Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Rodica` a spus:

Voi ați înțeles ce nu le place USR-ilor la Anghel Saligni? 

 

Nu le convine ca primariile lor primesc mai putini bani. 

Nu le convine ca nu-si pot numi de-ai lor ca sefi la DICCOT  si DNA.

Le e frica ca PNL-istii iau tot ciolanul.

 

Si intr-un fel, le dau dreptate PNL-istilor. 

Pentru ca sa fim seriosi, tu ca partid care a luat 15% nu e corect si nici democratic sa ai atatea pretentii.  

Intr-o tara democratica si  normala ca Germania, cu 15% la rezultatele alegerilor nu primesti nici macar un singur minister. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa rezultatele alegerilor din 2020, noi trebuia sa fi avut un guvern de coalitie PSD+PNL, pentru ca s-au aflat pe primele doua locuri. Asta au vrut romanii, asta au votat.  USR-PLUS  , aflat pe locul 3 nu avea ce cauta la guvernare, si nici UDMR .....constitutional vorbind.  Si PNL a incalcat constitutia ca a dictat negocierile folosindu-se de presedintele Iohannis care ar trebui sa fie IMPARTIAL politic. Intr-o tara normala, toti astia ajungeau demisi si anchetati.

 Stiu ca PSD e corupt, dar fiind pe locul 1, trebuia sa fi avut intaietate la negocieri si el sa fi dat premierul.  

In nicio tara democratica nu se intampla sa se formeze un guvern alcatuit dintr-un partid aflat pe locul 2 si un partid aflat pe locul 3. 

Doar daca PSD refuza sa intre la guvernare.........chiar si asa, refuzul lui a fost efectiv o BATAIE DE JOC la adresa votantilor sai, la adresa pensionarilor , asistatilor sociali  si bugetarilor care au facut drum degeaba ca sa-i voteze pe 6 decembrie. De fapt, toata democratia asta e un scuipat pe fetele romanilor. Cum poti sa-ti bati joc de votantii tai prin a refuza sa intri la guvernare si a ceda usor la negocieri? Ca dovada ca PSD nu da doi bani pe alegatorii sai! 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proiectul Anghel Saligny: Este vorba despre un program prin care Guvernul investeşte 50 de miliarde de lei pentru dezvoltarea comunităților locale. Sunt bani alocați administrațiilor publice locale pentru rețeaua de gaze, canalizare, apă curentă, drumuri publice, necesități primare pentru românii care sunt puşi din nou în aşteptare, din cauza unor mofturi inadmisibile ale colegilor de guvernare.

Este un copy paste.

 Respingerea unui asemenea proiect inseamna antiromanism.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles ca nu le plac criteriile de aprobare, ca nu sunt clare, etc, ca se va ajunge iar la preturi umflate, la furt în stil mare... cele obișnuite pe care le știm cu toții. 

Clarificarile și transparenta în plata lucrărilor publice nu place nimănui. Niciunui politician. Nu s-a născut decidentul politic român care  sa dorească folosirea eficienta a banului public. 

Daca USR dorește asta... nu sunt sigura. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca USR ii considera pe astia din comune si sate "prosti", pentru ca nu prea ii voteaza. De ce sa investeasca in ei?

Probabil ca sunt si multi nevaccinati in mediul asta. :biggrin:

Si nu glumesc acum. Eu cred ca chiar asa gandesc USR-istii.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am idee cum gândesc. Observațiile și principiile enunțate sunt perfect valabile. Ideal asa ar fi cum spun ei. 

Nu știu de ce mi se pare ca nu cred în ele și sunt doar lozinci politicianiste. 

Acum vor capul premierului cu orice preț. Asta e iar un indiciu ca nu asta e motivul. Adică nea Anghel. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Președintele Klaus Iohannis critică aspru partidul USR PLUS pentru că a depus împreună cu AUR moțiunea de cenzură împotriva guvernului Cîțu. Șeful statului spune că „noua alianță creată în aceste zile între USR PLUS și AUR este un afront adus românilor”. Mai departe, zice că „Este un semnal îngrijorător și extrem de grav că un partid care reclamă că are valori democratice și este reformist se aliază cu un partid cu viziuni antagonice față de valorile euro-atlantice ale României.  Prin decizia de a semna și a depune o moțiune de cenzură împotriva propriului guvern, USR PLUS s-a discreditat iremediabil în fața românilor, a propriului electorat.”

  https://www.libertatea.ro/stiri/klaus-iohannis-noua-alianta-creata-intre-usr-plus-si-aur-un-afront-adus-romanilor-3720000

 

Hopa! USR-ul Plus s-a aliat cu AUR! 

Aș vedea două variante:

1. N-ar fi exclus ca, în contrapondere, PNL-ul să cadă la înțelegere cu PSD-ul. 

2. Sau PSD-ul gândește așa: „Foarte bine că s-a constituit alianța  USR PLUS - AUR, care în prima fază va da în cap PNL-ului și-l va minimaliza. În faza a doua, noi vom avea de câștigat, pentru că vom pune tunurile pe alianța USR PLUS - AUR, având în vede și mizând pe faptul că electoratul nu va vota o asemenea alianță nocivă.”

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Psd-ul nu voteaza motiunea, e clar ca s-a inteles pe ascuns cu Pnl. Indiscutabil. Si atunci, Pnl, adios definitiv de la votul meu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, King1 said:

Daca Psd-ul nu voteaza motiunea, e clar ca s-a inteles pe ascuns cu Pnl. Indiscutabil. Si atunci, Pnl, adios definitiv de la votul meu.

Ok. Înseamnă că pe viitor îți va rămâne opțiunea între alianța nocivă USR PLUS - AUR și PSD. Tu cu cine vei vota? :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio alianta USR Plus si AUR. Cele doua nu se pot concilia nicicum niciodata. Votul e conjunctural.

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×