Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Placinta cu dovleac

Postări Recomandate

Ti se par gretoase fripte in ulei, dar alea unse cu untura si usturoi sunt delicioase?

 

Are ceva dreptate Unknown: cand prajesti langosii in ulei, atunci se imbiba foarte mult. Aia copti sunt mai usurei, chiar si daca-i ungi un pic cu untura. Dar sigur, pana la urma totul e o chestiune de gust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti se par gretoase fripte in ulei, dar alea unse cu untura si usturoi sunt delicioase?

 

alea coapte in cuptorul de paine noi le mancam umplute cu:

urda cu ou si zahar

cas, marar si ceapa verde

prune

...si mai era ceva( ca aproape fiecare area alta umplutura preferata), dar imi scapa acum

 

dar si eu le prefer in locul langosilor

 

chestie de gust, probabil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti se par gretoase fripte in ulei, dar alea unse cu untura si usturoi sunt delicioase?

 

 

Da. Am vazut o romanca cum le facea pe aragaz electric, nu fierbea repede uleiul si-l absorba totul din cratita coca de paine cumparata, dar si pe You Tube am vazut pe una in actiune si tot grase erau. In comparatie cu cele coapte pe jar, aproape in cenusa care sint groase ca o lipie de vreo 3-4 cm si se freca un catel de usturoi pe partea de sus si pe urma cu pana de uns am aplicat un strat subtire de untura calda care s-a si evaporat de la caldura intensa!!! O aroma daca a ramas din ea pe toata lipia si l-am mancat in cinci, nu una eu singura!!! Era in Secuime si acolo nu se abuza de untura sau de nici un alt aliment, doar un pic primeam din orice, cat o adiere de vant, eram slabe cat o scobitoare, eu cu sora mea si doi frati mai mici. Eram recompensati cu lipia pentru ca am ajutat sa tinem covata cand mama framanta painea, si spalam toate ustensilele dupa ce era gata cu painea pusa in cuptor. Covata era cat o cada/vana de baie ... caram si apa cu galeata si-l lasam aproape steril, mama a fost asistenta medicala VOLUNTARA langa chirurg pe front in al II_lea Razboi Mondial, avea diploma pentru meseria asta. Ne-a crescut sanatosi si curati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eram recompensati cu lipia pentru ca am ajutat sa tinem covata cand mama framanta painea, si spalam toate ustensilele dupa ce era gata cu painea pusa in cuptor. Covata era cat o cada/vana de baie ... caram si apa cu galeata si-l lasam aproape steril, mama a fost asistenta medicala VOLUNTARA langa chirurg pe front in al II_lea Razboi Mondial, avea diploma pentru meseria asta. Ne-a crescut sanatosi si curati.

 

Frumos. Si eu imi amintesc cum facea bunica mea din Dobrogea paine. De cu seara adunam snopii de coceni de porumb sau de taieturile de la viţa de vie ca sa ardem cuptorul de pamant. De dimineata framanta painea, o lasa sa creasca in copaie (sau covata), apoi ardea cuptorul, o cocea si cand o scotea ne venea sa mancam toate 7 painile deodata! Din painea facuta din prima faina care se macina intr-un an batrana facea colihia: cand scotea prima paine, o rupea in bucati si o inmua intr-un castron cu putin vin rosu si presara deasupra un pic de zahar. Era mare sarbatoare!

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Am vazut o romanca cum le facea pe aragaz electric, nu fierbea repede uleiul si-l absorba totul din cratita coca de paine cumparata, dar si pe You Tube am vazut pe una in actiune si tot grase erau. In comparatie cu cele coapte pe jar, aproape in cenusa care sint groase ca o lipie de vreo 3-4 cm

Da, dar alea sunt altceva complet diferit, Longosii sau gogosile (ca sunt cu branza, gris si oua sau cu gem) au un alt gust si o alta textura fripte in ulei, decat lipiile coapte pe tabla sau in foc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prajitura de toamna/iarna cu gust si aroma excelenta. Se mai poate imbogati cu frisca la servit sau langa inghetata, cald sau rece. Daca ramane material de blat se poate face frunze din ea sau alte figurine si decora sau doar un grilaj. Coaja de lamiie ii face bine dar si ceva rom sau brandy in umplutura adaugat la urma dar si un pic de enibahar, cardamom si cuisoare macinate extra fin/praf.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×