Sari la conținut
Forum Roportal
Onk Dublin

Va rog o recomandare pentru reseller

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Momentan am hosting de reseller la hostway.ro . N-am sa incep sa enumar motivele pentru care sunt foarte nemultumit de ei in cei 4 ani de hosting, dar am sa spun ca nu am trecut la alta firma atat din teama de a nu intampina aceleasi neajunsuri cat si datorita mutarii tuturor domeniilor, site-urilor etc. Din cate am inteles, procesul de mutare de la un hosting la altul e destul de anevoios.

 

M-ar interesa un host ca si reseller

- pe un server romanesc,

- cu nameserver dedicat (e o chestie de imagine, dar tin musai sa fie astfel),

- sa fie pe sistem Linux, cu sistem Cpanel (optional)

- trafic nelimitat,

- nr. nelimitat de domenii, subdomenii, conturi mail, conturi ftp, baze de date MySql, ultima versiune PHP instalata,

- in jur de 17.000 MB spatiu

- si... sa nu depaseasca 300 - 350 lei/luna.

 

Adica aproape ce am acum, dar la o firma mai ... eficienta.

 

De asemenea, m-ar interesa sa stiu daca firma la care as trece s-ar putea ocupa de mutarea tuturor domeniilor, fisierelor si bazelor de date de pe un server pe celalalt free of charge. Din cate stiu, e mai usor pentru ei decat pentru mine, ca si reseller. Dar... sa vedem.

 

Am peste 35 domenii gazduite pe actualul server, o multime de baze de date si setari. Nu-mi pot permite sa am site-uri nefunctionale dupa mutarea pe celalalt server, nici sa fiu dat in judecata sau sa mi se ceara sa refac site-urile intr-un termen limita.

 

Am gasit ceva la Romarg (http://www.inregistrare-domenii.ro/reseller-hosting.html), insa nu stiu cat de seriosi sunt (am un client EXTREM de sensibil la anumite probleme de downtime din moment ce plateste foarte mult pt publicitate online, in jur 1500 euro pe luna). Am mai vazut cateva firme care spun ca ofera ce caut eu si care pe unele forumuri au recenzii bune, pe altele sunt injurati sau au primit bile negre.

 

As vrea, daca nu exagerez cu cererea mea, sa veniti cu propuneri de hosting care sa indeplineasca cerintele de mai sus, cu stelute adaugate fiecarei firme (1- 5), ca si vot pro pe care il oferiti acelei firme.

 

Va multumesc foarte mult pentru orice raspuns, sper sa fi fost destul de explicit si sa fi folosit corect termenii tehnici.

 

P.S. Nu vreau raspunsuri de genul "Firma X e cea mai tare, pt ca imi gazduiesc cele 10 site-uri ale mele". Sa argumentati, va rog, daca se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Momentan am hosting de reseller la hostway.ro . N-am sa incep sa enumar motivele pentru care sunt foarte nemultumit de ei in cei 4 ani de hosting, dar am sa spun ca nu am trecut la alta firma atat din teama de a nu intampina aceleasi neajunsuri cat si datorita mutarii tuturor domeniilor, site-urilor etc. Din cate am inteles, procesul de mutare de la un hosting la altul e destul de anevoios.

 

M-ar interesa un host ca si reseller

- pe un server romanesc,

- cu nameserver dedicat (e o chestie de imagine, dar tin musai sa fie astfel),

- sa fie pe sistem Linux, cu sistem Cpanel (optional)

- trafic nelimitat,

- nr. nelimitat de domenii, subdomenii, conturi mail, conturi ftp, baze de date MySql, ultima versiune PHP instalata,

- in jur de 17.000 MB spatiu

- si... sa nu depaseasca 300 - 350 lei/luna.

 

Adica aproape ce am acum, dar la o firma mai ... eficienta.

 

De asemenea, m-ar interesa sa stiu daca firma la care as trece s-ar putea ocupa de mutarea tuturor domeniilor, fisierelor si bazelor de date de pe un server pe celalalt free of charge. Din cate stiu, e mai usor pentru ei decat pentru mine, ca si reseller. Dar... sa vedem.

 

Am peste 35 domenii gazduite pe actualul server, o multime de baze de date si setari. Nu-mi pot permite sa am site-uri nefunctionale dupa mutarea pe celalalt server, nici sa fiu dat in judecata sau sa mi se ceara sa refac site-urile intr-un termen limita.

 

Am gasit ceva la Romarg (http://www.inregistrare-domenii.ro/reseller-hosting.html), insa nu stiu cat de seriosi sunt (am un client EXTREM de sensibil la anumite probleme de downtime din moment ce plateste foarte mult pt publicitate online, in jur 1500 euro pe luna). Am mai vazut cateva firme care spun ca ofera ce caut eu si care pe unele forumuri au recenzii bune, pe altele sunt injurati sau au primit bile negre.

 

As vrea, daca nu exagerez cu cererea mea, sa veniti cu propuneri de hosting care sa indeplineasca cerintele de mai sus, cu stelute adaugate fiecarei firme (1- 5), ca si vot pro pe care il oferiti acelei firme.

