Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Sfantul Spiridon care a trait in anii 300 si caruia i se schimba si acum anual papucii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum se face ca esti contrazis de crestinii de pana la 1500 ?

Poate de asa zisii crestini de pana la 1500, dar nu de Biblie!

 

 

Cum poti sa zici ca sa nu ne rugam pentru morti cand IIsus face rugaciune pentru mortul Lazar?

Arata-mi si mie unde se roaga pentru iertarea pacatelor mortului...si mai vorbim.Restul e apa-n piua.

 

Hans hai la credinta adevarata.

Care-i aia in opinia ta?Ma tem ca o sa-mi spui ca-i aia unde se saruta moaste(ramasite ale unor cadavre inhumate), sau ...mai bine hai pe topicul despre originea si crezul B.O si raspunde-mi la intrebari.Daca reusesti, fara balarii din alea extrabiblice, te cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este conştient după moarte: Apocalipsa 6. 9-11

11. Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintele Teofil de la Manastirea Sambata a trecut la cele vesnice. Dumnezeu sa-l odihneasca. Sa dea Dumnezeu sa ajunga in rai. Parintele Teofil este un parinte care s-a rugat tot timpul pentru mine si sunt sigur ca se va mai ruga pentru mine si din rai. Dupa ce am fost la parintele si l-am rugat sa se roage pentru mine mi s-au intampla multe harisme care pe de o parte m-au indepartat de pacate si mi-amintesc cu frica de ele, si pe de alta parte care m-au apropiat de Biserica s care au fost frumoase si imi amintesc cu placere de ele.

http://www.crestinortodox.ro/interviuri/70...la-cele-vesnice

Inca odata Dumnezeu sa-l ierte si sa dea Dumnezeu sa ajunga in rai.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost cu adevarat sfant, cu siguranta a avut si simtul umorului, de aceea imi permit sa fac o gluma pe care sper sa o savureze acolo unde e, recomandandu-i niste papuci Geox sau niste incaltari garantate cel putin cativa ani, avand in vedere ca ne gasim in era tehnologica :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marea schisma care a impartit crestinismul in cele 2 mari ramuri (catolica si ortodoxa) s-a produs in 1054

 

cum putea sfantul tau fi ortodox in 325?!

 

nu stii ? !

vai! pentru ca dumnezeu este ortodox, sfintii sunt ortodoxi tot ce misca-n tara asta (si nu numai ) este ortodox !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ortodoxia = dreapta credinta

Daca a avut dreapta credinta inseamna ca a fost ortodox.

Dumnezeu le face pe toate dar la rugaciunile sfintilor.

Acolo am dat ce spuneau niste oameni ce au fost ajutati de sfinti

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ortodoxia = dreapta credinta

Daca a avut dreapta credinta inseamna ca a fost ortodox.

E tare de tot asta! :doh:

Ortodoxia de astazi e dreapta credinta, tot la fel cum Petru a fost primul papa. :yes:

Ca religie, este foarte usor pentru orice cult sa-si aroge o titulatura de "drept credincios". Mai greu insa esential este sa demonstreze ca doctrina acestei "drept credinte" este intr-adevar dreapta credinta. In cazul dogmei "dreptei credinte", se vede exact contrariul a ceea ce inseamna dreapta credinta. Nu intru in detalii, insa amintesc:idolatrie, ispitirea lui Dumnezeu prin slujbe pentru morti, uciderea ca fiind acceptabila, necuratie prin inchinarea inaintea unor resturi de cadavre, schimbarea poruncii a patra, basme adaugate la scriptura, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×