Sari la conținut
Forum Roportal
Tisusu

Am o problema

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut , am si eu o problema. nu prea am avut prietene pana acuma...daca stau sa ma gandesc mai deloc. e o poveste unpic mai lunga: anul trecut am revazut o fata pe care nu o mai vazusem de multi ani(3-4) si mi-a placut de ea, stiu sigur ca si eu ii placea de mine. ea nu mi-a zis, eu nu i-am zis ... un prieten comun mi-a zis mie ca ea i-a zis ca ii place de mine si tot asa... dar atunci a intervenit o problema... eu m-am cam fastacit... nu prea stiam ce sa fac, ma gandeam ca o cunosc de foarte mult timp (desi nu o vazusem de mult, pana atunci in fiecare vacanta ne intalneam, dar eram mici si nu aveam treaba cu dragostea si chestii). Cum spuneam un an de zile am incercat sa o evit cat mai mult, pur si simplu gandul sa fiu cu o fata pe care o stiu de atata timp ma nelinistea. Nici ea nu a mai zis nimik si asa a trecut un an. Anul asta ne-am intalnit si sincer nu mi-a mai pasat ca o stiam de mult si am zis sa incerc sa o cuceresc. Ea e o fata cuminte, despre viata ei intima, nu stiu multe lucruri dar sunt sigur ca nu e pitipoanca sau ceva de genu, nici nu umbla dupa baieti cu bani. In fine am mai vorbit cu ea si din una in alta ne-am apropiat si am fost impreuna... eu zic ca inca ii placea de mine... adica nu le permitea multora ce imi permitea mie si nu ma refer la chestii obscene , vorbeam mult pe telefon , msg si chestii (asta inanite sa fim impreuna) ne intelegeam bine, aveam despre ce vorbii. Eu sunt in bucuresti la facultate , trec anu 3, ea trece anu 2. in timpul vacantei (pe la sfarsit cand eram impreuna) eu a trebuit sa vin la bucuresti, ea a mai ramas acasa, dar tot vorbeam, cand a venit o zi in capitala ne-am intalnim, totul mergea ok. s-a mutat la bucuresti (camin) si totul a durat cam 4 zile: cand a venit ne-am intalnit, totul a fost frumos, apoi o zi nu am putut sa ne intalnim. a 3-a zi mi-a dat un msg, sa ne intalnim, am fost de accord am fost am baut un suc am mai vorbit totul a fost bine. a 4-a zi primesc un mesaj in care imi spune ca numai putem continua relatia pentru ca ma vede ca un prieten. am crezut ca glumeste, dar nu o stiam sa faca glume din astea, asa ca am vorbit cu ea, insa pe mess si am intrebat-o daca a vorbit serios, din pacate a zis ca da. nu stiu de ce dar mi se pare si acuma ca nu asta ar fi fost motivul desi ea mi-a zis ca e sincera cu mine si asta este motivu .... mi-a trebuit 1 an ca sa imi dau seama ca e prostesc sa nu fim impreuna pentru ca o cunosc de mult timp... nu as fi crezut ca dupa atata timp si dupa ce am stat 1 sapt in total, dar cu zilele in care nu am fost impreuna fiind plecat ar fi cam 1 luna sa imi zica acest lucru, sa nu fim impreuna pentru ca ma considera un prieten, si sa ramanem amici. Acuma sincer nu vreau nici sa trec peste munti si mari ca sa o conving sa nu ma paraseasca, nu as vrea sa ramane cu mine pentru ca ii pare rau de mine, sau dupa inca 1-2 saptamani sa imi zica acelasi lucru. ma nelnisteste faptul ca ne-am intalnit cu o zi inainte si nu a dat nici un semn ca ar vrea sa termine relatia, si a doua zi sa imi trimita acel mesaj ca ar fi mai bine sa ramanem doar prieteni.... sunt destul de dezamagit , nu de ea, ci de aceasta situatie.... si cum spunea cineva pe forum inauntru chiar doare. peste cateva zile o sa ne intalnim sigur la ziua unui prieten comun, insa nu stiu ce sa fac, imi doresc din toata inima sa continuam relatia, dar cum am spus nu vreau fim impreuna fiinca ii este mila de mine... imi pare rau ca am scris atat de mult si sper sa nu va plictiseasca ceea ce am scris.

