Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Organizarea societăţii de acest fel, presupune inexistenţa liderilor, adică a celor care organizează bunul mers al comunităţii. La nivelul actual al resurselor umane, economice, comerciale, artistice,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Laotzi spunea acum mai bine de 2000 de ani:

 

Nu neg ca vor fi oameni mai avansati dintr-un punct sau altul de vedere DAR daca acestia au aceiasi dragoste pentru evolutie, pentru imbunatatire... atunci faptul ca sunt la un nivel sau altul... devine irelevant. Singurul lucru cu adevarat de valoare ramane deplasarea continua spre un ideal.

 

 

G

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde nu există competiţie, nu e nici progres

Aici nu sunt de acord... tu vezi un progres cauzat doar de competitie, dar poate fi un progres cauzat si de aderarea la un sistem de valori. Cand nu te mai intereseaza concurenta si iti ghidezi dezvoltarea doar pentru ca esti adept al evolutiei continue, progresul cred ca e accelerat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici nu sunt de acord... tu vezi un progres cauzat doar de competitie, dar poate fi un progres cauzat si de aderarea la un sistem de valori.

 

 

Progresul e un corolar al competiţiei. Să dau c

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e concluzia : toate invenţiile şi inovaţiile omului au venit graţie competiţiei, adică graţie aderării la un sistem de valori.

 

Asta este concluzia ta. Personal cred altceva. Eu cred ca multe inventii si inovatii au fost accidentale. Multe au fost facute din curiozitate iar aceasta curiozitate poate exista si in competiei si in afara ei.

 

Cat despre faza cu comunismul... e discutabil... s-au produs si multe lucruri de calitate... poate nu a fost facuta reclama asta agresiva ce este acum, poate nu a fost evidentiata lupta dintre brand-uri, dar produse de calitate erau in foarte multe industrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca progresul se datoreaza, in primul rand, faptului ca oamenii vor sa obtina din ce in ce mai mult, si in sens bun dar si in sens rau si in al doilea rand, competitiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consider ca progresul se datoreaza, in primul rand, faptului ca oamenii vor sa obtina din ce in ce mai mult, si in sens bun dar si in sens rau si in al doilea rand, competitiei.

Ce concurenta avea da Vinci cand desena masini zburatoare? Sau in ce competie era cand desena detalii anatomice?

Nu neg rolul pe care competia il are! Are si ea un rol... dar refuz sa cred ca totul ar paraliza fara conpetiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×