Sari la conținut
Forum Roportal
cscrisan

Nevralgie de trigemen

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in urma cu 5 luni, in urma unei extractii dentare, am dobandit o nevralgie de trigemen suparatoare, pe ramura oftalmica dreapta. dupa 2 luni, nevralgia s-a extins si la ramura oftalmica stanga. am incercat fel si fel de tratamente - antiinflamatoare, carbamazepina, reflexoterapie, acupunctura, energoterapie, masaj terapeutic, dar durerile nu au cedat complet, doar au scazut in intensitate. stie cineva un tratament care a condus la disparitia completa a durerilor de trigemen?

 

cu multumiri,

 

cosmin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai facut vreo vizita la medicul neurolog?el e cel mai in masura sa-ti dea un tratament bun.bafta!

 

da, am facut. mi-a recomandat carbamazepina, pe care organismul meu nu o poate tolera (nici macar doza minima, ca sa nu mai vorbim de doza prescrisa de 600 mg pe zi). ma simteam permanent ametit, obosit, de abia puteam sa mai vorbesc si sa gandesc, iar toate aceste lucruri in conditiile in care am luat doar 200 de mg pe zi, pentru un interval de 3 saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin, am gasit in cartea de acupunctura, nevralgia de trigemen, este pe meridianul stomacului. Punctele raspunzatoare de aceasta suferinta sint: S2, S3, S4 S5 S6, nu vreau sa vorbin chinezeste ci pe intelesul tau:

S2 se afla sub ochi pe verticala pupilei, la nivelul gaurii suborbitare, S3 un centimetru sub el, S3 la comisura buzelor, S6 la unghiu mandibulei intre cele doua insertii ale maseterului(adica sub lobul urechii 3 degete.

Hai sa facem impreuna acum putina bioenergie.Pune degetul mijlociu de la mina dreapta sub ochiul drept in S1 si mina stinga la degetul 2 de la piciorul drept . Stai 10 minute si curata meridianul de impuritati. Apoi mina dreapta sub ochiul sting si stinga la degetul 2 de la picioarul sting .

fa acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Imi pare rau ca ai ajuns sa ai nevralgie de trigemen ca si eu am avut si inca sunt in perioada de covalescenta. Solutia terapeutica trebuia intradevar sa ti-o dea neurologul (ar trebui sa postezi pe forum la cine ai fost si sa nu mai mearga nimeni la ala); poti incerca cu GABAPENTINA 3X1/zi la 8 ore (poti creste doza pana la max 3X3/zi in functie de raspunsul organismului la tratament); cat timp faci tratamentul nu ai voie sa conduci ca vei fi ametit ca naiba. De asemenea eu in faza acuta am luat antiinflamator, Indometacina sau Diclofenac de 3x1/zi la 8 ore, dar sa ai grija la reactiile adverse ale antiinflamatorului pe stomac. Ar trebui sa te vada un neurolog bun si un chirurg BMF (chirurg specialitatea buco-maxilo-faciala) care stie cate ceva despre durere; nu incepe sa iei tratament singur de capul tau. Ideea este sa mergi intr-un centru universitar (Bucuresti, Iasi, Cluj, Oradea, Timisoara) unde mai gasesti medici care stiu.

 

Medicamente pe care le mai poti incerca pentru problema ta ar fi Baclofenul(Lioresal), Fenitoina, Topamax (Topiramate), (in ultima instanta), dar ideea este sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

catre CSCRISAN .

 

Dupa aproximativ 2 ani mi-au revenit crizele nevralgiei de trigemen. Am fost consultat de foarte multi doctori , si dintr-un tip care aveam o fobie fata de pastile am ajuns sa consum antidepresive gen carbamazepina neurontin s.a. ca si cum altii serveau cele trei mese zilnice . Nu stiam de acest forum dar sa stii ca un timp am avut rezultate bune cu infiltratiile de dexametazona in punctele nevralgice ale zonei parietale stingi din pacate destul de dureroase . Nu sunt de specialitate dar in cazul meu durerile au inceput in partea stanga a osului nazal , iar in timp mi-a cuprins toti nervii de pe partea stanga precum si ganglionii . Ce sa-ti spun , durerile nu pot fi intelese decat de cei care au trecut prin asa ceva. In urma cu doi ani am consultat un medic neurolog (tanar) care mi-a prescris urmatoarea reteta : - o pastila de pentoxifilin si una de ansilan dimineata si - o pastila de pentoxifilin , una de ansilan si una de amitriptilina seara , tratamentul a fost pe operioda de 60 de zile , nu l-am tinut chiar toata perioada dar oricum aproximativ 45 de zile l-am tinut si nu am mai avut nicio problema aprox. 2 ani , bineinteles fara alcool , grija extrema la curent , bai la cap dupa care nu ieseam din casa cel putin 24 de ore . Acum crizele mi-au revenit si am inceput din nou tratamentul . Din pacate aceste tratamente iti diminueaza foarte mult puterea de lucru . Discuta cu un neurolog despre acest tratament intrucat cred ca exista un calcul in functie de greutatea fiecaruia. Cu salutari si multa bafta Eugen 0766.45.32.79. De asemenea ca antiinflamator mi-a mers bine cu , Ketonal , iar pentoxifilinul este pentru o mai buna circulatie a sangelui , ceea ca duce la un efect imadiat al pastilelor.

Editat de andriuc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo totusi din cei care sunteti diagnosticati cu "nevralgie de trigemen" s-a facut cineva bine ??? , nu de alta dar eu datorita tratamentului , nu reusesc sa port o discutie inteligibila cu cineva .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Am 20 de ani si dentistul ma diagnosticat cu nevralgie. Sincer eu cred k problemele mele sunt din cauza dintilor pentru ca acolo si simt durerea. Am vazut ca nimeni dupa forum nu a reusit sa scape de aceasta nevralgie. Ma puteti ajuta si pe mine sa imi spuneti ce simptome aveti? Sau sa imi dati un sfat pentru inceput.Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua! Am 20 de ani si dentistul ma diagnosticat cu nevralgie. Sincer eu cred k problemele mele sunt din cauza dintilor pentru ca acolo si simt durerea. Am vazut ca nimeni dupa forum nu a reusit sa scape de aceasta nevralgie. Ma puteti ajuta si pe mine sa imi spuneti ce simptome aveti? Sau sa imi dati un sfat pentru inceput.Multumesc.

Buna Ana 10 , orice ti-ar spune instinctul (referitor la durerea de dinti ) , nu-ti scoate nici un dinte , consulta un medic neurolog. Sufar de asa ceva de 2 ani .pentru relatii suplimentare . eugenandriuc@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

In urma cu multi ani am fost diagnostica cu boala asta crunta, nevralgie de trigemen bilaterala temporo-mandibulara. De atunci am luat si carmazepina, la care si doctorita mi-a zis sa nu iau in timpul zilei ca nu voi fi buna de nimic. Cand nu ma doare foarte tare atunci iau algocalmin sau antinevralgic dar cand nu mai pot de durere iau Nimesil.

 

Nu pot sa iau medicamente care taie puterea de concentrare... din cauza job-ului pe care il am. Cine ma cunoaste stie c am durerile astea insuportabile, pentru ca in rest sunt o persoana vesela. De cand sunt schimbarile astea de temperatura si de vreme am cate o criza din asta cel putin odata pe saptamana (uneori tine 2, 3 si chiar 4 zile). Nu-mi vine sa cred ca nu este nimic care sa vindece de tot aceasta boala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×