Sari la conținut
Forum Roportal
indragostita inlacrimata

Tatal lui nu ma accepta, tatal meu nu il accepta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor ! Am 21 de ani, iar baiatul cu care sunt de 6 luni are aproape 23 . Chiar daca nu suntem impreuna de foarte mult timp, relatia noastra parca ar exista de cand lumea si pamantul. Ne intelegem foarte bine, suntem nu numai iubiti , ci si prieteni, stim multe unul despre celalalt si pana acum nu am avut de trecut niciun moment de cumpana legat strict de noi doi. Cu toate acestea, exista ceva care ne "macina" pe amandoi. Inainte , as vrea sa precizez ca mama lui a murit in urma cu un an :good: el ramanand cu tatal sau. Cand am avut ocazia sa ii cunosc tatal mi s-a parut o persoana agreabila. Ne-am intalnit o singura data, in schimb el vine tot timpul la mine si imi cunoaste parintii mult mai bine. Acum ceva timp mi-a marturisit ca tatal sau incepuse , sa ii spuna adesea , ca de cand suntem impreuna prea iese mereu, prea trebuie sa ne vedem in fiecare zi, ca mai bine sa ne vedem mai rar, ca el nu ma place, si ca A (prietenul meu) ar trebui sa-si gaseasca o alta iubita. M-a intristat mult cand A mi-a povestit intr-un final, dar m-am gandit ca poate tatal sau pur si simplu nu m-a placut si...chiar nu gaseam o solutie. Insa aceasta antipatie a lui a continuat, si la un moment dat A chiar i-a spus ca nu mai suntem impreuna. In momentul de fata el este convins ca ce a fost s-a terminat si fiul sau iese cu prietenii lui, cand il vede plecand. Dintr-o discutie cu mama mea, am inteles ca nici tatal meu nu il agreaza pe A, ba chiar ar vrea sa evite vizitele la noi . As vrea sa inteleg comportamentul tatalui sau, dar si pe cel al tatalui meu, as vrea sa gasesc motivele care le-a creat aceasta antipatie. :o: Intr-o seara, i-am spus mamei ca eu si prietenul meu visam la un moment dat sa ne casatorim daca intre noi totul merge la fel ca si pana acum si daca fiecare il va iubi in continuare pe celalalt, iar atunci mama mi-a zis ca tatal meu nu va acepta niciodata asta. Ma tem ca reactiile parintilor nostri ne vor afecta mai devreme sau mai tarziu relatia, ma tem ca intre noi vor exista tensiuni, si chiar as avea nevoie de un sfat. Nu vreau sa-l pierd pe A, pentru ca atat cat am avut posibilitatea sa-l cunosc in 6 luni, s-a dovedit a fi un baiat asa cum fiecare fata/femeie si-ar dori alaturi. de fiecare data cand il intreb cum am putea rezolva aceasta problema, imi spune ca pentru el nu coteaza, ca pana la urma tatal sau va afla ca suntem impreuna, ne va vedea si ca nu ii pasa de consecinte, insa eu nu as vrea sa se creeze o bariera intre cei doi, mai ales ca mama lui nu mai e...Va multumesc anticipat tuturor celor care veti raspunde ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar motive ti s-au dat? de ce taicasu nu te place si de ce taicatu nu-l place? ai putea sa lamuresti situatia, poate..

zic si eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne intelegem foarte bine, suntem nu numai iubiti , ci si prieteni, stim multe unul despre celalalt si pana acum nu am avut de trecut niciun moment de cumpana legat strict de noi doi.

Atunci de unde stii ca sunteti atat de potriviti?

 

i-am spus mamei ca eu si prietenul meu visam la un moment dat sa ne casatorim daca intre noi totul merge la fel ca si pana acum si daca fiecare il va iubi in continuare pe celalalt, iar atunci mama mi-a zis ca tatal meu nu va acepta niciodata asta.

Eu as purta o discutie cu tatal meu. Afland motivele lui as putea sa le dibuiesc si pe ale celuilalt.

Nu il place pe A? Crede ca esti prea tanara pentru a te casatori?

 

I-as asculta sfaturile si as incerca sa ii explic situatia asa cum o vad eu. Daca nu ar intelege.. nu mai stiu ce sa zic; :spiteful: conteaza foarte mult relatia dintre tine si tatal tau, libertatea pe care ti-o ofera, cat de mult depinzi de el etc.

 

