Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

12 hours ago, Lucia N said:

Iti permit sa te "hranesti"...

On:

Ma bucur ca "a fost frumos in piata"!

Sa fie adevarat ceea ce spune aici ROMSILVA?!

https://www.stiripesurse.ro/romsilva-spune-ca-in-romania-cre-te-suprafa-a-impadurita-informatia-ca-dispar-3-hectare-de-padure_1373959.html

Nu reușesc să citesc linkul. în orice caz, treaba cu despădurirea, cu exploatarea asta la sânge a pădurilor e o crimă. Efectele nefaste se văd deja și vor fi și mai evidente peste vreo cinci ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

Eu cre' că ai o problemă, că altfel nu-mi explic de ce-ți vine periodic să sari așa la gât. În fond ce vrei tu? Să fac un jurnal de investigații? Poate tre', să-ți iei concediu, să te relaxezi. Că, iote, și io abia aștept concediul pe care îl voi lua peste două săptămâni. Mai bag un munte, mai o vizită pe la rudele mele din Oltenia...Apropo, poate dau o fugă și până-n Caracal să văd și io „casa groazei”, în fine...

Până-n coadă, nu-i supărare mare. Dacă io am limbaj de lemn, îți urez sincer să-ți găsești parteneri de dialog care să-ți satisfacă exigențele, cu limbaj de aur sau mai știu eu ce. 

Vriies, se vede ca esti stresat si incordat, vezi numai atacuri la beregata si jigniri peste tot. Eu am fost sincera cand ti-am spus ca poti mai mult, ca poti purta o conversatie pe tema si fara sa folosesti clisee, dar nu ai vrut, probabil ca nu esti interesat de detalii din moment ce nu le discuti. In fine, probabil am avut asteptari diferite de la ce inseamna o conversatie pe subiect.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Vriies, se vede ca esti stresat si incordat, vezi numai atacuri la beregata si jigniri peste tot. Eu am fost sincera cand ti-am spus ca poti mai mult, ca poti purta o conversatie pe tema si fara sa folosesti clisee, dar nu ai vrut, probabil ca nu esti interesat de detalii din moment ce nu le discuti. In fine, probabil am avut asteptari diferite de la ce inseamna o conversatie pe subiect.

Io chiar recunosc faptul că-s măcar un picuț stresat, nu-i bai. Dar cre' că și tu ești. Am văzut  atacuri la beregată și jigniri nu de peste tot, atenție, ci doar de la tine. 

Dar, hai s-o lăsăm. Vrei?  Că până la urmă e clar că fiecare vedem în celălalt și părțile lui bune. Vorba lui Shakespeare:

„Nimic nu-i rău să n-aib-o parte bună

Ci-n rău, ce-i bun adesea se răzbună”.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Vriies a spus:

Io chiar recunosc faptul că-s măcar un picuț stresat, nu-i bai. Dar cre' că și tu ești. Am văzut  atacuri la beregată și jigniri nu de peste tot, atenție, ci doar de la tine. 
 

Cine nu munceste, nu greseste. De la cine altcineva ai fi vrut sa vezi ceva, oricum sunt singura cu care ai conversat pe tema, cu o singura interventie a lui Stu si una a lui Gas, si atat.

Citat

Dar, hai s-o lăsăm. Vrei?  Că până la urmă e clar că fiecare vedem în celălalt și părțile lui bune. Vorba lui Shakespeare:

„Nimic nu-i rău să n-aib-o parte bună

Ci-n rău, ce-i bun adesea se răzbună”.

O lasam. Oricum sunt si alte teme, ca e plin de evenimente politice.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Cine nu munceste, nu greseste. De la cine altcineva ai fi vrut sa vezi ceva, oricum sunt singura cu care ai conversat pe tema, cu o singura interventie a lui Stu si atat.

O lasam. Oricum sunt si alte teme, ca e plin de evenimente politice.

Corect! Ia zi-le, ne iertăm și de data asta și rămânem prieteni? :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Lucia N said:

Acum am citit. 

Ce să zic? Am văzut ce susține Romsilva, anume că fondul național forestier a crecut dramatic, în ciuda despăduririlor! Dacă mă întrebați pe mine, sub rezerva că nu cunosc toate amănuntele, chestia mi se pare cel puțin ciudată. Acum trei ani mergeam într-o excursia la munte, cu autocarul, în Covasna. Zonă frumoasă, clar. La un moment dat, pe urcuș spre cabana sau complexul în care urma să ajungem, un drum forestier pitoresc, de vreo juma de oră, cu prăpastie pe dreapta de ți se tăia răsuflarea, am zis să numărăm carosatele sau mașinile care coborau pline ochi cu material lemnos. Și am numărat așa : „Unu, doi...nouă, zece...șaișpe, șaptișpe...

Concluzia mea și dacă mă înșel vă rog să-mi relevați voi adevărul...Presupun că în toate zonele forestiere se întâmplă cam același lucru. Bă, ej nebun? Cum să credem o așa gogomănie, că fondul național forestier crește, în ciuda despăduririlor masive?  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Vriies a spus:

Acum am citit. 

Ce să zic? Am văzut ce susține Romsilva, anume că fondul național forestier a crecut dramatic, în ciuda despăduririlor! Dacă mă întrebați pe mine, sub rezerva că nu cunosc toate amănuntele, chestia mi se pare cel puțin ciudată. Acum trei ani mergeam într-o excursia la munte, cu autocarul, în Covasna. Zonă frumoasă, clar. La un moment dat, pe urcuș spre cabana sau complexul în care urma să ajungem, un drum forestier pitoresc, de vreo juma de oră, cu prăpastie pe dreapta de ți se tăia răsuflarea, am zis să numărăm carosatele sau mașinile care coborau pline ochi cu material lemnos. Și am numărat așa : „Unu, doi...nouă, zece...șaișpe, șaptișpe...

Concluzia mea și dacă mă înșel vă rog să-mi relevați voi adevărul...Presupun că în toate zonele forestiere se întâmplă cam același lucru. Bă, ej nebun? Cum să credem o așa gogomănie, că fondul național forestier crește, în ciuda despăduririlor masive?  

Erată: scade.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așa cum suntem pe creștere economică de top...deși ne împrumutăm masiv aproape luna de luna la străini 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta ne povestea ieri despre faptul ca fondul forestier scade si ca taierile de lemne sunt "necontrolate". Zicea ca peste tot este o neglijenta de neacceptat si ca aceasta stare de lucruri nu mai poate continua asa.

Ps: Doamne fereste, cine tot aproba atatea imprumuturi financiare si de ce ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×