Sari la conținut
Forum Roportal
Valentinbalan

Moarte cerebrala

Postări Recomandate

din ce am vazut eu la sotul meu, medical e inca viu, dar pentru inca putin timp, dar creierul fiind mort, nu mai raspunde nimic, absolut nimic. asta e ce am vazut io in decurs de 24 de ore.

 

de ce ai pus intrebarea asta la legislatie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu doresc sa intrerup aparatele de mentinere a vieti fara avizul medicului voi fi condamnat ptr infractiunea de omor, daca medicul ma sfatuieste sa fiu de acord sa intrerup aparatele de mentinere a vieti, voi fi scutit de pedeapsa.Care este temeiul legal prin care medicul curant poate sa-mi ceara accordul sa iau viata unui om fara sa stiu clar ca pacientul respectiv poate trece din faza de moarte cerebrala in faza de como profunda si dupa accea sasi revina la viata.De unde stim ca leziunile care au provocat moarte cerebrala nu pot fi reversibile?

Ati auzit de vorba romaneasca "sa intors mortul in groapa"?.Eu cred ca asta este situatia.Nu sunt in protiva donarilor de organe dar vreau sa ma asigur ca cel care a donat este MORT si nu exista posibilitate ca scesta sasi revina.Personal am avut situatie in care am fost inpotriva deconectari de la aparatele de mentinere a vieti pana ce ruda mea nu sia dat ultima suflare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

valentin, daca esti singura ruda a celui conectat la aparate, esti si singurul in masura sa-ti asumi raspunderea, nu?

dac pe mine m-ar fi intrebat medicii daca sunt de acord ca inima sau alt organ al sotului meu sa fie donate cuiva care ar fi avut nevoie de ele, as fi facut-o fara rezerve.

 

cred ca medicii sunt totusi in masura sa-ti spuna daca bolnavul ar avea vreo sansa la un milion sa se mai intoarca.

eu personal nu prea cred asta, dar mai stii?

pe de alta parte, de ce sa chinui un om mai mult decat e necesar, atata timp cand ar putea trai prin parti din trupul lui daruite unei alte vieti?

 

nici nu-mi pot imagina cum ar fi fost ca inima lui Gelu sa continue sa bata in alt corp.

 

daca tu iti dai acordul sa fie deconectat si sa donezi organele sanatoase, chiar nu vad unde ar putea fi problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om aflat in moarte cerebrala este un organism mort?

SI ruda asta a ta e la spitalul din Targoviste? Stiu ca sunt offtopic...dar am vazut V Voievozilor la locatia ta si n-am putut sa ma abtin sa nu intreb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu nu esti de acord cu semnificatia medicala a procesului si crezi in miracole?

ti-au explicat medicii ce se intampla dar nu crezi?

s-a facut encefalograma pacientului?

 

ce intrebai despre procesul ireversibil sta asa: necrozarea neuronilor e ireversibila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca eu doresc sa intrerup aparatele de mentinere a vieti fara avizul medicului voi fi condamnat ptr infractiunea de omor, daca medicul ma sfatuieste sa fiu de acord sa intrerup aparatele de mentinere a vieti, voi fi scutit de pedeapsa.Care este temeiul legal prin care medicul curant poate sa-mi ceara accordul sa iau viata unui om fara sa stiu clar ca pacientul respectiv poate trece din faza de moarte cerebrala in faza de como profunda si dupa accea sasi revina la viata.De unde stim ca leziunile care au provocat moarte cerebrala nu pot fi reversibile?

Ati auzit de vorba romaneasca "sa intors mortul in groapa"?.Eu cred ca asta este situatia.Nu sunt in protiva donarilor de organe dar vreau sa ma asigur ca cel care a donat este MORT si nu exista posibilitate ca scesta sasi revina.Personal am avut situatie in care am fost inpotriva deconectari de la aparatele de mentinere a vieti pana ce ruda mea nu sia dat ultima suflare.

Cred ca oarecum tu confunzi cele doua notiuni, cea de coma profunda,care este de diferite grade cu cea de moarte cerebrala.

In cazul mortii cerebrale, trupul persoanei mai este tinut in viata o perioada limitata pentru recolatarea de organe in vederea transplantului altor persoane. In schimb acea persoana este considerata decedata, medical, si prin acest lucru se pierde statutul de persoana.

Daca in schimb este in coma, chiar daca este mentinuta in viata, artificial, se considera ca nu au capacitate de exercitiu si ca atare altcineva va decide in locul lui si il va reprezenta in raporturile cu tertii.

 

Asadar, in cazul tau, nu vei fi acuzat de omor. Eventual de alte posibile fapte, ce tin de imprejurarile in care s-au produs.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×