Iar el, la randul lui, ar trebui sa vorbeasca cu tatal lui. In lipsa sinceritatii lucrurile nu prea au sansa sa se indrepte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal sau nu i-a dat niciun motiv pentru antipatia lui si nici tatal meu nu mi-a dat vreunul. De fiecare data cand incerc sa vorbesc cu tata imi spune ca el nu se baga in viata mea si incheie discutia, insa tot timpul ii zice mamei ca el nu este si nu va fi de accord cu aceasta relatie. Mama a incercat sa-i explice ca fiind atat de inversunat nu va reusi decat sa ma indeparteze de el si ca eu il voi considera o piedica. Pana acum cu tatal meu am avut o relatie destul de ok, dar niciodata nu am fost foarte apropiati asa cum sunt cu mama. cand spun destul de ok ma refer la faptul ca imi permitea cand aveam 17,18 ani sa plec la mare,la munte fara sa fie nevoie sa duc munca de lamurire cu el vreo doua zile,asa cum pateau unele prietene, niciodata nu mi-a refuzat ceva , pe scurt mi-a dat o libertate destul de mare. Si tocmai de aceea ma mira comportamentul sau actual. In ceea ce-l priveste pe A nu se lasa influentat de tatal sau, stiu ca a incercat sa vorbeasca cu el ,dar avand in vedere ca mama lui A a murit acum un an, tatal sau este afectat si nu a vrut sa ajunga la o cearta pe tema asta. A. zice ca o sa-l mai lase in pace o perioada si apoi o sa deschida aceasta discutie din nou. As vrea sa precizez ca ceilalti membrii ai familiei lui stiu de relatia noastra si il sustin. In ceea ce priveste casatoria, noi ne-am gandit ca asta poate se va intampla la un moment dar,dar nu acum. Fiecare vrea sa termine facultatea si apoi daca totul va fi ok si intre noi..cine stie :spiteful: imi doresc foarte mult sa rezolvam aceasta situatie, pentru ca vreau ca si tatal meu sa se bucure ca eu sunt bine si tatal lui A la fel :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se comporta mai ceva ca doi copii acesti tati.Stau amandoi bosumflati si-si pufaie in barbie dar nu ar sta sa discute cu copii lor si sa-si impartaseasca gandurile,temerile si motivele inversunarii.Asta pare sa fie lucru tipic generatiei parintilor nostri (bineinteles nu toti sunt asa) Ce stiu ei de comunicare spre a rezolva dilemele vietii? Ei mai bine se comporta in asa fel incat sa te simti tu cu musca pe caciula si mai arunca un comentariu doua din cand in cand dupa care se retrag imbufnati sustinand cu tarie "Eu nu ma amestec in viata ta". Pai e amestecat cu intentie sau fara.

 

Totusi nu inteleg incapatanarea lor. Se cunosc cumva tatii intre ei? Mai stii...or avea ceva de impartit si voi nu stiti. :lol:

Nu pot sa cred ca toata chestia asta e bazata pur si simplu pe antipatie si nimic mai mult.Ceva trebuie sa fie.

Scuze ca o dau pe un ton mai amuzant dar ceea ce povestesti tu e ca in filmele indiene :(

 

In orice caz,lasam gluma....trebuie sa aveti candva cumva un soi de conversatie serioasa cu tatii vostri.Sau nu puneti la suflet ce spun ei in speranta ca se vor obisnui cu ideea pe parcurs si le va veni mintea la cap cand va vor vedea fericiti intr-o eventuala casnicie.

 

PS: De obicei cand unul sau amandoi parinti se impotrivesc unei relatii motivele ar fi cam urmatoarele:situatie financiara,educatie,cultura,religie,nationalitate,rasa,caracter,reputatie...

Daca la voi nu e vreun motiv din asta,atunci chiar ca sunt infantili acesti doi oameni.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o seara, i-am spus mamei ca eu si prietenul meu visam la un moment dat sa ne casatorim daca intre noi totul merge la fel ca si pana acum si daca fiecare il va iubi in continuare pe celalalt, iar atunci mama mi-a zis ca tatal meu nu va acepta niciodata asta. Ma tem ca reactiile parintilor nostri ne vor afecta mai devreme sau mai tarziu relatia, ma tem ca intre noi vor exista tensiuni, si chiar as avea nevoie de un sfat.

si asta pentru simplul fapt ca le-ai permis. Si vei fi nefericita doar acum, ci vei fi nefericita toata viata. Pentru ca le permiti, isi vor baga nasul in afacerile tale toata viata ta. Pune piciorul in prag si spune-le ca esti matura, de faci sex ori nu, de te casatoresti cu cineva ori nu, de suferi din dragoste, de divortezi sau vei avea un copil din flori este problema TA, si este de datoria lor sa te sustina si sa te sfatuiasca (dar nu sa iti impuna pe cine vrei sa ai in pat toata viata). Acelasi sfat si pentru iubitul tau. Daca tatal lui are atat de mare influenta asupra lui, acum el pare imun din cauza "iubirii", dar sa zicem daca va veti casatori, el va ajunge la aceeasi lungime de unda cu taica-su caci au aceeasi plamadeala, conceptii si mentalitate referitor la casatorie, relatii, viata si nu iti dau prea multe sanse...dar sunt si exceptii . Pune piciorul in prag in privinta parintilor tai , iar prietenul tau...tu esti stapana vietii tale si iti asumi responsabilitatea pentru alegerile care le faci (nu altii).

 

PS: De obicei cand unul sau amandoi parinti se impotrivesc unei relatii motivele ar fi cam urmatoarele:situatie financiara,educatie,cultura,religie,nationalitate,rasa,caracter,reputatie...

in realitate motivele pe care le-ai expus aici ca motive de disputa sunt doar justificari nu si adevaratele motive pentru care doi oameni sau doua grupuri de oameni nu se inteleg. E vorba de subestimare sau supraestimare.

 

 

Atata timp cat sunt si cazuri dispute/ divorturi in familii de aceeasi situatie fianciara, din aceeasi pozitie sociala, din aceeasi religie, din aceeasi nationalitate, rasa, reputatie, caracter...

Editat de Alex_xela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×