Sari la conținut
Forum Roportal
sergiu21

Științe inițiatice: kaballa, gnosticism, hermetism s.a

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fiinca acel maestru a pierdut timp ca sa invete ceea ce a invatat si acum isi cere pretul , in trecut maestrului i se aducea mancare de catre discipoli sau familiile acestora . in societatea noastra bazata din ce in ce mai mult pe materie/bani... fiecare isi vinde cunoasterea intr-un anume fel unii mai ieftin altii mai scump . putini sunt cei ce ofera ceva gratis .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, intr-un fel sau altul trebuie sa ne trezim, sa urmam o cale, un sens.Nu putem trai toata viata criticand sistemul.Toate aceste religii bazate pe autocunoastere si autodepasire par a spune adevaruri fundamentale legate de ceea ce inseamna viata si universul in sine si il explica pe Dumnezeu intr-un mod foarte profund.Problema e ca majoritatea 'scolilor de iluminare' cer bani si astfel nu mai sti ce sa crezi.E manipulare sau au nevoie de bani pentru a plati locurile unde se tin cursurile sau mai stiu eu ce alte cheltuieli? E cineva care urmeaza cursuri de reiki, inforenergie, kaballa, hermetism sau altele si care e dispus sa discute deschis?Pace voua!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, intr-un fel sau altul trebuie sa ne trezim, sa urmam o cale, un sens.Nu putem trai toata viata criticand sistemul.Toate aceste religii bazate pe autocunoastere si autodepasire par a spune adevaruri fundamentale legate de ceea ce inseamna viata si universul in sine si il explica pe Dumnezeu intr-un mod foarte profund.Problema e ca majoritatea 'scolilor de iluminare' cer bani si astfel nu mai sti ce sa crezi.E manipulare sau au nevoie de bani pentru a plati locurile unde se tin cursurile sau mai stiu eu ce alte cheltuieli? E cineva care urmeaza cursuri de reiki, inforenergie, kaballa, hermetism sau altele si care e dispus sa discute deschis?Pace voua!

In functie de caz, amandoua variantele sunt corecte. Sau pot fi si o plata pentru tine.

Nu-ti poate spune nimeni sa urmezi cursurile unei scoli sau al alteia. De ce? Pentru ca nimeni nu traieste in papucii tai, ca sa zic asa. Fiecare dintre noi avem drumul nostru pe care trebuie sa-l parcurgem, lectiile noastre, obstacolele peste care trebuie sa trecem etc.

Cauta sa te cunosti pe tine cat mai bine si sa inveti sa-ti asculti sufletul. El iti va spune intotdeauna ce este mai bine pentru tine. Trebuie sa vezi care anume, dintre scoli, ti se potriveste mai bine. Incearca sa nu faci o salata din toate. :crazypilot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In functie de caz, amandoua variantele sunt corecte. Sau pot fi si o plata pentru tine.

Nu-ti poate spune nimeni sa urmezi cursurile unei scoli sau al alteia. De ce? Pentru ca nimeni nu traieste in papucii tai, ca sa zic asa. Fiecare dintre noi avem drumul nostru pe care trebuie sa-l parcurgem, lectiile noastre, obstacolele peste care trebuie sa trecem etc.

Cauta sa te cunosti pe tine cat mai bine si sa inveti sa-ti asculti sufletul. El iti va spune intotdeauna ce este mai bine pentru tine. Trebuie sa vezi care anume, dintre scoli, ti se potriveste mai bine. Incearca sa nu faci o salata din toate. :crazypilot:

Pana la urma nu vreau decat sa il gasesc pe Dumnezeu si sa fiu impacat cu mine insumi.Dar intrebarile mele nu-si gasesc raspuns nici la televizor, nici in psihologie, nici in neurologie, nici in filozofie, nici in fizica cuantica.M-am saturat sa tot analizez, sa dezbat, sa ma contrazic...Vreau sa simt, sa iubesc, sa traiesc, dar neingradit de nevoile de posesie, atasament emotional etc.Doar prin inalatare spirituala poti sa invingi aceste dependente sentimentale si sa gasesti bucuria de a trai pur si simplu momentul.Si elevarea spirituala nu o gasesti daca nu ai niste linii directoare...Asa ca va intreb:Aveti incredere in vreuna din 'institutiile' spirituale din Romania?Vi se pare corect sa platiti pentru invataturi spirituale?Avem nevoie de o religie pentru a duce o viata completa?A fi adeptul unei credinte anume inseamna a fi 'fanatic' sau a avea 'creierul spalat'?De exemplu, hermetismul cu cele 7 principii ale sale nu contrazice nici o religie si nici o stiinta.Nu poti spune ca un hermetic e fanatic, e prea intelept pentru a-l numi asa.Deci, exista cineva care urmeaza cursuri 'neconventionale', ezoterice pe acest forum?As dori parerile voastre cu privire la aceste stiinte initiatice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toate sunt bune daca te ajuta sa te dezvolti si sa vrei sa faci bine . nu tre sa cauti puteri . goleste mintea , dumnezeu este in tot si in toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma nu vreau decat sa il gasesc pe Dumnezeu si sa fiu impacat cu mine insumi.

