Sari la conținut
Forum Roportal
Victorcristian

Marire abuziva de dobanda marca Banca Transilvania?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Numele meu este Victor Nica si sunt administratorul societatii Next Time Net SRL. In anul 2008, am facut un credit in lei la Banca Transilvania pentru care plateam o dobanda la momentul respectiv de 9,5%. In decursul a 1 an, am primt diverse instiintari de la Banca Transilvania prin care mi se comunicau mariri de dobanda. Am ajuns sa platesc cu 1000 de ron in plus in urma acestei modificari abuzive. Motivele pe care le invocau erau cat se poate de necredibile si anume :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc,

Victor NICA

Bineinteles ca e ceva aiurea, care aduce a escrocherie cu acte in regula. In 2008 nici nu se declansase criza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum a fost incheiat contractul semnat. In majoritatea cazurilor banca isi rezerva dreptul de modifica dobinzile functie de anumiti indici (euribor, etc) ca sa nu iasa in pierdere, din cauza devalorizarii leulului. Daca contractul pe care l-ai semnat le da voie asta, nu ai ce sa faci. Nu cred ca poti sa revii la dobinda initiala. Du-te si tu la un consultant de credite cu contractul la tine si te va lamuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cum a fost incheiat contractul semnat. In majoritatea cazurilor banca isi rezerva dreptul de modifica dobinzile functie de anumiti indici (euribor, etc) ca sa nu iasa in pierdere, din cauza devalorizarii leulului. Daca contractul pe care l-ai semnat le da voie asta, nu ai ce sa faci. Nu cred ca poti sa revii la dobinda initiala. Du-te si tu la un consultant de credite cu contractul la tine si te va lamuri.

Multumesc pentru sugestie.

Din pacate dobanda ca la majoritatea creditelor este variabila si singura parte care isi rezerva dreptul de a o modifica este Banca. Am o masina achizitionata in leasing, contractul de leasing este tot cu dobanda variabila. La acest contract nu s-a modificat deloc!!! dobanda. Cum e posibil asa ceva? De ce doar la Banca Transilvania se intampla?? De ce alte institutii de credit nu sunt afectate de criza?

Caut o firma care sa fie intr-o situatie asemanatoare sa confruntam nivelul dobanzilor.

Multumesc Victor NICA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru sugestie.

Din pacate dobanda ca la majoritatea creditelor este variabila si singura parte care isi rezerva dreptul de a o modifica este Banca. Am o masina achizitionata in leasing, contractul de leasing este tot cu dobanda variabila. La acest contract nu s-a modificat deloc!!! dobanda. Cum e posibil asa ceva? De ce doar la Banca Transilvania se intampla?? De ce alte institutii de credit nu sunt afectate de criza?

Caut o firma care sa fie intr-o situatie asemanatoare sa confruntam nivelul dobanzilor.

Multumesc Victor NICA

 

Te chinui inutil, contractul odata semnat e batut in cuie si asa ramine (d-aia e bine sa citesti si rindurile alea mici).

Tot ce poti sa faci e sa mergi la ei sa obtii printr-un act aditional o reesalonare de dobinda sau prelungire de contract, te plingi ca e criza, ca nu ai bani, etc. Daca banca nu o sa vrea la inceput, nu mai plati citeva rate (o sa intri insa pe lista de datornici), si-or sa te caute ei dup-aia, ca nu-si permit sa mearga pina la executare silita si scoaterea gajului la licitatie, ca pierd mai mult.

Oricum, ai luat imprumut de la banca, banca va face bani de pe urma ta, asta sa-ti fie clar!

Bafta!

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc,

Victor NICA

Ma aflu intr-o situatie similara. Oricum, sper sa reusesc sa vand ultimul utilaj care l-am luat prin credit BT, sa nu mai aud de ei in veci. Mai am cca. 3000 euro de dat si desi am facut rambursare anticipata cu o suma substantiala rata nu a scazut semnificativ, am cerut un desfasurator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde cum a fost incheiat contractul semnat. In majoritatea cazurilor banca isi rezerva dreptul de modifica dobinzile functie de anumiti indici (euribor, etc) ca sa nu iasa in pierdere, din cauza devalorizarii leulului.

Mda, si-l rezerva. Nu este doar cazul BT-ului, toate bancile fac asa.

 

Daca banca nu o sa vrea la inceput, nu mai plati citeva rate (o sa intri insa pe lista de datornici), si-or sa te caute ei dup-aia, ca nu-si permit sa mearga pina la executare silita si scoaterea gajului la licitatie, ca pierd mai mult.

Nu as crede ca pierd ceva. Nu vor alerga ei dupa tine decat in prima faza, dupa aceea "dosarul" tau ajunge la o firma de recuperari.. si cu ei e putin mai critica problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu as crede ca pierd ceva. Nu vor alerga ei dupa tine decat in prima faza, dupa aceea "dosarul" tau ajunge la o firma de recuperari.. si cu ei e putin mai critica problema.

 

Nu, interesul lor e sa iti achiti tu contractul de credit la 100% din valoare chiar daca mai tirziu si reesalonat, firma de recuperari il cumpara de la banca la valoare mult mai mica, 30-40% deci banca pierde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa oricum o reclamatie la ANPC cat mai detaliata din punct de vedere al hartiilor anexate

 

eu am reusit sa rezolv prin astfel de reclamatii cam 80% din problemele pentru care m-am adresat acestei institutii

 

am o verisoara programator la o banca de la care am aflat cate astfel de reclamatii apar mai ales pe motive de comisioane nejustificate si ca deja au probleme cu anpc-ul si au mai cedat din furaciuni, ba chiar au micsorat rate in unele cazuri ... mai ales ca in perioada asta UE cam forteaza bancile noastre sa respecte legislatia europeana care este mult mai stricta cu hotia bancherilor (de exemplu obligatia de a face un rezumat de maxim o pagina a oricarui contract de credit, unde sa existe principalele informatii necesare si pe care sa til prezinte inainte de a se lua in discutie semnarea lui)

Editat de mau77mau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru sugestie.

Din pacate dobanda ca la majoritatea creditelor este variabila si singura parte care isi rezerva dreptul de a o modifica este Banca. Am o masina achizitionata in leasing, contractul de leasing este tot cu dobanda variabila. La acest contract nu s-a modificat deloc!!! dobanda. Cum e posibil asa ceva? De ce doar la Banca Transilvania se intampla?? De ce alte institutii de credit nu sunt afectate de criza?

Caut o firma care sa fie intr-o situatie asemanatoare sa confruntam nivelul dobanzilor.

Multumesc Victor NICA

Ia legatura cu ofiterul de credit si reesaloneaza-ti datoria. Ai sanse serioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×