Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Anarhie, conform originalului din greacă, αναρχία, este un concept care se referă la existenţa unei societăţii anarhice, societatea oamenilor liberi. Anarhismul este denumirea unei filozofii politice sau denuminarea unui termen generic pentru un grup de concepţii de natură filozofico-politică, care sunt mai mult sau mai puţin legate una de alta, derivat din cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si din punct de vedere economic....ne explici si noua cam cum o sa stea lucrurile? :pardon:

Privind din perspectiva zilei de azi cand este insuflata in noi o foame teribila de a consuma cat mai mult, e destul de greu sa-ti poti imagina o lume in care toata lumea sa fie satisfacuta.

 

Nevoile oamenilor sunt usor de satisfacut, dorintele lor absurde... imposibil.

Un exemplu: multa lume isi doreste o masina performanta DAR dorinta lor primara nu este masina ci nevoia de a putea sa se deplaseze. Daca orasele sunt gandite inteligent si sistemul de transport pubilic este bine pus la punct, nevoia de a avea o masina dispare.

 

Vila cu gradina si piscina, tot o dorinta absurda. Daca locuintele sunt bine gandite, nu cred ca lumea si-ar mai dori asa ceva. Societatea din ziua de azi incurajeaza izolarea si nicaieri nu e mai clar lucrul acesta decat in absurditatea cartierelor de vile.

 

Daca lumea colaboreaza si output-ul economic este cu mult mai mare decat ce avem acum, toti o sa o ducem mai bine, TOTI. Poate nu o sa mai fie dezechilibrul acesta de conditii de trai, poate nu o sa mai fie oameni cu 2 kile de aur la gat, dar, nu cred ca o sa le ducem dorul.

 

 

Da, este o idee interesanta, dar din nefericire imposibil de pus in practica. Cei de la putere crezi ca vor renunta la ea pentru a face loc anarhistilor?

Nu este ceva ce poate fi pus in practica fara lupta. Dar este posibila. Cei de la putere nu cred ca pot sa se opuna unei mase hotarate de oameni. Practic, ce cred eu ca este cel mai bun mod in care se poate lupta impotriva puterii actuale este daruirea, voluntariatul. Daca alegi sa te darui celor din jur in loc sa-ti irosesti timpul la TV sau in cine stie ce activitati frivole, atunci cred ca poti afla care este adevarata ta putere. Lucrand impreuna la proiecte publice, se creeaza coeziune. Oamenii sunt mai uniti. Asta este tinta. Oamenii uniti sunt incomparabil mai greu de controlat decat oamenii izolati. Oamenii care isi traiesc viata urmarind un sistem de valori sunt mult mai greu de inlantuit decat o turma de consumatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum vedeti voi ca s-ar lua hotaririle de interes comun intr-o societate "anarhica " ? E greu sa se atinga majoritatea nu consensul intr-un plen de 3-400 de parlamentari daramite intr-o tara cu cca 18 milioane de votanti . Cum vedeti partea practica a lucrurilor : contabilizarea opiniilor , punerea hotaririlor in practica , etc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum vedeti voi ca s-ar lua hotaririle de interes comun intr-o societate "anarhica " ? E greu sa se atinga majoritatea nu consensul intr-un plen de 3-400 de parlamentari daramite intr-o tara cu cca 18 milioane de votanti . Cum vedeti partea practica a lucrurilor : contabilizarea opiniilor , punerea hotaririlor in practica , etc....

Decentralizare cat mai puternica. Autonomie locala cu o colaborare pentru partile de interes comun (drumuri, energie, etc.)

Internetul poate fi folosit pentru gestiunea sugestiilor, contabilizarea opiniilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decentralizare cat mai puternica. Autonomie locala cu o colaborare pentru partile de interes comun (drumuri, energie, etc.)

Internetul poate fi folosit pentru gestiunea sugestiilor, contabilizarea opiniilor.

 

Atita timp cit accepti autonomie locala nu mai este vorba de anarhie . Practic societatea s-ar fragmenta cum bine ziceai in primul post in triburi locale......Iar chestia cu internetul este usor utopica in Rominia de azi.

Eu cred ca societatea si nu numai cea romineasca este inca departe de stadiul in care sa se poata lipsi de autoritati . Ca sunt incompetente si corupte e altceva....dar sunt deocamdata un rau necesar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idea e utopica si nu se va potea pune niciodata in practica. Vorbeai ca oamenii ar trebui sa fie uniti...si cine sa-i uneasca?...deci se ajunge iar la un conducator / lider. :pardon:

Sa luam de exemplu maimutele...caci noi le semanam lor...si ai sa vezi ca si ele au un conducator de grup. Nici una nu va putea trai izolata de grup, dupa propriile-i reguli.

Dealungul timpului s-au perindat destui adepti ai anarhismului (vezi "the real Punks") care sfarsesc prin a fi respinsi de societate...poate e dai tu raspunsul.... :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atita timp cit accepti autonomie locala nu mai este vorba de anarhie . Practic societatea s-ar fragmenta cum bine ziceai in primul post in triburi locale......Iar chestia cu internetul este usor utopica in Rominia de azi.

Eu cred ca societatea si nu numai cea romineasca este inca departe de stadiul in care sa se poata lipsi de autoritati . Ca sunt incompetente si corupte e altceva....dar sunt deocamdata un rau necesar.

 

Poate societatea romaneasca este departe de stadiul respectiv dar asta nu inseamna ca ar trebui sa stam pe loc. Trebuie sa ne deplasam continuu spre ideal... Mai multa autonomie locala cred ca e un pas valid.

 

 

Idea e utopica si nu se va potea pune niciodata in practica. Vorbeai ca oamenii ar trebui sa fie uniti...si cine sa-i uneasca?...deci se ajunge iar la un conducator / lider. :pardon:

 

Singurul lucru care ii poate uni este credinta intr-o lume mai buna si hotararea individuala de a se comporta conform preceptelor lumii acestea mai bune.

Abordarea evolutiei personale ca stil de viata poate ridica societatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, m-ai pus pe ganduri... pana a nu deschide tu acest topic, eu habar n-aveam ce inseamna anarhia.

Mai multi oameni sa actioneze la unison, pare utopic, cel putin acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×