Asta nu o vei realiza decat prin munca personala. Nici o scoala nu-ti va aduce impacarea, ci tu trebuie sa lucrezi cu tine, sa-ti infrunti demonii, cum se zice. :crazypilot:

Dar intrebarile mele nu-si gasesc raspuns nici la ........, nici in psihologie, nici in neurologie, nici in filozofie, nici in fizica cuantica.

Culmea stii care este? :help:

Raspunsul se gaseste in tot ce ai enumerat aici.. si in plus. Nimeni nu detine adevarul absolut, sunt toti o particica mica din acest intreg.

M-am saturat sa tot analizez, sa dezbat, sa ma contrazic...Vreau sa simt, sa iubesc, sa traiesc, dar neingradit de nevoile de posesie, atasament emotional etc.

Pai simte, iubeste, traieste, dar apoi analizeaza tot ce ti se intampla. Deschide-ti si mintea si sufletul in egala masura. :haha:

Doar prin inalatare spirituala poti sa invingi aceste dependente sentimentale si sa gasesti bucuria de a trai pur si simplu momentul.Si elevarea spirituala nu o gasesti daca nu ai niste linii directoare...Asa ca va intreb:Aveti incredere in vreuna din 'institutiile' spirituale din Romania?Vi se pare corect sa platiti pentru invataturi spirituale?Avem nevoie de o religie pentru a duce o viata completa?A fi adeptul unei credinte anume inseamna a fi 'fanatic' sau a avea 'creierul spalat'?De exemplu, hermetismul cu cele 7 principii ale sale nu contrazice nici o religie si nici o stiinta.Nu poti spune ca un hermetic e fanatic, e prea intelept pentru a-l numi asa.

Cred ca, cel putin partial, ai deja raspunsul la aceste intrebari. :doh:

Si nu cred ca gresesc daca afirm ca esti pe drumul cel bun.

Legat de plata, gandeste-te la faptul ca inainte aceste scoli erau ermetice, la ce presupunea intrarea intr-o astfel de scoala. Nu plateai material, dar plateai cu viata ta. (nu in sensul ca te omorau, nu te gandi la asta)

Deci, exista cineva care urmeaza cursuri 'neconventionale', ezoterice pe acest forum?As dori parerile voastre cu privire la aceste stiinte initiatice.

Nu stiu daca parerea unuia sau altuia referitoare la o scoala sau alta, ti-ar fi de folos. Sau daca ar fi indicata. Nu trebuie sa-ti croiesti drumul in functie de parerile altora.

Incearca si vezi ce ti se potriveste. :roll:

Si-ti repet un lucru: incearca sa nu faci o salata din toate. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vroiam sa ma conving daca e bine sau nu sa urmezi o scoala de genul asta.Probabil va trebui sa ma inscriu pana la urma la niste 'cursuri' de spiritualitate ca sa experimentez...Pana la urma nu am nimic de pierdut, oricum dam banii pe toate prostiile.Daca voi fi manipulat sau nu, ramane sa decid eu prin puterea mea de a discerne realitatea.Si tot eu voi hotari care din organizatiile, gruparile ce lupta pt binele societatii e cea mai potrivita pentru mine.Ca granita dintre bine si rau e foarte, foarte subtila e alta poveste si iarasi depinde de mine cat de intelept voi deveni astfel incat sa actionez cat mai corect in situatiile de viata ivite.Da, toate acele stiinte pe care le-am enumerat imi dau raspunsuri, insa misticismul religios parca inglobeaza toate descoperirile stiintifice sau speculatiile filozofice.De exemplu, sentimentul care te cuprinde citind o carte de Eliade despre samanism e mult mai profund decat acela pe care ti-l produce faptul ca ai aflat care anume parte a creierului se ocupa cu limbajul.Cel putin asa e la mine...Dar bine, aici sunt foarte subiectiv.Poate ca asta e o pasiune si trebuie sa o urmez.Hai ca m-am confesat destul.Va multumesc pentru sfaturi.Pa-pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt masonii "aia rai" la care te referi sunt unii politeisti, altii atei, iar majoritatea atei si ignoranti cu fluturasi si bani prin creier, deci nu au nici o legatura cu Cabala.

 

Eu am cunoscut personal masoni "din aia rai" :( Spiritualitatea lor este o varza new-age cu tendinte spre magie si spiritism. Iar Cabala este o cu totul alta mancare de peste, este o stiinta esoterica care are la baza Biblia. Dar pariez ca n-ai cunoscut masoni din categoria new-age, si n-ai studiat Cabala. Si de asemenea pariez ca nu faci diferenta intre diferite organizatii esoterice care nu pot fi incluse toate in "galeata masonica rea".

 

Kabbalisti işi prezintă cu aroganţă erezia ca fiind ştiinţă, dacă e ştiinţă e ştiinţa magiei, nimic altceva. Adoratorii practicii vrăjitoreşti numită kabbala, pretind că sunt cunoscători rafinaţi a Legii Vechi, dar ignoră cu desăv
Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×