Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea.Am si eu o problema in urma cu aproape 2 luni ma aflam in Anglia m-am trezit cu o infectie urinara pur si simplu nu puteam sa tin urina am fost la urgente mi-a dat antibiotic 5 zile infectia a trecut dar am ramas cu o durere inauntru in vagin sau mai sus de vagin simt o arsura , zgarietura,usturime se manifesta diferit, dureri de mijloc urinari frecvente.am tot fost pe la doctor fara nici un fel de analiza imi prescria antibiotic o luna jumatate si starea mea nu se inbunatatea ba din contra ma balonez foarte tare . Am decis sa vin in tara am fost la Polizu la ginecolog mi-a dacut un control colcoscopic si o ecografie transvaginala in mare parte nu am nimic totul in regula m-au pus sa fac un rand de analize secretie vaginala ,cultura col, sumar,urocultura,papa nicolau.analizele au iesit destul de bune urocultura sterila,secretie col rezultat nu s-au dezvoltat germeni,secretie vaginala rezultat

Flora microbiana bacili gram negativ--- flora moderata

Leucocite---rare

Urina la fel a iesit bine

Albumina-absent

Epitelii plate--rare

Hematii--rare

Corpi cetonici--absenti

Ph-6,5

Densitate-1,02

Nitriti,proteine,glucoza,corpi cetonici --- toate negativ

Urobilinogen--normal

 

Papanicolaou

Calitate frotiu -satisfacator pt evaluarr

Tip frotiu--clasic ,celule endocervicale prezente

Rezultat negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate

Alte modificari non neoplazice- inflamatorii

Frotiu tip II BP relativ frecvente PMN .

Cu toate astea am fost la Colentina la un urolog ,mi-a facut o ecografie unde a spus ca nu sunt probleme grave si ca amperetii vezicii ingrosati si vezica inflamata ma diagnosticat cu cistita cronica si infectie urinara cu antecedente. Ca sa fiu sigura am fost si la ginecologie tot la Colentina. Sa uitat peste analize a spus ca sunt bune ma controlat si a spus ca am uterul inflamat mi-a dat ovule Tergynan si sa iau reteta data de urolog Zinnat ,ketonal,omeran,fluconazol.

Iau de 3 zile tratamentul dar nu simt o schimbare.ce sa fac? Tratamentul dureaza 7 zile deci mai am 4 zile . dar nu trebuia sa simt o schimbare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

5 feluri de medicamente ai de luat? ... cred ca este nevoie de timp mai mult sa-si faca efect dar dupa ce le-ai terminat pe toate.

 

Azi am terminat tratamentul antibiotic cu Zinnat si nu exista nici o schimbare. Am fost la urolog dinou la control si mi-a spus ca din punct de vedere ecografic si urologic nu necesit o operatie si sa imi fac un set de analize. M-a trimis la boli infectioase pt un control si analize. La urina au iesit nitriti pozitiv. Astept luni urocultura,dar din cauza antibioticului este posibil sa iasa sterila.poate fi o infectie urinara dupa atata antibiotic???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×