Sari la conținut
Forum Roportal
Sim_sim

Vreau sa ma schimb...

Postări Recomandate

buna!...as vrea sa ma asculte cineva, sa ma indrume, sa ma ajute, eventual, cu niste sfaturi...nu stiu incotro s-o iau...problema mea?vreau sa ma schimb, sa imi schimb stilul de viata, sa fiu mai activa...

sunt o fire destul de deschisa, dar in ultimul timp..m-am plafonat, m-am inchis in mine si in activitatile zilnice, activitati care tin strict de casa. nu am prieteni in orasul in care stau acum, nu am o ocupatie utila, nu am viata proprie..

problema asta afecteaza si relatia cu prietenul meu, care nu e deloc ca mine.el are multi prieteni, iese cu ei tot timpul..iesim si impreuna si at. e bine..dar , stiu, ca ar fi fericit daca si eu as avea viata mea, prietene cu care sa ies, activitati cu care sa imi ocup timpul...

azi-noapte nu am dormit deloc, gandindu-ma la ce as putea face...un lucru stiu sigur, ca am nevoie de o schimbare...

sunt la facultate la ifr, ma duc doar in weekend, dar nu e de ajuns..imi caut de munca, dar, in perioada asta e atat de dificil..nu gasesc nimic..

am simtit nevoia sa spun ceea ce simt, si, cu gandul ca poate cineva ma va ajuta, astept idei..va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul sta in tine si tot tu esti cea care trebuie sa faca aceasta schimbare, deci in mare, totul depinde de tine. N-ai prietene pe la facultate cu care sa iesi?

[/quote

 

nu am inca. sunt in primul an..stiu ca depinde doar de mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!...as vrea sa ma asculte cineva, sa ma indrume, sa ma ajute, eventual, cu niste sfaturi...

Trebuie sa fii activa ziua ca sa poti sa dormi noaptea. In afara de invatat probabil ca nu ai alte preocupari. Apuca-te de un hobby nou sau reia unul vechi. Inscrie-te la un curs de ceva pentru adulti la vreo casa de cultura, de regula cursurile astea se tin de doua ori saptamanal serile. Ai putea sa cunosti acolo vreo tipa, doua sa te imprietenesti cu ele. Poti sa faci si sport zilnic, ajuta la tonus si la mental, pe langa ca te face sa dormi mai bine. Daca un abonament la o sala e prea scump pentru tine, fa sport acasa (abdomene, sarit cu genunchii la piept, genoflexiuni, flotari, exact ca la scoala cand erai mica). Poti sa te apuci sa experimentezi noi feluri de mancare, sa scoti retete noi de pe internet. Eventual daca te atrage cititul poti sa-ti faci abonament la o bibiolteca din zona si sa te duci des sa iei carti. Ai putea sa iesi mai des cu prietenul tau si amicii lui. Poti sa reiei legatura cu foste colege din liceu si sa vorbesti cu ele pe internet.

 

Sa mai vina si altii cu idei. Nu te descuraja, ai prea mult timp liber si esti si relativ izolata acolo. Fa chestii cat mai diferite si care sa-ti faca placere.

Editat de american :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

primul pas e sa-ti doresti aceasta schimbare cu adevarat, asta insemnand ca tre sa-ti folosesti energia pentru a o face sa se intample. nimic nu se intampla peste noapte, deci tre sa perseverezi si sa ai rabdare. exista niste pasi care trebuiesc urmati. pentru a te putea schimba, tre sa ai mai intai o imagine a ceea ce vrei sa devii, altfel te vei pierde pe drum. nu tre neaparat sa ai un model in viata (cutare sau cutare) pentru ca nu poti fi altcineva atat de bine pe cat poti fi tu insati.

poti sa-ti pui cateva intrebari:

1. am o delimitare clara a ceea ce doresc sa fiu?

2. de ce doresc sa fiu altfel?

3. ce-mi lipseste pentru a fi multumita de mine?

4. cat sunt dispusa sa indur pentru a deveni ceea ce-mi doresc?

