Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

De ce sunt 2 povesti ale genezei? Discrepante in Biblie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totusi de ce exista in forma asta si de ce Dumnezeu este mentionat folosindu-se 2 nume?

Nu era mai simplu o singura poveste, clara, cronologica si un singur nume pentru Dumnezeu?

 

Probabil insa povestea a fost scrisa acum 3mii de ani...ce cultura, inteligenta, limbaj aveau atunci ? Exista doar un singur nume pentru Dumnezeu insa exista mai multe titluri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mentionasem cu ceva timp in urma ceva similar : oamenii creati in ziua a sasea , pe tipicul creari animalelor fara sa se mentioneze din ce au fost facuti si trimisi sa se inmulteasca si sa stapineasca lumea , si crearea lui Adam din lut si a Evei din coasta lui pastrati pentru experimentul Eden .

O posibila explicatie mi-a dat-o Burel001: Moise cind a scris Tanachul nu a pastrat ordinea temporala a Creatiei ci a mentionat ce si-a adus aminte din revelatiile divine in ordinea pe care si-a amintit-o . Desi sunt ateu trebuie sa admit ca explicatia are logica ei . Nu inseamna ca este obligatoriu si cea adevarata !

 

Textul in romana suna asa:

19 Şi Domnul Dumnezeu, Care făcuse din păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traducerea in engleza a paragrafului corespunzator din Tanach este urmatoarea :

 

And out of the ground the LORD God formed every beast of the field, and every fowl of the air; and brought [them] unto Adam to see what he would call them: and whatsoever Adam called every living creature, that [was] the name thereof.

 

Engleza mea nu este suficient de buna pentru a face o traducere fidela .

Exact. A facut, nu facuse, si nu apare nici un "care".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil insa povestea a fost scrisa acum 3mii de ani...ce cultura, inteligenta, limbaj aveau atunci ? Exista doar un singur nume pentru Dumnezeu insa exista mai multe titluri.

Care este acest nume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil insa povestea a fost scrisa acum 3mii de ani...ce cultura, inteligenta, limbaj aveau atunci ? Exista doar un singur nume pentru Dumnezeu insa exista mai multe titluri.

 

Si totusi... ceea ce au spus ei atunci are, pentru unii, valoare mai mare decat au descoperirile facute de oamenii de stiinta din epoca moderna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucram in domeniul constructiilor ,acum vre-o 30 de ani in orasul Cugir.Si am primit odata un plan general cu niste constructii pe un cimp.Erau doar schitate forma blocurilor,fara nici un detaliu.

Pe masura ce ne apropiam cu constructiile de acel teren, au venit planurile cu detalii si amanunte la fix.

Dumnezeu a creiat asta si asta,nu stim exact nici cind ,si nici cum.

Dupa aceea se aduc detalii la lucrurile mai importante.

Pentru a studia Geneza insa ,nu e suficient sa citesti in Engleza sau alta limba.

Acolo este vorba despre mesaje cifrate in numerele literelor din ivrit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In geneza se face o gafa ( 1 :3-5) : Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină (asta a fost in prima zi), dar absurditatea apare in momentul in care d-zeu a facut soarele ,luna si stelele abia in ziua a 4-a. Asa scrie in geneza cap 1 :14-19. Adica face lumina in prima zi, separa ziua de noapte, dar soarele il face abia a 4-a zi? Am vorbit despre chestia asa cu profa de religie si mi-a zis ca este vorba de lumina spirituala, insa nu o cred.As dori si parerile unor atei :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teme combinate .

Atunci cand deschideti un topic nou ,va rog sa verificati daca nu exista alte topice care trateaza aceiasi problematica.

 

EXTRAS DIN REGULAMENT

 

2. Inainte de scriere cautati cea mai buna categorie sau subiect pentru mesajele voastre, pentru evitarea postarii de doua ori a aceluiasi subiect sau scrierii aiurea a mesajului dumneavoastra. Va rugam sa folositi functia de CAUTARE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In geneza se face o gafa ( 1 :3-5) : Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină (asta a fost in prima zi), dar absurditatea apare in momentul in care d-zeu a facut soarele ,luna si stelele abia in ziua a 4-a. Asa scrie in geneza cap 1 :14-19. Adica face lumina in prima zi, separa ziua de noapte, dar soarele il face abia a 4-a zi? Am vorbit despre chestia asa cu profa de religie si mi-a zis ca este vorba de lumina spirituala, insa nu o cred.As dori si parerile unor atei :focus:

 

In primul verset al Bibliei se spune clar: La inceput Dumnezeu a creat cerurile si pamantul[cerurile la plural,nota bene iar pamantul ,chiar daca la singular, inseamna tot ce reprezinta generic"pamantul" ,adica materie solida organizata].

In Geneza 1,textul original,sunt folosite doua verbe traduse in romaneste prin a face.

Verbul "bara'' folosit de trei ori in versetele 1,21 si 27 cu sensul de creatio ex nihilo adica creat din nimic.

Verbul ''asah'' folosit in rest ,are sensul de a face sa apara.

Creatia Soarelui este descrisa in versetul 1 iar in ziua a patra a fost facut vizibil de pe Pamant.Creatia propriu-zisa este istorisita in primul verset.De la versetul 2 in jos nu mai este descrisa crearea Universului ,ci doar pregatirea Pamantului nostru, pentru viata care avea sa urmeze.

In prima zi Dumnezeu a zis"Sa fie lumina" .Biblia nu precizeaza de unde a venit aceasta lumina.Vorbind despre Noul Ierusalim ,Biblia la sfarsitul ei , afirma de asemenea ,ca acolo nu va mai fi nevoie de soare sau o alta sursa de lumina,caci luminatorul cetatii ceresti este Mielul[adica Iisus].La asta se refera profesoara ta de religie ,cand vorbeste despre lumina spirituala, care inca si mai mult ,devine lumina fizica prin Iisus.

Cu alte cuvinte Biblia incepe cu o lumina fara un soare vizibil si sfarseste cu o lumina fara sursa naturala.

 

Explicatia aceasta este o adaptare , din textul unei carti pe care o recomand calduros . Acolo sunt explicate din prisma stiintelor, [arheologie,fizica,astronomie,stiintele naturii,zoologie,matematica] precum si marturii ale manuscriselor sau unor personalitati, multe din asa zisele contradictii ale Bibliei :

 

Petru Popovici - "Biblia este totusi adevarata" - ED. Stephanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.....

Cu alte cuvinte Biblia incepe cu o lumina fara un soare vizibil si sfarseste cu o lumina fara sursa naturala.

 

............

 

 

Si de ce este intuneric in timpul eclipselor totale de soare ?

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×