Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Placinta cu dovleac

Postări Recomandate

eu vroiam sa zic ca n-am vazut dovleci cu coaja alba de copt, doar portocalii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De exemplu baclavaua (sarailie), braga, o bautura f buna si hranitoare...

 

 

Nu mai zici de smochini care rezista doar aici in sud...

 

Acum sunt si eu (un mic) curios: mai exista braga? De vreo cativa ani in calatoriile mele prin Constanta am vrut sa mai iau, dar nu am mai vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum sunt si eu (un mic) curios: mai exista braga? De vreo cativa ani in calatoriile mele prin Constanta am vrut sa mai iau, dar nu am mai vazut.

Nu stiu in Constanta, dar in Turnu Severin exista o familie de turci care face o braga f buna. Au cateva locatii in oras unde o vand. Vara, cand plec in oras la cumparaturi si nu apuc sa iau micul dejun, beau o braga si pana la pranz nu-mi mai trebuie nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu in Constanta, dar in Turnu Severin exista o familie de turci care face o braga f buna. Au cateva locatii in oras unde o vand. Vara, cand plec in oras la cumparaturi si nu apuc sa iau micul dejun, beau o braga si pana la pranz nu-mi mai trebuie nimic.

 

Multumesc. Acum, pentru a bea braga am doua solutii: ori bat jumate din tara pana la Turnu Severin, ori imi fac singur. Ai vreo reteta? Sau are cineva vreo reteta? Nu poate fi mai greu decat sa faci socata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc. Acum, pentru a bea braga am doua solutii: ori bat jumate din tara pana la Turnu Severin, ori imi fac singur. Ai vreo reteta? Sau are cineva vreo reteta? Nu poate fi mai greu decat sa faci socata.

Au mai incercat si altii sa faca braga in Severin. Am baut odata, dar nu se compara. Exista un secret. Am inteles ca trebuie amestecata f mult ca sa aiba acea consistenta, sa nu ramana apa chioara la suprafata.

Solutia potrivita e sa faci o excursie, sa vezi ce frumuseti avem pe aici prin zona.... urmareste topicul de la fotografie, Drobeta Turnu -Severin. Poate iti deschide apetitul pt braga :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Solutia potrivita e sa faci o excursie, sa vezi ce frumuseti avem pe aici prin zona.... urmareste topicul de la fotografie, Drobeta Turnu -Severin. Poate iti deschide apetitul pt braga :stars:

 

Will do. Apetitul pentru braga deja exista. Poate ar trebui sa facem o harta a tarii, pe care sa marcam fiecare oras cu bauturile si mancarurile mai deosebite, cu ciudateniile sau mancarurile specifice. Asa as sti: daca merg la Turnu Severin beau braga, la Timisoara mananc rulada cu mac, daca merg la targu Mures iau k

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×