Sari la conținut
Forum Roportal
Andrey2009

Upgrade sistem

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.

 

Acesta este sistemul meu actual:

 

Memorie RAM : 2GB DDR1;

CPU : Intel ® Pentium 4 - 3.00Ghz;

GPU : nVidia GeForce FX5500;

HDD : 80GB

 

Stiu, suna binisor, insa spre surprinderea mea nu prea e cine stie ce.

Inainte am avut acelasi sistem, doar ca aveam 1GB de memorie RAM si placa video nVidia GeForce 6200.

Sistemul meu actual e "varza" pt. gaming si pt. "media" in general.

Ruleaza foarte greu jocuri chiar si vechi de ani de zile. Dar nu inteleg, multe jocuri au ca System Requirements la memorie ram 1GB, eu cu 2 tot o duc greu. :cheer: . Sa fie oare de la procesor? Dar am 3GHz, si chiar daca nu e Dual Core sau Quad, din cate stiu acelea pot fi inutile deoarece chiar daca ai mai multe procesoare, nu este functional decat 1 pana in momentul cand este supra incarcat si se activeaza celalalt, si tot asa. Si nu joc eu jocuri ce suprasoliciteaza atat de mult procesorul... iar cat despre placa video, o am de 256MB, frecventa procesor 270Mhz, AGP 8x si avand rezolutia maxima de 2048 X 1536. Destul de buna, dar totusi merge greu.

Imi puteti spune si mie dece imi merge greu sistemul?

Am incercat nenumarate tehnici de curatare a sistemului, cu multe programe care au avut efect temporar dar totusi destul de slab.

Ma gandesc sa imi upgradez total sistemul si m-am gandit la o placa video nVidia GTX 295, un procesor cutting-edge si memorie RAM si HDD din belsug.

Nu prea ma uit la bani de felul meu, mai ales cand vine vorba de distractie, ca vorba aia.

As dori niste sfaturi legate in general de upgradarea unui sistem, cateva tips and tricks de care tb. sa tii cont :roll:

Si as mai vrea sa v-a intreb care este cel mai bun procesor la ora actuala? Ma refer pt. gaming si media. Stiam ca este Q6600 dar poate ma insel. Si daca imi mai puteti recomanda si o placa de baza buna care sa suporte toate aceste piese? :)

Va salut si sper ca nu am deranjat cu deshiderea topicului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind strict de considerente de hardware (deci presupunand ca nu ai probleme de configurare, ca defragmentezi, faci 'curatenie' regulat, etc) placa ta video e slabuta pentru jocuri mai noi. Deci da, e probabil timpul pentru un upgrade.

 

Daca nu esti limitat de bani si ai stat cu sistemul ala pana acum inseamna ca nu esti interesat de "ultimul racnet", nici pe hard, nici pe soft. Sunt, cred, in aceeasi categorie - am facut un upgrade major de mai putin de o luna, dupa ce am folosit timp de 3 ani un desktop cu configuratie modesta, dar cu performante acceptabile (D805, 7600GS, 3Gb de Ram, etc). Upgrade-ul pe care l-am facut (i5, HD4870, cu cele aferente) a fost ales pe acelasi principiu ca si configuratia precedenta - un sistem decent de mainstream care sa ramana asa urmatorii 3 ani. Astazi decalajul dintre hard si soft e chiar semnificativ, iti poti lua cu un buget mediu componente care ruleaza practic orice, si o fac bine.

 

Daca iti permiti un upgrade de cateva sute de euro ti-as recomanda ceva similar, un procesor i5 (Q6600 a fost un procesor superb la vremea lui si e in continuare unul bun, dar sunt optiuni net superioare la preturi comparabile acum, chiar si de la AMD), un HDD decent (e.g. WD Caviar Black), o placa video ATI din seria 4000 (sau similar). Si o placa de baza cu SLI sau Crossfire (ca la o adica, in viitor, sa poti lua o a doua placa video similara fara sa fie nevoie sa o schimbi pe prima).

 

Pe techreport.com exista o rubrica (system build) cu configuratiile optime recomandate, pe diverse intervale de pret. Iti poti face o idee buna acolo de ce exista in prezent pe piata - si tipii respectivi stiu ce vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. Bineinteles ca nu ma pot uita la hardware de preturi colosale, insa sunt adeptul principiului "dai 100.000, 100.000 faci".

