Sari la conținut
Forum Roportal
Cristianhhr

Achiziţionarea unei memorii RAM

Postări Recomandate

Din ce am vazut aici placa ta de baza suporta memorii DDR1.

Iti recomand memorie Kingmax 400 MHz si depinde cata capacitate vrei tu sa aiba 256,512 MB etc.

Dar memorile DDR1 care sunt tip vechi sunt foarte scumpe in comparatie cu DDR2 care e o technologie mai noua.

De exemplu o memorie DDR1 de 512MB este 90Lei sau 900.000 Mii vechi.

Iar o memorie DDR2 de 512MB este de 40Lei sau 400.000 Mii vechi.

Deci este o diferenta.

Daca ai bani iti recomand sa-ti faci upgrade la calculator.

Daca nu ai bani ramai cu asta.

Poti sa-ti faci treburile de birou cu asta pe DDR1 dar daca vrei sa te joci slabe sanse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Nu stiu daca ai mai intrat pe forum dar as avea nevoie de ajutorul tau ; in cautarea de informatii si sfaturi am dat de tine si sper ca ma vei ajuta . Vreau sa imi maresc memoria calculatorului cu o Memorie Kingston (sau altceva ) de 2 GB. Nu stiu ce sa caut(si unde) pt. a fi compatibil cu ce am eu .Iata niste date despre PC-ul meu :

 

AMD AthlonXP 2000+ 1666 MHz

1.66 GHz, 224MO din RAM

Memory : 224 MB

Mainboard : ASUS A7V266-MX

Video card : VIA/S3G KM400/KN400\

 

Intre timp voi mai cauta informatii poate incetul cu incetul ma voi destepta si eu .Sper ca ma vei ajuta .

Multumesc anticipat !

 

 

Mesajul este pt. Male Andrei !

Scuzati-ma pt. deranj !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se merita sa iti ei 2 Gb te costa aproape 3 milioane vechi. 512 Mb sau 1Gb cred ca sunt destul de buni pentru sistemul tau. Dar ideal daca vrei performanta sa mai pui ceva banuti iti ei placa de baza, procesor, ram care sunt mult mai bune decat ce ai tu aici, vb de cel mai prost sistem nou. DDR 400 PC3200 iti merge fara probleme Placa suport 2Gb memorie pe slot.

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la magazinul de calculatoare din orasul meu , unde aveau memorii ... dar nu si ceea ce imi trebuia mie(dupa parerea mea) : 512 sau 1 Gb dar de frecventa diferita ; m-au sfatuit sa scot ram-ul meu din PC si sa vin cu el la magazin pt. a vedea daca gasim sau nu , ceva compatibil ...

OK! renunt la cei 2 Gb si ma arunc la 1 Gb ; totusi ce trebuie sa fac , unde trebuie sa ma uit pt. a gasi ceva bun pt PC-ul meu (raman totusi doar la marirea memoriei ; e criza inca in Romania... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×