Sari la conținut
Forum Roportal
Ionellaa

Juraminte false?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va e teama de un juramant fals? v ati jura ca nu ati facut ori ca nu ascundeti nimic, desi mintiti doar ptr a va fi bine ? dar de un astfel de juramant in biserica? va e teama poate nu de o pedeapsa imediata, poate una intr o alta lume? sunt oamenii si oameni...oameni care cred in dumnezeu....oameni care cred in dumnezeu dar fara frica LUI.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va e teama de un juramant fals? v ati jura ca nu ati facut ori ca nu ascundeti nimic, desi mintiti doar ptr a va fi bine ? dar de un astfel de juramant in biserica? va e teama poate nu de o pedeapsa imediata, poate una intr o alta lume? sunt oamenii si oameni...oameni care cred in dumnezeu....oameni care cred in dumnezeu dar fara frica LUI.

 

Dupa cite stiu eu nu se fac juraminte in Biserica cu exceptia celor de casatorie la unele culte. Gresesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cite stiu eu nu se fac juraminte in Biserica cu exceptia celor de casatorie la unele culte. Gresesc?

 

hmm...ma refer la urmatorul exemplu: partenerul/a este suspicioasa si decide sa te ia frumos de manuta sa mergeti la biserica pt a te pune sa juri ca nu ai facut nimic din ce a a auzit ( ca idee) . ai mintii? ai jura stramb ca n ai facut...desi te simti cu musca pe caciula?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca le e teama doar celor care cred si respecta cu sfintenie fiecare cuvant din Bibilie. Care nu sar peste nici o dumninica/sarbatoare religioasa fara sa se inchine in Biserica, fara sa faca post. Dar depinde de pers. pentru ca din observatiile mele in ceea ce priveste mediul in care traiesc ( localitatea) 80 % din pers. care fac ceea ce am scris mai sus, sunt cele mai rele, adica fura, certuri cu vecinii, in familie, dezbina familii, sunt suspectate de vraji, sunt pline de invidie, ura, barfa si alte chestii! Sincer mie una mi se pare foarte ciudat ca imediat dupa ce ai iesit din Biserica sa incepi sa vorbesti urat despre vecini, rude, sa faci rau! Nu cred ca acestor pers. le e frica de a jura stramb!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

persoanele de care spui tu, cu siguranta nu respecta cu sfintenie fiecare cuvant din Biblie. Vorbesti de doua categorii de oameni diametral opuse - credinciosii si fatarnicii.

 

Matei 5:33 Aţi mai auzit iarăşi că s-a zis celor din vechime: "Să nu juri str

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×