Sari la conținut
Forum Roportal
irca

Placinta cu dovleac

Postări Recomandate

in banat se face in foi de foetaj, dar un soi de dovleac special- lunguiet...si portocaliu intens

ce am gustat eu era cumplit de dulce, dar ma gandesc ca tinea de cantitatea de zahar pusa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ingredinte:

1.5 kg umplutura dovleac, 1pahar mare de zahar, 2 pliculete zahar vanilat, foi aluat.

 

 

Nu se mai adauga nimic in umplutura???

 

Scortisoare, cuisoare, nutmeg, allspice, cardamom .... pentru aromarea dovleacului .... nimic din astea????

un pic de smantana dulce lichida/crema sau lapte organic cu grasime 100%, oua .... coaja de lamiie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se mai adauga nimic in umplutura???

 

Scortisoare, cuisoare, nutmeg, allspice, cardamom .... pentru aromarea dovleacului .... nimic din astea????

un pic de smantana dulce lichida/crema sau lapte organic cu grasime 100%, oua .... coaja de lamiie ...

 

poti pune daca vrei

 

cuisoare = nutmeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cuisoare = nutmeg

 

Nu, este o nuca mica foarte tare, se da pe razatoare, are o aroma aparte.

Se vinde si praf, e bine sa-l mirosi si daca nu-ti place sa nu-l cumperi, sa nu pierzi bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati facut aluat din asta?

 

Tarta cu dovleac si sirop

1304_1257942493.jpg

Ingrediente (pentru 8 persoane): 250 g faina, 125 g unt moale, 500 g miez de dovleac, 250 g smantana dulce, 20 cl sirop (la alegere), 1/2 lingurita esenta de vanilie, 2 oua, sare.

Mod de preparare: * Amestecati faina, untul si sarea cu putina apa, pentru a obtine un aluat omogen. Formati o bila si lasati aluatul sa se odihneasca o ora la frigider. * Taiati miezul de dovleac bucati, fierbeti-l cu putin sirop de fructe intr-o cratita cu capac si lasati-l sa se raceasca. Maruntiti-l, apoi, cu mixerul, adaugand si siropul ramas, smantana si vanilia si la urma incorporati ouale. * Ungeti cu ulei o forma de tarta si tapetati-o cu aluatul intins pe planseta. Turnati deasupra umplutura, dati tarta la cuptor si lasati-o sa se coaca 40-50 de minute, pana ce se incheaga umplutura. Dupa ce s-a racit, scoateti tarta din forma si serviti-o complet rece.

 

Sursa: Formula AS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebare: cei care se folosesc pt Halloween sunt buni pentru pus la cuptor?

In zona mea acestia galbeni sunt pentru porci, iar pentru prajitura (sunt f buni si simpli, copti in cuptor) se folosesc cei albi.

post-92094-1258637209_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aia albi sunt dovleci de Severin :) , in Maramu`n-am vazut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×