Sari la conținut
Forum Roportal
cscrisan

Nevralgie de trigemen

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! In urma unor extractii de masele m`am pricopsit cu nevralgia asta trigemen si arnold. Am fost la Dr prof universitar ganuta care m`a trimis apoi la un neurolog, mi`a dat carbamazepina de luam 3 pe zi aproape. Am dureri, de fapt arsuri foarte mari in zona de frunte, nas, urechi, maxilar. Am facut si un tomograf sapt trecuta. Raspunsul doctorilor a fost ca nu stiu de unde sunt arsurile si ca as avea sinuzita. Daca stiti un doctor mai bun, oriunde in tara, va rog puteti sa imi spune`ti? Pt ca simt ca nu mai rezist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt medic, dar iti pot spune cum am scapat eu de nevralgia de trigemen: algocalmin + aspirina + antinevralgic

Cate o pastila din fiecare, setul se ia dimineata si seara, dupa o zi si jumatate am scapat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei. am tot intrat pe forumuri mai demult, cand ma bantuia nevralgia de trigemen. imi tot aparea din cativa ani in cativa ani, la ore fixe. dureri insuportabile, ginduri negre etc. m au consultat, pe rand, 4 neurologi (in Brasov si Bucuresti!), am fost si la dentisti. ma rog, tot revenea si traiam cu frica ca ma va apuca din nou. carmabazepima n-o suport, Lyrica nu ma ajuta. a fost oribil. horor. ingrozitor, pana m-am dus in strainatate (nu mai stiam ce sa fac, eram lata, nu mai puteam lucra, trai normal etc). dupa un consult f amanuntit mi s-a prescris medicamentul TOPILEX. e tot antiepileptic, dar la mine chiar a functionat. bine, trebuie sa il iei pe o perioada mai indelungata, iti prescrie medicul programul de luat pastilele... dar e singura chestie care pana acum m-a ajutat. am revenit la viata normala. si nu mai am teama ca m-ar putea durea capul. nu i fac reclama, pe bune, dar poate o sa ajute pe unii si pe altii, care nu tolereaza celelalte antiepileptice. sanatate! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu stiu, nevralgia trigeminala este de 2 feluri, nevralgia trigeminala tipica (tipul 1) si nevralgia trigeminala atipica (tipul 2). Eu am fost diagnosticata in urma cu 3 ani (cand aveam 29 de ani) cu nevralgie trigeminala atipica, adica durerea este constanta (adica o am 99% din timp), schimbatoare in manifestare in sensul cand este violenta cu caracter fulgurant de "curent electric", survenind brusc, cand sub forma de arsura puternica, cand este ca inpunsatura unui cutit. Pentru aceasta forma atipica de nevralgie trigeminala, tratamentul si interventile sunt foarte limitate, adica infiltratiile sau interventia chirurgicala la nivelul creierului (decompresia chirurgicala) nu dau rezultate mai deloc. cei mai multi medici chiar refuza sa mai intervina cumva pentru cei cu nevralgia atipica, ci dau doar tratament. Sfatul meu e sa cautai un medic care sa stie sa faca diferenta, sa puna un diagnistic bun, sa nu fie nevoie ca cineva sa se supuna unor chinuri inutile in speranta ca o interventie ar da rezultate. Pe langa faptul ca durerea asta iti da viata peste cap, e bine sa fim bine informati sa alegem tratamente corespunzatoare. Eu personal, ca tratament iau Lyrica si Oxycodone. Dupa ce am incercat o punga de diferite medicamente, Lyrica si Oxycodone sunt singurele care ma ajuta catusi de putin.

Pentru mai multe informatii, resurse si chat, puteti accesa si site-ul www.nevralgietrigeminala.com

Mult succes si sanatate!

 

www.nevralgietrigeminala.com

informatii, resurse si chat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna andrada76...as dori daca poti sa vorbim despre nevralgia de trigemen..am vazut ca ai postat aici acum ceva ani si vreau sa ma lamuresti si pe mine cu ceva...te rog daca vezi acest mesaj raspunde mi...sunt asistenta medicala si sunt fff bulversata...o sa ti povestesc de ce spun ca s fff bulversata..te rog daca mi poti scrie pe aceasta adresa de email mada_binda@yahoo.com...nu mi poti da numarul tau de telefon sa te pot contacta...te rog ca s inebunita si eu si familia mea de situatia prin care trecem de 1 luna..multumesc..astept raspuns...Doamne Ajuta poate reusim sa vorbim cat mai repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

buna andrada76.

am inteles ca esti din ploiesti.

zici ca te-ai vindecat definitiv cu ajutorul acupuncturii?

daca nu te deranjeaza as vrea sa vorbin despre aceasta boala.

Scuze, dar nu am mai urmarit topicul de f mult timp, acum iti raspund, chiar daca este cu intarziere. Nu acupunctura m-a vindecat, acupunctura a ajutat in sensul ca acele crize dureroase se rarisera si erau mai putin dureroase (in intensitate). Compresele cu cartof, putin alcool si sare m-au vindecat. Stiu ca pare incredibil, dar asta este adevarul. Am tinut tratamentul cu cartof pe o perioada destul de lunga (cateva luni), nu am facut pauza decat de cate o zi si am continuat inca o sapt sau doua dupa ce durerile au disparut complet. Au trecut aprox. 8 ani de atunci si nu au revenit. Sper sa ajute pe toti cei care au nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti este dl dr Soare Cosmin, care trateaza cu succes nevralgia de trigemen. Se fac programari la nr tel 0722525672.


In Bucuresti este dl dr Soare Cosmin, care trateaza cu succes nevralgia de trigemen. Se fac programari la nr tel 0722525672.

 

Buna andrada76...as dori daca poti sa vorbim despre nevralgia de trigemen..am vazut ca ai postat aici acum ceva ani si vreau sa ma lamuresti si pe mine cu ceva...te rog daca vezi acest mesaj raspunde mi...sunt asistenta medicala si sunt fff bulversata...o sa ti povestesc de ce spun ca s fff bulversata..te rog daca mi poti scrie pe aceasta adresa de email mada_binda@yahoo.com...nu mi poti da numarul tau de telefon sa te pot contacta...te rog ca s inebunita si eu si familia mea de situatia prin care trecem de 1 luna..multumesc..astept raspuns...Doamne Ajuta poate reusim sa vorbim cat mai repede

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compresele cu cartof, putin alcool si sare m-au vindecat. Stiu ca pare incredibil, dar asta este adevarul. Am tinut tratamentul cu cartof pe o perioada destul de lunga (cateva luni), nu am facut pauza decat de cate o zi si am continuat inca o sapt sau doua dupa ce durerile au disparut complet. Au trecut aprox. 8 ani de atunci si nu au revenit. Sper sa ajute pe toti cei care au nevoie.

Ne-ar ajuta mult mai mult daca am avea si o reteta sau cantitati si metoda de preparare, daca nu este prea mult ca imaginez cartofi crud razuit marunt dar n-as vrea sa exagerez cu sare si ce fel de alcool???   vodka sau ... din ala albastru medicinal in State nu exista.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×