Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Resuscitarea Regulii de Aur

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

"Orice interpretare a Scripturii care naste ura si dezbinare este ilegitima."

 

Legat de regula de aur, eu cred ca exista o subtilitate ce scapa multora.

Forma pozitiva a regulii de aur duce la un nivel mult mai ridicat de energie al societatii.

Este nevoie de relativ putina energie pentru a respecta un set de legi dar daca de la respectarea legilor se trece la serviciu ghidat de iubire in slujba celor din jur, atunci putem vorbi de o adevarata revolutie energetica.

 

Cum spunea Theilard de Chardin:

"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"Orice interpretare a Scripturii care naste ura si dezbinare este ilegitima."

 

Legat de regula de aur, eu cred ca exista o subtilitate ce scapa multora.

Forma pozitiva a regulii de aur duce la un nivel mult mai ridicat de energie al societatii.

Este nevoie de relativ putina energie pentru a respecta un set de legi dar daca de la respectarea legilor se trece la serviciu ghidat de iubire in slujba celor din jur, atunci putem vorbi de o adevarata revolutie energetica.

 

Cum spunea Theilard de Chardin:

"

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mine consumul de energie necesar anihilari acestei entropii este destul de mare dar nu mi se pare imposibil de a o controla prin iubire. Dar pina atunci mai este..........

Asta este o problema... multe persoane vad aceasta lume noua... dar foarte putini sunt dispusi sa faca primul pas spre ea.

Un prim pas valid ar fi abordarea non-vilentei ca stil de viata. Eliminarea violentei din propria viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta este o problema... multe persoane vad aceasta lume noua... dar foarte putini sunt dispusi sa faca primul pas spre ea.

Un prim pas valid ar fi abordarea non-vilentei ca stil de viata. Eliminarea violentei din propria viata.

 

Ai dreptate,chiar foarte multa.Problema este ca in aceasta lume cazuta in toate pacatele ce se pot imagina, plus alea care nu se pot imagina inca, violenta il cauta pe om si fara sa fie invitata.Cativa oameni superiori,foarte putini de-a lungul istoriei,inca mai putini astazi,au ales calea non-violentei cu orice pret.Fara exceptie au ajuns martiri. Seducatoare perspectiva, sincer spun, dar eu nu sunt pregatit pentru ea.Cred ca nu a venit inca timpul , parca mai lipseste ceva. Un scop comun care sa uneasca umanitatea. Din pacate acest scop cred ca va fi salvarea rasei umane de la extinctie, iar o majoritate care sa inteleaga ,se va forma in ceasul al 12-lea ,in cel mai bun caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cativa oameni superiori,foarte putini de-a lungul istoriei,inca mai putini astazi,au ales calea non-violentei cu orice pret.Fara exceptie au ajuns martiri.

Aici cred ca este o perceptie gresita. Da, unii dintre ei au ajuns martiri... si de ei s-a auzit mai mult.... dar, sunt rari acesti martiri. Uite, Marshall Rosenberg de exemplu e chiar foarte viu. :pardon: Tolstoi a murit la o varsta foarte inaintata. Dalai Lama e ok, Einstein n-a murit violent. Si exemplele pot continua....

 

 

Seducatoare perspectiva, sincer spun, dar eu nu sunt pregatit pentru ea.Cred ca nu a venit inca timpul , parca mai lipseste ceva. Un scop comun care sa uneasca umanitatea. Din pacate acest scop cred ca va fi salvarea rasei umane de la extinctie, iar o majoritate care sa inteleaga ,se va forma in ceasul al 12-lea ,in cel mai bun caz.

Eu cred ca timpul a venit. Chemarea la implementarea lumii astea a fost lansata de suficient de multa vreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×