Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 minute, LuciaD a spus:

Si de ce nu participa lumea la vot, ca sa nu mai iasa PSD-ul? Daca ar iesi lumea la vot asa cum ii place sa iasa in strada, poate ca ar avea sanse actuala opozitie sa fie aleasa, dar asa! Lumea se plange ca nu-i bine, dar cand pot sa aleaga sa fie bine, nu voteaza!

Stai liniștită că de acum o să iasă.

Avem alții grija sa menținem focul asta viu. Ne-am învățat lecția, deși, eu una, am votat. Lipsește educația civică, mai ales cu privire la riscurile de revenire spre un sistem autocrat, din sânul democrației.

Lipsea. 

PS: faptul că PSD a câștigat alegerile, nu înseamnă că are dreptul să facă ce vrea din tara asta. Și nici nu au datoria sa guverneze doar in interesul alor lor.

Dar istoria nu iartă.

PSD deja suferă groaznic. Se mănâncă intre ei că mafioții. Că buba mare asta e. Parlamentul e al mafioților. Asta e cea mai imare buba.

Și PSDistii nu sunt in stare, la câți corupti ascund, sa lupte pt PSD macar. Pupa curul mafioților.

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Stu' said:

Stai liniștită că de acum o să iasă.

Avem alții grija sa menținem focul asta viu. Ne-am învățat lecția, deși, eu una, am votat. Lipsește educația civică și riscurile cu privire la revenirea spre un sistem autocrat, din sânul democrației.

Lipsea. 

 

O să iasă pe dreak! 

Mă scuzi că nu-ți împărtășesc optimismul...

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Vriies a spus:

E-adevărat, cu cât ar crește numărul votanților, cu atât procentele PSD-ului ar scădea. Însă , din nefericire, nu chiar așa dramatic. În sensul că, oricum am lua-o, tot PSD-ul e „fruncea”. Asta-i realitatea și nu putem să o contestăm. 

Ai uitat de coaliții. Crezi că opoziția nu poate face coaliții? Eheeei. Stai să vezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

O să iasă pe dreak! 

Mă scuzi că nu-ți împărtășesc optimismul...

Nu te scuza.

Intră într-un ong civic și militează și tu pt educația asta, mai bine.

Altfel , critica ta e tristă. Și neconstructivă. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la ultimul referendum multi au invatat un lucru. Nu inteleg, nu votez.

Prevad un mare absenteism la viitoarele alegeri, sau ce o mai fi de votat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este adevărat.

Referendumul a fost boicotat dintr-un motiv anume, ce tine mai mult de circumstanță, decât de tema in sine.

Ți-a placut mobilizarea observatorilor?  

Uite așa va fi mobilizare și pt vot la electorale. Cu bocancii pe sate începând.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 minutes ago, Stu' said:

Ai uitat de coaliții. Crezi că opoziția nu poate face coaliții? Eheeei. Stai să vezi.

Discutam despre procentul de votanți care susțin PSD-ul. 

Asta n-are nicio treabă cu „coalițiile” și „opoziția” de rahat din momentul vorbirii.

18 minutes ago, Stu' said:

Nu te scuza.

Intră într-un ong civic și militează și tu pt educația asta, mai bine.

Altfel , critica ta e tristă. Și neconstructivă. 

Ce vorbești? 

Draga mea, nu tre să-mi dai tu mie sfaturi în ce să intru și ce să fac, precum nici eu nu-ți dau ție sfaturi în acest sens. 

Critica mea e foarte realistă și ar putea fi constructivă pentru cineva care, dincolo de optimismul debordant gen „hei, rup!”, ar sta un picuț să analizeze.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, LuciaD a spus:

 Daca ar iesi lumea la vot asa cum ii place sa iasa in strada, poate ca ar avea sanse actuala opozitie sa fie aleasa, dar asa! 

Un singur amendament am: Oamenii nu ies in strada de plăcere. 

În rest, da, trebuie VOT. Dacă pentru că nu a fost vot, putem combate prin alt DREPT: Protestul. 

Ambele sunt DREPTURI. unul nu îl exclude pe  celălat, dovada ca la proteste au participat și votanții psd. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Stu' a spus:

Nu este adevărat.

Referendumul a fost boicotat dintr-un motiv anume, ce tine mai mult de circumstanță, decât de tema in sine.

Oamenilor le-a placut ideea cu boicotul si cred ca va fi noua jucarie a romanilor  pentru ceva vreme. Este mult pana ii inveti, dar si mai mult sa-i dezveti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, adal* said:

Oamenilor le-a placut ideea cu boicotul si cred ca va fi noua jucarie a romanilor  pentru ceva vreme. Este mult pana ii inveti, dar si mai mult sa-i dezveti.

Ideea de cvorum e cea mai mare tâmpenie! Chiar că nu știu cine a inventat chestia asta. Problema se pune tranșant: „Bă, dragi cetățeni, dacă vă interesează ceva, atunci ieșiți dreak și spuneți-vă părerea! Dacă nu o faceți, asta e, o să vă conducă tâmpiții!”

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×