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... imi pare rau ca am scris atat de mult si sper sa nu va plictiseasca ceea ce am scris.

va multumesc

Ai scris mult dar nu ai fost prea clar. Cat timp ati fost impreuna? Ati avut si relatii intime sau doar ati povestit diverse la un suc? Dupa 4-5 ani de zile acum va invartiti brusc in acelasi cerc de prieteni. Mi se pare ca nu o cunosti prea bine. Totusi motivele pentru care nu mai merge relatia ar trebui sa le afli de la ea, si nu pe mess, bot in bot. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca ar trebui sa o crezi cand spune ca nu te vede mai mult decat un prieten.

posibil ca intre timp, cand ati inceput sa fiti mai apropiati cu confidentele si in aer plutea posibilitatea unei relatii sentimentale, sa fi intalnit pe cineva care sa o atraga .. si chiar de respectivul mai e sau nu in peisaj..sa ii fi deschis ochii si sa realizeze ca tu pt ea nu poti fi decat un prieten.

 

discuta cu ea. spune-i ca te-ar ajuta mult sa fie deschisa cu tine si sa iti prezinte situatia asa cum e. in viata nu intotdeauna primim ce ne dorim. poate ai sa vezi ca in fond nu va potriviti si vei fi si tu mai impacat cu 'refuzul'.

ba chiar, daca ai reusi sa nu pui la suflet si sa o iei personal, vei intelege ca mai bine accepti ceva ce nu merge, decat sa te chinui sa mearga fortat.

 

hai, fruntea sus! esti atat de tanar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
parerea mea e ca ar trebui sa o crezi cand spune ca nu te vede mai mult decat un prieten.

posibil ca intre timp, cand ati inceput sa fiti mai apropiati cu confidentele si in aer plutea posibilitatea unei relatii sentimentale, sa fi intalnit pe cineva care sa o atraga .. si chiar de respectivul mai e sau nu in peisaj..sa ii fi deschis ochii si sa realizeze ca tu pt ea nu poti fi decat un prieten.

 

discuta cu ea. spune-i ca te-ar ajuta mult sa fie deschisa cu tine si sa iti prezinte situatia asa cum e. in viata nu intotdeauna primim ce ne dorim. poate ai sa vezi ca in fond nu va potriviti si vei fi si tu mai impacat cu 'refuzul'.

ba chiar, daca ai reusi sa nu pui la suflet si sa o iei personal, vei intelege ca mai bine accepti ceva ce nu merge, decat sa te chinui sa mearga fortat.

 

hai, fruntea sus! esti atat de tanar!

 

ms frumos de sfat, asta o sa fac azi, o sa o sun sa ne intalnim sa vorbim fata in fata, nu cum am discutat pana acuma despre asta pe mess, macar sa vad daca e intr-un fel afectata ca ne-am despartit sau e indiferenta, macar stiu un lucru.

asta e si chestia, nu vreau sa se simta obligata sa ne impacam, vreau sa fim 2 in aceasta relatie , nu doar unul, si asta voi discuta cu ea azi daca nu are pe altcineva, ii voi spune ce simt pentru ea si daca vrea sa mai fim impreuna o voi lasa se sa gandeasca daca ar vrea sa continuam sau nu. macar sa stiu de la ea sincer ca nu suntem facuti unu pentru celalalt si sper ca asta ma va linisti si voi putea trece mai departe :pardon: multumesc de ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place ca ai o gandire realmente sanatoasa. Mare lucru la varsta ta. :pardon:

 

din pacate a plecat acasa :> dar am vb cu ea la telefon si a zis ca e de accord sa vorbim duminica , nu i-am zis despre ce dar presupun ca stie, a fost deschisa si a zis ca vom vorbi cand ajunge. Chiar daca nu o sa rezolvam parca deja ma simt mai bine :> dar sper totusi sa reusim sa ne intelegem din nou :o:, oricum mersi de sustinere, chiar ma simt mai bine ca am reusit sa vorbesc cu cineva despre asta, desi nu te cunosc mersi ca mai ajutat :cry:. Iti doresc multa sanatate si fericire :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×