Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 hours ago, Staffida said:

Faptul ca dupa atatea porcarii facute, PSD-ul se afla, halucinant, inca ! , la 37 %, denota faptul ca suntem un popor de mana a II-a, cu grave probleme si care isi merita pe deplin, soarta.

Ar trebui sa ne jenam, ca popor, de acest procent, ca de-o boala venerica.

Aceasta clica de tip mafiot,  ar trebui sa aiba, azi,  undeva sub 5 %, fara vreo posibilitate de a mai atinge vreodata Parlamentul, daca am fi un popor demn, cu repere morale si  sanatoase, popor care nu accepta nici rusinea, nici hotia, nici compromisul.

Aceasta tagma incompetenta si agramata, insa periculoasa pentru democratie, ar trebui maturata, prin vot, pe vecie, la cosul de gunoi al istoriei.

Insa, desigur, nu se va intampla asta, caci, din pacate, suntem un popor degraba iertator, inclinat spre compromis si uitare, cu pesedeul si fesenismul in ADN-ul si fibra noastra.

Asta e...

 

 

 

Grele cuvinte spuseși despre al nostru popor. :sad:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Vriies a spus:

Grele cuvinte spuseși despre al nostru popor. :sad:

:sad: Da. Nu cred ca poporul roman merita o asemenea "descriere", ci doar aceea " ca poporul roman este un popor demn, cu repere morale si sanatoase, popor care nu accepta nici rusinea, nici hotia, nici compromisul", asa cum apare (la un moment dat) in comentariul lui Staffida...!

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
56 minutes ago, Vriies said:

Grele cuvinte spuseși despre al nostru popor. :sad:

Nici mie nu imi place sa le spun, crede-ma.

Stiu, sunt cuvinte dure si neplacute. Inteleg...

Stiu ca la o prima vedere, postul meu ar suna ca o denigrare poate nemeritata, insa nu acesta a fost scopul.

E adevarat, generalizarile nu sunt sanatoase defel, insa parerea mea este ca pentru a ne vindeca de anumite "tare", ar fi nevoie sa le identificam, sa ni le asumam si sa incercam sa scapam de ele. Adica, sa ne schimbam in punctele noastre slabe, de ceea ce ne-a tras inapoi, mereu.

Dar, discutia e mai lunga...

Pentru ca ar trebui sa ne intrebam - dincolo de vicisitudinile istoriei, de nedreptatile facute noua de catre altii, de pozitia geografica nefavorabila si de alte lucruri care nu pot fi schimbate, de ce si unde gresim, mereu ?!

De ce suntem, mereu, altfel, decat restul lumii ? Unde si ce putem schimba la noi, astfel incat sa ne fie, in cele din urma, bine.

Asta daca iubim Romania.

Altminteri, parerea mea este ca vom orbecai la nesfarsit spre nicaieri, ori vom disparea ca natiune.

 

Editat de Staffida
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Staffida a spus:

Altminteri, parerea mea este ca vom orbecai la nesfarsit spre nicaieri, ori vom disparea ca natiune.

Vom disparea mai curand decat am putea crede. Suntem deja pe cale de disparitie.

Am fost mereu un popor nefunctional, care a dainuit intr-un mod inexplicabil.

Un popor care a idealizat mereu istoriile altor popoare, privindu-se mereu critic, la limita suportabilului.

Romanii merita sa scape de tot calvarul asta. Vor scapa negresit si vor incepe altul.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
47 minutes ago, Gaslight said:

Ai dreptate, Staffida, sintem un popor de spagari, de hoti, de analfabeti functionali si de inculti politic.

 

Nu neaparat in sensul ( ironic ? ) dat de tine.

Insa suntem o natiune care accepta prea usor, orice: abuzul, umilinta, nedreptatea, coruptia, sau lipsa libertatii.

 

 

 

 

 

Editat de Staffida
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti accept scuzele :derisive:

Ideea este ca in aceasta perioada ma deprima evolutia (a se citi involutia) clasei noastre politice si a societatii romanesti in general.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Staffida said:

Nici mie nu imi place sa le spun, crede-ma.

Stiu, sunt cuvinte dure si neplacute. Inteleg...

Stiu ca la o prima vedere, postul meu ar suna ca o denigrare poate nemeritata, insa nu acesta a fost scopul.

E adevarat, generalizarile nu sunt sanatoase defel 

 

Și eu am fost dezamăgit de „n” ori, de cutare și de cutare, însă mi-am zis că, totuși, n-ar fi bine să cad în păcatul generalizării. :laugh:

 

1 hour ago, Staffida said:

 insa parerea mea este ca pentru a ne vindeca de anumite "tare", ar fi nevoie sa le identificam, sa ni le asumam si sa incercam sa scapam de ele. Adica, sa ne schimbam in punctele noastre slabe, de ceea ce ne-a tras inapoi, mereu.

Dar, discutia e mai lunga...

 

 

Ei, da, introspecția și analiza propriilor fapte. 

Imagini pentru ganditorul de la hamangia

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×