Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost la un control la medicul meu de familie si mi-a spus ca am uterul imflamat. Mi-a recomandat sa fac un ecograf, dupa care sa vin cu el la dansa. Am intrebat-o care poate fi cauza acestei imflamari si mi-a zis "vom vedea ecograful". Cunoaste cineva care ar putea fi cauzele ? :D Imi este destul de frica... poate fi ceva grav ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ca inflamarea uterului poate avea multiple cauze.

Incepand cu cele cauzate de propria persoana, daca ai facut asa ceva, de exemplu daca ai indsus in vagin anumite lucruri, sau in urma cu ceva timp un avort si apoi ai intretinut relatii sexuale.

Sau cele mai simple lucruri ce pot declansa acea inflamare a uterului, in urma unei raceli; daca ai stat cu picioarele in apa rece, sau ai stat cu fundul pe vre-o treapta de marmura rece, se poate declansa o anexita.

In urma ecografiei vei afla sigur ceea ce este. Sunt sigura ca nu este nimic grav. Nu te mai speria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut niciun avort, nu am introdus nimic in vagin, relatii sexuale nu am am intretinut de un an si ceva. Am citit pe internet ca ar putea fi vorba si despre renumitele BTS. Cu toate ca am avut un singur partener sexual pana acum, care nu suferea de asa ceva, este posibil sa fie vorba despre BTS ? :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

după un an şi ceva de pauză nu cred că ar putea fi vorba de bts

 

Metrita poate fi localizata in portiunea vaginala a uterului, in cervix, in endometru, in musculatura uterina. Metrita poate fi si o complicatie a blenoragiei. l8r7617lx26nsf

Inflamatia colului asociaza de obicei inflamatia vaginului. Endocervicita si endometrita au loc uneori legate de o nastere sau un avort. Atunci are loc o pierdere de sange sau secretie de puroi cu durere si febra. Infectia gonococica este purulenta, galben-verzuie. Endometrita acuta se vindeca cu ocazia menstruatiei cand se descuameaza mucoasa uterina. Daca se propaga si asupra stratului muscular, devine cronica. Acest proces este metrita propriu-zisa. Uterul metritic este marit, dur, sensibil.

Atentie la diagnostic, deoarece atat tuberculoza colului uterin, cat si cancerul se manifesta asemanator cu metrita cervicala. Aparitia cervicitelor este favorizata de dilatarea repetata a colului uterin pentru chiuretaje si de intrebuintarea de substante iritante pentru spalaturi vaginale.

Anexitele sunt inflamatii ale trompelor si ovarelor. Cand inflamatia cuprinde uterul, trompa si ovarele se numeste metroanexita. in toate bolile aparatului genital la femeie (vaginite, metrite) in forma acuta, apar dureri in abdomen si sale, febra, leucoree sau

hemoragie.

Anexita cronica se manifesta prin dureri in bazin, accentuate de frig, oboseala, menstruatie. Raporturile sexuale devin dureroase. Deseori apar tulburari menstruale. Sterilitatea apare frecvent dupa inflamatiile cronice genitale.

 

- boli-medicina.ro

 

aşteaptă să mergi la doctor să vezi clar cu ce te confrunţi, nu te panica dinainte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am facut niciun avort, nu am introdus nimic in vagin, relatii sexuale nu am am intretinut de un an si ceva. Am citit pe internet ca ar putea fi vorba si despre renumitele BTS. Cu toate ca am avut un singur partener sexual pana acum, care nu suferea de asa ceva, este posibil sa fie vorba despre BTS ? :|

Nu, in niciun caz.

Nici o boala nu are un termen asa de mare de incubatie.

Si pentru asa ceva nu te trimitea la ecograf.

 

Asta ca, spui ca nu ai mai facut sex de foarte mult timp.

Cel mai probabil e o raceala. Ai umblat dezbracata probabil te-ai asezat pe ceva rece si este de ajuns.

Poti raci si daca te speli cu apa rece.

Daca ai dureri si o oarecare umezela ca sa spun asa, este o anexita.

Nu iti mai face griji.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da cum si-a dat seama medicul tau de familie ca ai uterul inflamat? :spiteful:

 

M`a apasat in jurul burtii ... si mie mi s`a parut ciudat k am pus si yo mana si nu simteam nimic :good:) Dar n-am studiile ei :o:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:good:

lasa... si eu am uterul inflamat. si am si ovarele inflamate + cateva chisturi mici. tot n-am murit (adevarat ca ma chinuie durerile, dar tot n-am murit). fu la ginecolog si..imi baga pe gat antiinflamatorii si pastile de tot felu' . din pacate, antiinflamatoriile nu-si mai fac efectul (cred si eu..de 5-6 ani tot ma indop cu ele si ma transforma intr-o mica farmacie ambulanta). tot ma doare, tot le am inflamate. asa ca..eu n-am solutii pentru problema mea. deci..nici pentru a ta.

sper ca tu, Lost_Ang3l, sa-ti rezolvi problemele cat mai repede. euma duc sa-mi fac cafeaua. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:(

lasa... si eu am uterul inflamat. si am si ovarele inflamate + cateva chisturi mici. tot n-am murit (adevarat ca ma chinuie durerile, dar tot n-am murit). fu la ginecolog si..imi baga pe gat antiinflamatorii si pastile de tot felu' . din pacate, antiinflamatoriile nu-si mai fac efectul (cred si eu..de 5-6 ani tot ma indop cu ele si ma transforma intr-o mica farmacie ambulanta). tot ma doare, tot le am inflamate. asa ca..eu n-am solutii pentru problema mea. deci..nici pentru a ta.

sper ca tu, Lost_Ang3l, sa-ti rezolvi problemele cat mai repede. euma duc sa-mi fac cafeaua. :lol:

 

 

Dar din ce cauza il ai inflamat? Nu are nicio legatura cu chisturile ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh ... in urma ecografiei mi-a aparut uterul marit si un chist la ovarul drept. Acum situatia e lamurita ... nu placut dar e lamurita :jester: Cu toate ca treaba cu uterul marit tot nu o inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×