant. Ca vaccinul nu ar fi eficient. De vreme ce acum e varf de infectare in Europa. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, Rodica` a spus:

Se contureaza una tot mai pregnant. Ca vaccinul nu ar fi eficient. De vreme ce acum e varf de infectare in Europa. 

O prostie, bineinteles. Ce legatura are infectarea asta masiva cu eficacitatea vaccinului. Cat de ilogic sa fii sa gandesti in felul asta?

Nu pot sa-mi explic de ce ma apuca rasul dupa ce citesc ce am scris. Cred ca m-am tampit. Sau poate nu eu.:biggrin:

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de râs și nici de ironii.

Iezistă explicații. Infectarea masivă se datorează noilor tulpini, iar eficacitatea vaccinului o vezi, totuși,  din numărul mai mic de morți raportat la numărul masiv de noi  cazuri zilnice. Sigur, asta dacă nu te apucă râsul. Apropo, ai râs și când noi eram fruncea la numărul de morți pe zi? 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Vriies a spus:

Fiero,  e a nu știu câta oară când te rezumi să jignești la modul direct în loc să vii cu un minim argument. Măcar alde titi_greuceanu, care a venit și el cu o statistică, încearcă să discute pe argumente. 

În schimb, tu o bagi total aiurea cu statisticile și cu Ceaușescu. Ai făcut o aiureală de ghiveci , împănat cu „e orbire”, „ei trăiesc într-o bulă”, „statistici”, „Ceaușescu”, „oameni care au trecut prin spitale”, „sistemul e corupt” etc. Nu cumva, mai degrabă, orbire și confuzie e numai în capul tău și tu ai fi în situația Elenei? Nici nu știi ce-i aia statistică, dar îți place, așa, să crezi că statistica e manipulată de toate guvernele lumii! De fapt, aș putea să-ți spun și eu că tu trăiești în bula ta și strigi tare că ceilalți ar trăi în bula lor!  

Am rude, prieteni, colegi de serviciu, care au trecut prin boală (unii au mai și murit), alții care lucrează în sistemul medical. Și da, se poate spune că sistemul medical e corupt sau că se află undeva la coada Europei - nu contest acest lucru.  

Daca adevarul jigneste, poti sa iei ceea ce am spus ca pe o jignire, nema problema pentru mine, nu ma mai intereseaza sensibilitatea oamenilor maturi care nu pot sa accepte realitatea, daca ar fi vorba de copii sau de persoane cu dizabilitati, ar fi altceva. Am venit cu zeci de argumente, dar tu te faci ca nu le vezi, asa ca ramai la statistica ta excelenta si la rapoartele stiintifice exceptionale care-ti canta in struna, iar eu raman cu prostia mea si gata. E simplu. Oricum, poti sa te superi, dar adesea am impresia ca discuti doar de dragul discutiei. Sănătate!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Fiero said:

Daca adevarul jigneste, poti sa iei ceea ce am spus ca pe o jignire, nema problema pentru mine, nu ma mai intereseaza sensibilitatea oamenilor maturi care nu pot sa accepte realitatea, daca ar fi vorba de copii sau de persoane cu dizabilitati, ar fi altceva. Am venit cu zeci de argumente, dar tu te faci ca nu le vezi, asa ca ramai la statistica ta excelenta si la rapoartele stiintifice exceptionale care-ti canta in struna, iar eu raman cu prostia mea si gata. E simplu. Oricum, poti sa te superi, dar adesea am impresia ca discuti doar de dragul discutiei. Sănătate!

Una e să spui adevărul de care ești tu convinsă, argumentat, și alta e să-ți împănezi postările cu chestii ad hominem. 

Cu ce argumente ai venit tu, Fiero? Tu ești zero barat la argumente! Tu exprimi numai sentințe - ălea pe care le ai în cap! Zi-mi măcar trei argumente cu care veniși tu și le discutăm. Ai venit doar cu chestii de genul „ăia sunt într-o bulă a lor”, „ei sunt orbi”, „ei sunt asemenea lui Ceaușescu”, „statistica e manipulată”. Ăstea-s doar sentințe, chestii ale minții tale și nu argumente.

Dacă veneai cu argumente, discutam strict pe argumente și nu cu referiri la persoană, adică ad hominem, cum ai făcut și faci tu chiar și în această postare.

Poi, pe aceeași linie cu tine, aș putea să-ți spun și io că ești un om matur care nu numai că habar n-are de argumentare, ci vine cu jigniri de genul: „sensibilitatea oamenilor maturi”, „dacă ar fi vorba de copii sau de persoane cu dizabilități, ar fi altceva”. Încearcă să vezi care-i „dizabilitata” care susține numai tâmpenii da capo al fine! 

Sănătate, că ai nevoie!

Editat de Vriies
  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×