Sari la conținut
Forum Roportal
Mona6662

Oameni superficiali

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hmmm...cunosc si eu persoane pentru care tot universul ata cel fizic cat si cel spiritual se rezuma la 2 metri in fata lor si de jur imprejur.

Cunosc doua femei.Fete bune la caracter si suflet dar superficiale si in absoluta crancena ignoranta si oblivie despre tot altceva in jurul lor care nu au direct deaface cu ele. Nu poti intretine discutii cu ele pe absolut nici o tema din urmatoarele: politica,religie,implicare sociala,arta,cultura,environment,situatie globala,spiritualitate,probleme existentiale,pshihologie,filozofie,literatura,stiinta si multe alte subiecte interesante. Din spusele lor stiu faptul ca nu au citit vreodata vreo alta carte decat cele din scoala la vremea respectiva.Nu sunt interesate despre nimic altceva in lumea asta decat : bani,case,masini,haine,bijuterii,mancare,concedii,sex,filme,discoteci,petreceri.

...intr-un cuvant a good time si numai ceea ce tine de ele insisi. Nu se uita la documentare,la stiri,la ce se intampla in lume,sunt total desconectate de restul universului.Am avut odata o discutie pe tema asta si am aflat ca pur si simplu nu sunt interesate de toate chestiile astea.

Mie asa ceva mi se pare o existenta seaca si limitata.Day in si day out,totul se rezuma la ce mancam azi,cu ce ma imbrac,ce sa-mi mai cumpar,merg la munca sa castig bani ca sa am cu ce-mi cumpara ce vreau si ce trebuie,vin acasa,incepe American Idol sau Sex and the City la TV,Sambata iesim la club,anul asta merg in Cuba...in rest sunt orb,surd si mult la orice altceva.Si uite asa trec anii si da ortul popii multumiti de existenta asta in a bubble.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmm ... cunosc si eu persoane ...

 

 

 

pentru care doar Sex and the City si vacanta in Mexico si Romania reprezinta viata si UNIVERSUL!!! toti pocaitii intra in categoria asta car nici macar nu vorbesc cu cineva de alta religie. Si de tot ce au nevoie doar in Biblie o cauta!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singura care tanjeste dupa asta. Sfat : alege un context potrivit si ofera un exemplu . Puterea exemplului e mare . Bine ca la inceput nu se vor inghesui toti dar in timp toti se vor intoarce la esenta . E o ciclitate temporala . Cine se aseamana se aduna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Limba folosita pe forum este romana.

 

- Pe acest forum este permisa doar folosirea limbii romane. Va rugam sa limitati folosirea altor limbi la citate sau fraze bine cunoscute (sau traduse) si doar cand acest lucru este in concordanta cu situatia respectiva. Exceptie fac teme cuprinse in sectiunea "International Area".

 

 

Titlul topicului a fost editat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa intelegi un lucru. Daca acei oameni iti sunt apropiati, sunt acolo pentru ca tu ii atragi. Ti-a zis cineva mai sus "cine se aseamana, se aduna". Chiar daca tu consideri ca esti departe, ca idei, de acei oameni, esti mai aproape decat crezi pentru ca ceva din tine, din esenta ta, rezoneaza fix cu aceasta atitudine.

 

Schimba ceva.

nu e chiar asa. majoritatea oamenilor sunt superficial si fie ca vrei, fie ca nu tot intri in contact cu ei. iti poti alege prietenii, dar nu-ti poti alege colegii de clasa, colegii de munca, etc. ea e o fire mai sensibila si poate prea analitica si nu se poate abtine sa nu observe. asta pt ca e la inceput (probabil ca e la varsta adolescentei). mai tarziu va vedea asta ca parte din viata si o va lua ca atare.

bravo ei ca vrea sa faca o diferenta! :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×