Sari la conținut
Forum Roportal
Danwtz07

Loc la buget luat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut. Vreau sa stiu daca cineva cu o medie ponderata mai mica decat a mea poate sa-si pastreze locul la

buget, pt ca are un venit pe membru de familie de 300 de lei cu dosar social? eu ocup ultimul loc la buget in ordinea descrescatoare a mediilor ponderate, dar un coleg cu media mai mica decat a mea a depus un dosar social si si-a pastrat locul la buget eu ramanand pe dinafara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, daca tu ai medie de buget atunci acolo vei ramane. Si daca o persoana cu dosar social vrea un loc la buget, asta nu te afecteaza pe tine. Daca dosarul lui va fi aprobat va primi un loc special la buget si nu ii va afecta pe cei cu medie. Cel putin asa a fost la facultatea la care am fost eu. Dar poate lucrurile s-au schimbat, cine stie...

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspuns, dar deja mi-a luat locul acum eu sunt la cu taxa, si la secretariat mi sa spus ca asa e regulamentul sa il citesc, eu unu nu am gasit unde scrie asa ceva in regulament, alta explicatie a fost ca el a fost si anul trecut la buget si avand in vedere ca nu are situatie sa-si pastreze locul , chiar daca are medie mai mica decat a mea, astept mai multe pareri,multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

io stiam ca numa daca are media mai mare decat ultimul care e la buget poate trece de la cu taxa la buget...cel putin asa scrie in regulamentul de la mine de la facultate si din cate am auzit si la alte facultati e la fel(si la facultatea pe care a facut-o fratemio a fost la fel)....nu mi se pare normal ca el sa fie la buget si sa aiba media mai mica decat a ta :D ...sper sa reusesti sa treci din nou la buget :D succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pt raspuns, dar deja mi-a luat locul acum eu sunt la cu taxa, si la secretariat mi sa spus ca asa e regulamentul sa il citesc, eu unu nu am gasit unde scrie asa ceva in regulament, alta explicatie a fost ca el a fost si anul trecut la buget si avand in vedere ca nu are situatie sa-si pastreze locul , chiar daca are medie mai mica decat a mea, astept mai multe pareri,multumesc.

 

Faptul ca el a fost anul trecut la buget nu are nici o relevanta, pentru ca e numai vina lui ca anul acesta el nu a reusit sa obtina o medie care sa il mentina la buget. Bursele de merit se acorda doar persoanelor care au luat cele mai bune medii anul trecut. Daca o persoana isi face dosar social, atunci statul ii va plati separat acelei persoane taxele de scolarizare, dar asta nu va avea nici o influenta asupra celor care au obtinut un loc la bursa conform mediei. Cel mai probabil in cazul de fata e vorba de clasicele "pile" care apar la facultati. Eu pun pariu ca facultatea nu ii va inregistra dosarul social, ci doar vor face o mica inginerie in acte ca el sa para ca are medie mai mare cu cateva sutimi decat tine.

 

Acum sfatul meu e sa mergi si sa depui o contestatie la decan in care sa prezinti situatia. Daca nu ti-o accepta atunci vei plati, asta e. Dar daca acest caz s-ar fi intamplat in America atunci mai mult ca sigur ca studentul ar fi actionat in judecata facultatea si ar fi obtinut zeci de mii de dolari de la facultate drept despagubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspunsuri, o sa merg in audienta la rector sau decan, vreau sa-mi arate in regulament unde scrie asa ceva, sper sa mai rezolv ceva daca nu trebuie sa scot din buzunar 3000 de lei , traim in romania.... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa solicitare scrisa cel putin inainte de audienta, o inregistrezi la secretariat, pastrezi copie

daca ajungi doar in audienta nu cred ca vei rezolva mare lucru, te vor imbarliga nitel si atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate mai stiam eu, exista burse sociale pt cei cu venituri mici in familie, de care beneficiaza indiferent daca sunt la taxa sau la buget

 

iar locurile scutite de taxe sunt exclusiv in ordinea mediilor

 

iar Fulgdenea ti-a dat o idee foarte buna sa-ti inregistrezi contestatia, la care trebuie sa ti se raspunda in scris

discutiile nu pot fi niciodata verificate

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, fa contestatie in scris, inregistrata, la care sint obligati sa iti raspunda tot in scris, si insista ca sa primesti raspuns scris, semnat si stampilat.

 

Apoi cere copie xerox sau cauta link de internet cu regulamentul facultatii sau baza legala in urma careia au efectuat transferul/schimbul respectiv. Daca in raspunsul scris pe care sint obligati sa ti-l dea ti se pare ca te aburesc, mergi cu regulamentul/legea respectiva la un avocat, si solicita o consiliere juridica (o sa coste vreo citeva milioane, functie de avocat) in problema respectiva. Daca acesta iti spune ca ce au facut e ilegal si ca ai sanse sa cistigi un proces in instanta, atunci da-i in judecata.

 

Bafta!

Si burta pe carte, gagiule, ca vezi ce patesti daca ajungi primul din coada?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×