Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Începe lupta pentru putere în PSD. Marcel Ciolacu: „Este un rezultat dezastruos. PSD are nevoie de un nou început.”

marcel-ciolacu-viorica-dancila-congres-psd-fb

 

Între timp Vasilica Viorica, care susține că a dat meditații la mate, o comite iarăși flagrant mai adăugând încă o perlă șiragului și așa bogat pe care și l-a confecționat. De data asta e vorba de aria cercului, care în opinia Vasilicăi ar fi raza la pătrat!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cătălin Predoiu, ministrul Justiției: „O abrogare peste noapte a recursului compensatoriu, fără a pregăti toate aceste planuri, inclusiv discuțiile cu CEDO și măsuri de extindere a capacității penitenciare, ar conduce la efecte colaterale poate mai severe decât cele din prezent”, a afirmat ministrul Justiției.  

Hmm, discutabilă chestie... Poi, în prezent, efectele sunt: agresări, tâlhării, violuri, crime, comise de cei care au ieșit pe baza recursului compensatoriu. O întrebare pentru domnul Predoiu: Ce efecte colaterale s-ar putea produce, dacă s-ar abroga această lege, mai severe decât cele care se produc în momentul vorbirii?

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raluca Turcan zice ca isi vor angaja raspunderea pentru abrogarea recursului compensatoriu in maxim 2 saptamani. Hai, sa va vedem.

Mai ramane  de maxima urgenta alegerea primarilor in doua tururi, si pentru asta mai e doar foarte putin timp in care pot schimba legea. Daca nu se intampla si raman primarii intr-un singur tur, psd va lua primariile fluierand. Pentru ca nu vad eu un candidat comun pnl-usr-plus care sa poata sa castige. Chiar nu-i vad pe astia trei cazand la pace si sustinand un singur candidat, sunt prea umflati in pene toti.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din nefericire, așa e. E greu de crezut că PNL-ul, USR-PLUS, la care s-ar putea adăuga chiar și PMP-ul, vor renunța la orgolii și vor pune umăr la umăr - singura soluție viabilă - ca să înfunde PSD-ul. Cel puțin, realitatea politică din Ro nu prea ne dă speranțe în acest sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am primit acest link:

https://www.sclipire.ro/pentru-marcel-iures-cere-crearea-armatei-padurii-un-om-cu-o-caruta-nu-taie-8-milioane-de-metri-cubi/?fbclid=IwAR20KenGuxbnn7jk3lyhWSjoDYcqad05MYZLRoBJbr9lUplvmfvDaVuG4h4

"„Un om cu o căruța nu poate fura pe o iarnă. Taie atât cât îi trebuie. Nu taie 8 milioane de metri cubi, pe postul dumneavoastră am văzut. Romania Furată. E o nebunie. Știu de lucrurile astea de 15 ani. Am încercat să bat și la ușile președinților. Am ridicat și drone, deși acum am înțeles că e ilegal, în trei parcuri naționale”, declara Marcel Iureș, la Digi24"

 

 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, Lucia N said:

Am primit acest link:

https://www.sclipire.ro/pentru-marcel-iures-cere-crearea-armatei-padurii-un-om-cu-o-caruta-nu-taie-8-milioane-de-metri-cubi/?fbclid=IwAR20KenGuxbnn7jk3lyhWSjoDYcqad05MYZLRoBJbr9lUplvmfvDaVuG4h4

"„Un om cu o căruța nu poate fura pe o iarnă. Taie atât cât îi trebuie. Nu taie 8 milioane de metri cubi, pe postul dumneavoastră am văzut. Romania Furată. E o nebunie. Știu de lucrurile astea de 15 ani. Am încercat să bat și la ușile președinților. Am ridicat și drone, deși acum am înțeles că e ilegal, în trei parcuri naționale”, declara Marcel Iureș, la Digi24"

 

 

Asta cu defrișările am mai discutat-o, parcă, chiar pe acest topic. E un genocid, o crimă cu consecințe nefaste asupra arealului României. De care este vinovată întreaga clsasă politică.

Cu riscul de a fi plictisitor, mai povestesc încă o dată...Cu câțiva ani în urmă am fost într-o excursie în Covasna. Munte, peisaj fain, cabana era undeva sus, pe un platou în care se ajungea urcând cam 25 de minute prin pădure pe un drum forestier în pantă, destul de îngust și cu prăpastie pe partea dreaptă de ți se tăia răsuflarea. Urcând spre cabană cu mașina, din direcția opusă veneau tiruri umplute ochi cu lemne proaspăt tăiate. La început, zâmbind, am zis să le numărăm: 1, 2, 3...15, 16, 17 ... 25, 26, 27...După care n-am mai numărat și n-am mai zâmbit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Vriies a spus:

Asta cu defrișările am mai discutat-o, parcă, chiar pe acest topic. E un genocid, o crimă cu consecințe nefaste asupra arealului României. De care este vinovată întreaga clsasă politică.

Cu riscul de a fi plictisitor, mai povestesc încă o dată...Cu câțiva ani în urmă am fost într-o excursie în Covasna. Munte, peisaj fain, cabana era undeva sus, pe un platou în care se ajungea urcând cam 25 de minute prin pădure pe un drum forestier în pantă, destul de îngust și cu prăpastie pe partea dreaptă de ți se tăia răsuflarea. Urcând spre cabană cu mașina, din direcția opusă veneau tiruri umplute ochi cu lemne proaspăt tăiate. La început, zâmbind, am zis să le numărăm: 1, 2, 3...15, 16, 17 ... 25, 26, 27...După care n-am mai numărat și n-am mai zâmbit.

Aceste taieri haotice sunt de neacceptat si trebuie sa inceteze acum.

Eram intr-o discutie desspre aceste defrisari si am ramas uimita ca sunt persoane care nu realizeaza faptul ca totusi sunt paduri intregi care dispa  datorita taierilor ilegale!

Este trist ceea ce se-ntampla!

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recursul compensatoriu abrogat in comisie, maine in parlament, si asta cu ajutorul psd care le fura ideile liberalilor ca sa dea bine la public.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai interesant e asta..

https://www.g4media.ro/surse-a-saptea-posibila-angajare-de-raspundere-luata-in-calcul-de-guvern-legea-bugetului-premierul-orban-este-extrem-de-important-ca-bugetul-sa-fi-aprobat-pana-la-sfarsitul-anului.html

 

Sa nu pățim și noi ca guvernul Maia din Chișinău. Foarte mare atenție cu moțiunile in caz de angajare de raspundere.

Chiar daca unii spun că PSD nu ar risca anticipate.  Lucrurile nu sunt smoothy deloc. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conducerea USR e acuzată că își dă afară în mod abuziv oamenii care atrag atenția că nu e în regulă ceea ce se întâmplă în partid. E vorba de excluderea Olimpiei Ardelean care a generat un adevărat scandal în partid. 

CT Popescu se leapădă de USR: „Nu mai am decât un singur lucru de spus despre USR, pe care l-am votat în alegerile europarlamentare: Am spus astă-vară, am reproșat acestei formațiuni politice, care se autointitulează partid sau ce este ea, i-am reproșat că nu vrea să se angajeze la guvernare alături de PNL. Am greșit. E o greșeală. În modul în care se prezintă acum USR-ul, nu avea ce să caute la guvernare!”, a punctat CTP-ul.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/ctp-i-am-reprosat-usr-ului-ca-nu-a-intrat-la-guvernare-am-gresit-1231927

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×