O intrebare am: sa inteleg ca Q6600 incepe sa scada in putere.. hmm.. inteleg... dar pot folosi atunci un AMD inpreuna cu un nVidia, spre exemplu? As dori cateva recomandari la procesoare.

Si referitor la HDD, cam de cat ar fi bine pt. jocuri? Am avut inainte unul de 160, am uitat sa mentionez; si multe jocuri au mers binisor, dar nu perfect.

(P.S: Am observat ca nVidia GeForce 6200 e mai buna cred decat FX5500. Chiar daca e mai vechi, are mai multe functii decat FX si suporta mai multe jocuri ).

Cu toate ca FX5500 are mai multa memorie.

Multumesc si mai astept sfaturi.

O seara placuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi. Bineinteles ca nu ma pot uita la hardware de preturi colosale, insa sunt adeptul principiului "dai 100.000, 100.000 faci".

O intrebare am: sa inteleg ca Q6600 incepe sa scada in putere.. hmm.. inteleg... dar pot folosi atunci un AMD inpreuna cu un nVidia, spre exemplu? As dori cateva recomandari la procesoare.

Si referitor la HDD, cam de cat ar fi bine pt. jocuri? Am avut inainte unul de 160, am uitat sa mentionez; si multe jocuri au mers binisor, dar nu perfect.

(P.S: Am observat ca nVidia GeForce 6200 e mai buna cred decat FX5500. Chiar daca e mai vechi, are mai multe functii decat FX si suporta mai multe jocuri ).

Cu toate ca FX5500 are mai multa memorie.

Multumesc si mai astept sfaturi.

O seara placuta.

 

Sigur ca poti folosi un AMD cu nvidia. Ba daca vrei procesor sub 150 de euro, chiar as recomanda un Phenom II (un Phenom II 720 sau 955). Faza cu AMD e ca nu e foarte clar cat vor mai face procesoare pe soclu AM3, pe cand 1156 si 1366 de la Intel par sa fie de durata (deci nu ar trebui sa schimbi placa de baza la urmatorul upgrade). Si nightwish are evident dreptate, iti scriam din acelasi motiv ca ti-e suficient un sistem mainstream: e foarte putin sa ai nevoie de o placa video high-end (care practic sunt dedicate jocurilor de ultima generatie, la setari maxime si pe ecrane mari sau mai multe ecrane). Cum spuneam, ia-ti un HD 4870 sau ceva similar - e un alt univers fata de FX5500 (e efectiv de cateva ori mai performant), vei fi mai mult decat multumit cu ea.

 

HDD - nu-ti lua nimic mai mic de 640Gb, pur si simplu nu merita. 640 ,750 sau 1Tb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, HDD de 1 tb suna super :o:

Nu tin mortis sa cumpar lucruri scumpe insa imi doresc ceva bun. Cu atat dai mai multi bani, cu atat ai mai mult de castigat, dar si de pierdut in acelasi timp!

Deci unde se imbunatateste, pe o parte se si pierde.

Va dati seama ca daca iei o scula buna, nu v-a mai fi nevoie sa o schimbi multa, multa vreme. GTX295 pana va ajunge depasita ca FX5500 va trece mult timp. Asta e faci un sacrificiu dar macar stii ca ai dat banii pe o scula buna de care esti satisfacut total.

Si da, prefer sa dau banii pe ceva scump decat pe ceva ieftin ca FX5500 si sa nu poti face mai nimic pe PC. Decat sa scrii documente.. si cine nu este fan "media" pe acest forum ? :lol:

Glumesc.

Va multumesc de recomandari. Mai astept. Suna super 1TB la HDD. La memorie RAM cam cat recomandati?

Am citi pe un forum cum ca s-ar putea sa iti adaugi pana la 16GB RAM.. e posibil asa ceva???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, dar pentru un sistem de operare pe 64 de biti.

 

Si daca chiar vrei placa video high-end si scumpa, doar de'a dreaqu', esti mult mai castigat cu un ATI din seria 5000 (5850, 5870), care suporta DirectX 11.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Dupa niste analize am dedus ca ATI HD 5870 e cel mai bun. Mai ales intr-un triple crosfire :dance3:.

Totusi am o intrebare a aparut aceasta placa in romania? sau o cumperi dupa net?

Aaaa si as avea o recomandare pt. procesor. Si o placa de baza daca se poate.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×