 

Va multumesc foarte mult pentru orice raspuns, sper sa fi fost destul de explicit si sa fi folosit corect termenii tehnici.

 

P.S. Nu vreau raspunsuri de genul "Firma X e cea mai tare, pt ca imi gazduiesc cele 10 site-uri ale mele". Sa argumentati, va rog, daca se poate.

 

Romarg sunt seriosi..

eu am cumparat de la ei 2 domenii si le-am hostuit tot la ei..

 

domeniul principal de activitate il am hostuit de BeOnline ( romtelecom )

eu, personal, sunt multumit de BeOnline desi am avut cateva probleme cu ei in 3 ani de cand sunt la ei.

cea mai nasoala a fost atunci cand m-am trezit cu "magazinul" gol..

( dar se pare ca a fost o problema de script deoarece in mysql erau produsele )

 

BeOnline sunt prompti cand este vorba de client fidel si cu hosting mare..

 

alegerea o faci tu..

 

http://www.beonline.ro/

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romarg sunt seriosi..

eu am cumparat de la ei 2 domenii si le-am hostuit tot la ei..

 

domeniul principal de activitate il am hostuit de BeOnline ( romtelecom )

eu, personal, sunt multumit de BeOnline desi am avut cateva probleme cu ei in 3 ani de cand sunt la ei.

cea mai nasoala a fost atunci cand m-am trezit cu "magazinul" gol..

( dar se pare ca a fost o problema de script deoarece in mysql erau produsele )

 

BeOnline sunt prompti cand este vorba de client fidel si cu hosting mare..

 

alegerea o faci tu..

 

http://www.beonline.ro/

 

Multam de raspuns. Totusi beonline.ro nu au ce caut eu.

 

- cel mai mare pachet e de 6 Gb, adica nici macar site-urile pe care le gazduiesc acum nu incap;

- cel mai mare pachet are 20 baze de date ... nici o treime din cate folosesc deja;

- e pentru un sigur domeniu.

 

To la Romtelecom, am gasit virtualserver.ro, pentru reselleri. Cel mai mare pachet e de 10 Gb. E mic si e scump (60 euro/luna).

 

Deci sa raman la Romarg pana la alte variante mai bune.

 

Daca mai sunt reselleri cu mai mult de 20 de domenii gazduite la Romarg si sunt foarte multumiti de ei - va rog o bila alba aici, sa ma ajutati sa iau o decizie buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

 

Momentan am hosting de reseller la hostway.ro . N-am sa incep sa enumar motivele pentru care sunt foarte nemultumit de ei in cei 4 ani de hosting, dar am sa spun ca nu am trecut la alta firma atat din teama de a nu intampina aceleasi neajunsuri cat si datorita mutarii tuturor domeniilor, site-urilor etc. Din cate am inteles, procesul de mutare de la un hosting la altul e destul de anevoios.

 

M-ar interesa un host ca si reseller

- pe un server romanesc,

- cu nameserver dedicat (e o chestie de imagine, dar tin musai sa fie astfel),

- sa fie pe sistem Linux, cu sistem Cpanel (optional)

- trafic nelimitat,

- nr. nelimitat de domenii, subdomenii, conturi mail, conturi ftp, baze de date MySql, ultima versiune PHP instalata,

- in jur de 17.000 MB spatiu

- si... sa nu depaseasca 300 - 350 lei/luna.

 

Adica aproape ce am acum, dar la o firma mai ... eficienta.

 

De asemenea, m-ar interesa sa stiu daca firma la care as trece s-ar putea ocupa de mutarea tuturor domeniilor, fisierelor si bazelor de date de pe un server pe celalalt free of charge. Din cate stiu, e mai usor pentru ei decat pentru mine, ca si reseller. Dar... sa vedem.

 

Am peste 35 domenii gazduite pe actualul server, o multime de baze de date si setari. Nu-mi pot permite sa am site-uri nefunctionale dupa mutarea pe celalalt server, nici sa fiu dat in judecata sau sa mi se ceara sa refac site-urile intr-un termen limita.

 

Am gasit ceva la Romarg (http://www.inregistrare-domenii.ro/reseller-hosting.html), insa nu stiu cat de seriosi sunt (am un client EXTREM de sensibil la anumite probleme de downtime din moment ce plateste foarte mult pt publicitate online, in jur 1500 euro pe luna). Am mai vazut cateva firme care spun ca ofera ce caut eu si care pe unele forumuri au recenzii bune, pe altele sunt injurati sau au primit bile negre.

 

As vrea, daca nu exagerez cu cererea mea, sa veniti cu propuneri de hosting care sa indeplineasca cerintele de mai sus, cu stelute adaugate fiecarei firme (1- 5), ca si vot pro pe care il oferiti acelei firme.

 

Va multumesc foarte mult pentru orice raspuns, sper sa fi fost destul de explicit si sa fi folosit corect termenii tehnici.

 

P.S. Nu vreau raspunsuri de genul "Firma X e cea mai tare, pt ca imi gazduiesc cele 10 site-uri ale mele". Sa argumentati, va rog, daca se poate.

 

daca mai ai nevoie de hosting da-mi un pm si iti prezint o oferta foarte buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×