5. ce stiu/pot eu sa fac cel mai bine? etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astazi m-am inscris la un curs, la centru de formare pt.tineret.sper sa ma ajute, poate imi fac si noi cunostinte...

da, asta e problema mea, am prea mult timp liber si nu stiu cu ce sa mi-l ocup...:jester:...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inscrie-te ca voluntar pentru o cauza fata de care ai sensibilitate

faptul ca poti ajuta cu ceva si contezi te va face sa te simti utila si va da un nou sens vietii tale

gandeste-te la o actiune de binefacere , daca stai la bloc de ex poti propune vecinilor sa strangeti jucarii, bunuri de care va puteti dispersa si sa le donati unor copii, unui azil de batran etc.

nu vreau sa sune a sabloan, poate te-ai gandit si tu uneori la asta dar n-ai trecut la actiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astazi m-am inscris la un curs, la centru de formare pt.tineret.sper sa ma ajute, poate imi fac si noi cunostinte...

da, asta e problema mea, am prea mult timp liber si nu stiu cu ce sa mi-l ocup...:think:...

 

 

Foarte bine ai facut...ai sa vezi ca o sa-ti faci cel putin o prietena...si o sa ai si alte activitati..trust u

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte bine ai facut...ai sa vezi ca o sa-ti faci cel putin o prietena...si o sa ai si alte activitati..trust u

 

Da ,asa este , foarte bine ai facut.

Cea mai buna idee insa si a enuntat-o altcineva inaintea mea, ar fi un abonament la o sala de fitness.Asta este din experienta proprie.Eventual aerobic daca iti pare mai potrivit sau ceva mai exotic pe care vreau sa il incerc eu in curand, tai chi ori

qi qong. Pentru fete taebo este fantastic.Imbini placutul cu utilul.

 

Ceva foarte important insa,prea multe proiecte separate de care sa va preocupati tu si prietenul tau ,nu sunt bune.Nu as fi asa sigur ca il incanta activitatile astea separate.In contrapondere,gasiti ceva care sa va apartina doar voua.

 

Asta imi aduce aminte de faptul ca sotia mea ar fi foarte incantata sa mergem impreuna la cursuri de dans .Mi-a spus-o si eu m-am facut ca ploua.Imi place dansul,stiu ,dar imi este cam lene si imi place si la sala,dar cred ca o sa ma gandesc serios la asta.Dansul este unul dintre cele mai bune antrenamente, poate fi puternic,romantic, erotic ,distractiv si este tocmai bun sa consolideze o relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!...as vrea sa ma asculte cineva, sa ma indrume, sa ma ajute, eventual, cu niste sfaturi...nu stiu incotro s-o iau...problema mea?vreau sa ma schimb, sa imi schimb stilul de viata, sa fiu mai activa...

sunt o fire destul de deschisa, dar in ultimul timp..m-am plafonat, m-am inchis in mine si in activitatile zilnice, activitati care tin strict de casa. nu am prieteni in orasul in care stau acum, nu am o ocupatie utila, nu am viata proprie..

problema asta afecteaza si relatia cu prietenul meu, care nu e deloc ca mine.el are multi prieteni, iese cu ei tot timpul..iesim si impreuna si at. e bine..dar , stiu, ca ar fi fericit daca si eu as avea viata mea, prietene cu care sa ies, activitati cu care sa imi ocup timpul...

azi-noapte nu am dormit deloc, gandindu-ma la ce as putea face...un lucru stiu sigur, ca am nevoie de o schimbare...

sunt la facultate la ifr, ma duc doar in weekend, dar nu e de ajuns..imi caut de munca, dar, in perioada asta e atat de dificil..nu gasesc nimic..

am simtit nevoia sa spun ceea ce simt, si, cu gandul ca poate cineva ma va ajuta, astept idei..va multumesc.

 

Si eu ma gasesc intr-o situatie asemanatoare de cativa ani si cel mai bine m-a fac sa ma simt activitatile care stimuleaza adultul din mine.Atat sporturile si hobbyurile ma ajuta si ele , insa nu imi aduc starea pe care o am atunci cand ma implic intr-o activitate importanta care imi distrage atentia si ma face sa traiesc aici si acum.Bine ai facut ca te-ai inscris la un curs.Good luck :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×